Kryeqyteti i kopshteve, mrekullitë e qytetit Riad

Riad është kryeqytet i Arabisë Saudite, përveç kësaj është edhe qendër kulturore dhe ekonomike e këtij vendi me një popullsi prej 7.6 milion banorësh. Po sa hyni në këtë qytet ato që bien më shumë në sy janë ndërtesat e larta, rrokaqiej me modele të arkitekturës moderne dhe abstrakte si “The Kingdom Centre”, që është…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 3 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja dhe vokalistja e bendit ‘No Doubt’, Gwen Stefani, e lindur në vitin 1969.  Në vitin 1997, ajo mbante pozitat e para të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Don’t Speak’, si pjesë e bendit ‘No Doubt’. Në fillim të viteve 2000, Stefani vazhdoi…

Details

Pandemia rrit shitjet online

Me gjithë krizën ekonomike që solli në botë, pandemia e shkaktuar nga ‘CoViD-19’, në fushën e shitjeve online, prodhoi atë që nuk besohet se do të ndodhte në një periudhë kaq të shkurtër. Duke u munduar që të mbijetojnë dhe të vazhdojnë me punë edhe pas pandemisë, kompani nga e mbarë bota, orientuan shitjet e…

Details

Buzëqeshja, ilaç për shpirtin!

Çdo vit, të premten e parë të muajit tetor shënohet ‘Dita Botërore e Buzëqeshjes’, në të cilën kërkohet nga njerëzit në gjithë botën që të bëjnë një akt mirësie dhe ta bëjnë dikë të qesh. Një ambient miqësor, në të cilin dita nis me buzëqeshje e ngrohtësi është ai i Organizatës “Let’s Do It Kosova”,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 2 tetor, feston ditëlindjen këngëtari i famshëm Sting, i lindur në vitin 1951 në Angli. Emri i tij i vërtetë është Gordon Matthew Thomas Sumner. Ai ishte vokalist dhe basist i bendit të famshëm The Police, deri në vitin 1985, kur filloi karrierën e tij si solo artist. Sting ka fituar 17…

Details

Institucionet kulturore i janë rithyer punës në objekte, me vendim të MKRS-së

Që nga muaji mars kur edhe janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, të gjitha Institucionet e vendit janë mbyllur, përfshirë edhe ato kulturore, teatrot dhe kinematë e vendit. Së fundmi, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka lejuar pjesërisht aktivitetet kulturore të institucioneve vartëse të MKRS-së dhe komunave, teatrove, bibliotekave, filarmonisë, galerive…

Details

Sot festohet “Dita Ndërkombëtare e Kafesë”

Ka qenë vitit 2015 kur u vendos që 1 tetori të shënohet si  “Dita Ndërkombëtare e Kafesë”. Kjo ditë ka për qëllim  promovimin e mallit të dytë më të tregtuar në botë – kafesë.  Një konsumuese e përditshme e kafesë është edhe Elena Gjevukaj, e cila për Radio KFOR-in tregon se dita e saj çdo…

Details