Sot, dita e parë e stinës së vjeshtës

“Vjeshta sjell me vete kujtimin e një stine bujare; ngjyra, ndjenja, aroma, të korra dhe gjithçka flet për bukurinë e tokës, për mrekullitë e natyrës”, kjo është thënia e Stephen Littleword, që më së miri i tregon bukuritë e stinës së vjeshtës. Sot (22.09.20), është dita e parë e stinës së vjeshtës e cila shënon…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 shtator, të vitit 1991, këngëtari Bryan Adams, bëri histori në top listat muzikore angleze, duke qëndruar për 12 javë rresht në pozitën e parë, me këngën e tij të titulluar ‘Everything I Do, I Do It For You’. – Në këtë datë, të vitit 2011, kompania që krijon vetura ‘SEAT’, njoftoi se…

Details

Komunitetet në Kosovë, duan paqe sot e përherë

Çdo vit, Kombet e Bashkuara ftojnë të gjithë njerëzit dhe kombet anembanë botës, të dëgjojnë dhe t’i përgjigjen thirrjes për të krijuar një botë paqësore për të gjithë. Pikërisht sot (21.09.20), në ‘Ditën Ndërkombëtare të Paqes’, edhe Radio KFOR-i për ta shënuar këtë ditë, realizoi intervista me personalitete të komunitetit shqiptar dhe serb, znj. Ganimete…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Mirënjohjes”

Duke e ditur që mirënjohja rritë sistemin imunitar, ulë nivelin e stresit, ulë simptomat e depresionit si dhe përmirëson gjumin, në vitin 1965 në Hawaii, u mbajt një mbledhje ndërkombëtare, ku dhe u vendos që një herë në vit të shënohet “Dita Botërore e Mirënjohjes”. Pas këtij takimi, për herë të parë, më 21 shtator…

Details

Lufta kundër parandalimit të abuzimit me substanca narkotike në shkolla, prioritet i Policisë së Kosovës

Policia e Kosovës në bashkëpunim me institucionet e tjera të sigurisë në vend, tash e disa vite kanë ndërmarrë aksionin ‘Stop drogave në shkolla’, në përpjekje për të parandaluar dhe luftuar përdorimin e narkotikëve në shkollat fillore dhe të mesme në gjithë Kosovën. Përdorimi i substancave narkotike në shkolla mbetet një problem serioz në vend.…

Details

Sot përmbyllet Festivali Ndërkombëtar i Prishtinës ‘ReMusica’

Edicioni i 19-të i Festivalit Ndërkombëtar të Prishtinës “ReMusica”, i cili kishte nisur më 7 shtator, do të përmbyllet sot, më 21 shtator. Ky edicion ka qenë i suksesshëm, pavarësisht që u është përshtatur rrethanave të krijuara nga pandemia ‘Covid-19’, thotë për Radio KFOR-in drejtoresha e këtij Festivali, Donika Rudi, e cila shtoi: “Përgjithësisht ky…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 shtator, të vitit 2011, bendi i famshëm R.E.M., u ndanë përfundimisht pas 20 vitesh si grup. Ata i lajmëruan fansat nëpërmes website-it të tyre, duke i falënderuar për mbështetjen dhe ata treguan se janë ndarë në mënyrë miqësore. – Në këtë datë, të vitit 2012, bendi No Doubt, lansuan albumin ‘Push and…

Details

Me buzëkuq por edhe me maskë!

Tashmë maskat janë bërë pjesë e përditshmërive tona, nëse më herët kombinoheshim në veshmbathje, tani më e kemi edhe një “aksesorë” shtesë që shumica mundohemi ta përshtatim me gardërobën e përditshme. Por, janë të shumta gratë që me gjithë vendosjen e maskës, nuk dalin prej shtëpive të tyre pa vënë buzëkuq. Në këtë mënyrë vepron…

Details