Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 17 qershor, të vitit 2006,  Shakira lansoi këngën e titulluar “Hips Don’t Lie”, në bashkëpunim me këngëtarin Wyclef Jean dhe arritën të kryesojnë tabelën e këngëve Billboard Hot 100. – Në po këtë datë, të vitit 1987, ka lindur reperi Kendrick Lamar, në Compton, të Kalifornisë. Në moshën 8-vjeçare, ai u inspirua nga…

Details

Vjen edicioni i 4-të, i festivalit “Të festojmë së bashku”

Parkut të qytetit të Prishtinës, këtë javë përgjatë datave 17 dhe 18 qershor, do ti shtohen ngjyrat, ku në këtë pjesë të kryeqytetit do të zë vend Festivali Multikulturorë “Të festojmë së bashku”, një festival tashmë tradicional që po vazhdon të promovojë diversitetin kulturor të vendit tonë. Rreth kësaj ngjarjeje ka folur zyrtarja për media…

Details

Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve Afrikan

Data e sotme, 16 qershor, në Afrikën e Jugut, njihet si ‘Dita e Rinisë’, ndërsa në të gjithë botën shënohet si ‘Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve Afrikan’. Kjo ditë, çdo vit shënohet më 16 qershor, që nga viti 1991. ‘Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve Afrikan’, fokuson vëmendjen në barrierat me të cilat përballen fëmijët afrikanë, për të…

Details

Era, një burim energjie që nuk mbaron kurrë

Në mbarë botën, më 15 qershor, festohet “Dita Globale e Erës” dhe kjo ditë shënohet si dita e zbulimit të mundësive të energjisë së erës. Qëllimi i ditës së sotme, është të rrisë njohuritë e publikut për energjinë e erës dhe përdorimet e saj. Në këtë ditë, njerëzit në mbarë botën, festojnë rëndësinë e energjisë…

Details

Të moshuarit meritojnë një jetë cilësore dhe të dinjitetshme

Një nga kategoritë më të ndjeshme të shoqërisë janë personat e moshuar të cilët shpesh herë kanë nevojë për përkujdesje. Personat e moshuar shpesh herë keqtrajtohen dhe nuk marrin trajtimin apo kujdesin e duhur. Sot me 15 qershor shënohet ‘Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Keqtrajtimin e të Moshuarve’, një datë që shënohet që nga viti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 15 qershor, të vitit 1991, këngëtarja Paula Abdul, arrinë që të klasifikohet në vendin e parë në top listën Billboard, në SHBA, me baladën “Rush, Rush”. Në video klipin e kësaj kënge, shfaqet aktori Keanu Reeves. – Në po këtë datë, të vitit 1999, pas një pauze shtatëvjeçare, kitaristi Santana, publikoi albumin e…

Details