Si ndikon interneti në një marrëdhënie?

Si është password-i? Kjo është pyetja që e dëgjojmë më së shumti sot teksa dalim për të shijuar një kafe qejfi me miq, familjarë, me të dashurin/dashurën etj. Edhe pse sot interneti është bërë i domosdoshëm, megjithatë sociologët thonë se përdorimi i tepër i tij mund të shkaktojë dëm, sidomos brenda raporti të një çifti.…

Details

“Kush ndërton, Fiton!”, sonte në BONEVET

Sonte (4 nëntor), nga ora 17:30, në hapësirat e BONEVET në Prishtinë, janë të ftuar të gjithë fëmijët e moshës 6 deri në 10 vjeç që t’i bashkëngjiten ngjarjes teknologjike- “Kush ndërton, Fiton!”. Lidhur me këtë aktivitet, Radio KFOR-i ka biseduar me mentoren në BONEVET, Gresa Bajraktaraj e cila tregoi detaje për këtë ngjarje: “Gjatë…

Details

Ava Max dhe Loredana Zefi fitojnë çmime në MTV Europe Music Awards

Mbrëmë (3 nëntor) në Sevillë të Spanjës është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘MTV Europe Music Awards’. Në këtë mbrëmje që mblodhi artistë të mëdhenj ndërkombëtar, ishte këngëtarja Dua Lipa e cila hapi ceremoninë me këngën e saj më të re ‘Don’t start now’, me një  performancë mbresëlënëse me mbi 40 kërcimtarë. Artistja me…

Details

Zgjedhen poezitë më të mira për paqe

Të mërkurën (6 Nëntor 2019), do të mbahet nata finale e konkursit “Poezi për Paqe”, organizuar nga Kult Plus dhe mbështetur nga UN Women në Kosovë. Nata finale e këtij konkursi do të mbahet nga ora 19:00, në “KultPlus Caffe Gallery”, ndërsa do të jenë të pranishme autoret e 10 poezive të përzgjedhura. Organizatorët kanë…

Details

Kush janë shoferë më të mirë, burrat apo gratë?

Nëse bazohemi tek faktet dhe statistikat e nxjerra në shumicën e vendeve të botës vërejmë disa detaje shumë interesante, ku burrat nuk janë shoferë më të mirë sesa gratë, por burrat vozisin shumë më shpejt sesa gratë. Këto të dhëna i jep “DEKRA” (Kompania Evropiane e Inspektimit të Automjeteve) e   cila ka intervistuar 1000 pjesëmarrës,…

Details

Një natë e veçantë nën tingujt e kitarës dhe të flautës

Adhuruesit e tingujve të kitarës dhe flautës, sonte nga ora 19:30, në  Fondacionin “Shtatëmbëdhjetë” , do të kenë mundësi të shohin nga afër kitaristen, Tringa Sadiku e cila do të shpalosë një repertor interesant. Me kitarën e saj ajo do të prek stile të ndryshme të muzikës klasike të shekullit 17-të e deri në ditët…

Details

Veganët shënojnë ditën botërore të tyre

Për shumkë një ditë e kaluar pa produkte shtazore dhe të tjera të pagatuara, do të ishte dita më e gjatë e tyre, por për të tjerët që i përkasin kategorisë së njerëzve vegan, një meny e tillë ushqimore, përbënë çdo ditë të jetës së tyre. Pikërisht sot (1 nëntor), shënohet Dita Botërore e veganëve,…

Details

Dita Botërore e Qyteteve

“Qyteti ka aftësinë të ofrojë diçka për të gjithë, vetëm atëherë kur ai krijohet nga të gjithë”, kështu ka thënë gazetarja Jane Jacobs, e cila profesionin e saj ia kushtoi pikërisht urbanizmit. 31 tetori, nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Qyteteve” , e kjo ditë…

Details