‘Etno Fest’, vjen në muajin gusht me edicionin jubilar

Nga data 20 deri më 25 gusht 2020, në etno-kompleksin e Fshatit Kukaj, do të mbahet edicioni jubilar i Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale ‘Etno Fest’. Radio KFOR-i ka kontaktuar drejtorin artistik të këtij Festivali, Ilaz Hysajn, i cili tregoi më shumë detaje për organizimin e sivjetmë: “Këtij edicioni të 10-të do t’i qasemi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Më 25 Qershor, të vitit 2009, këngëtari i ndjerë Michael Jackson, u gjet i vdekur në moshën 55 vjeçare, në shtëpinë e tij në Los Angeles. Me 25 Qershor, të vitit 1984, këngëtari Prince, lansoi albumin e tij të gjashtë të incizuar në studio ‘Purple Rain’, që ishte albumi i parë në bashkëpunim me bendin…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme përmes fakteve interesante, të cilat në shumë raste edhe na mahnitin. Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni ditur më parë: – A e keni ditur se mëngjarashët, kanë tendencë të kenë vizion më të mirë nën ujë, sesa njerëzit që…

Details

Radio KFOR-i, çdo herë e më pranë dëgjuesve

Diversiteti dhe harmonia janë dy nga çështjet më të rëndësishme të kohërave moderne, ndërsa këto të dyja i gjeni çdo herë në ambientet e punës në Radio KFOR dhe ato pastaj reflektohen edhe përmes valëve të Radio KFOR-it, në të dyja frekuencat në shqip dhe në serbisht. Ekipi i mediumit të Radio KFOR-it, është vendi…

Details

KFOR – Forca e NATO-s në Kosovë ka një Shef të ri të Shtabit

Gjeneral brigadieri i Ushtrisë amerikane, Larry Henry, është Shef i ri i Shtabit të Përgjithshëm të Forcës së Kosovës. Ai mori përsipër detyrën nga Brigadieri Gjeneral, Shawn A. Harris, i Gardës Kombëtare të SHBA-së. Ceremonia e pranim-dorëzimit të detyrës, u zhvillua në Shtabin e Përgjithshëm të operacionit të drejtuar nga NATO në Kosovë dhe u…

Details

Mos gjuaj, ruaj dhe riciklo

Organizata jo-qeveritare ‘EcoZ’, në Prishtinë, ka organizuar një aksion për të ricikluar gjëra të ndryshme që keni në shtëpitë e juaja. Organizata ambientalistike në fjalë, organizon në vazhdimësi aktivitete në mbrojtje të mjedisit dhe ka ftuar të gjithë qytetarët që kanë shishe xhami, kavanoza, gota e produkte të tjera që mund të riciklohen, t’i dërgojnë…

Details

Sot lansohet kompania start-up “AXYZ’’

Sot (24 qershor) me fillim nga ora 18:30, do të bëhet lansimi online i kompanisë “AXYZ”, e cila është start-up i ri i themeluar në vitin 2019, si pjesë e ‘Inkubatorit të Biznesit në VentureUP’. ‘AXYZ’ merret me dizajnimin dhe shtypjen e maketave dhe produkteve të ndryshme 3D, ndërsa gjatë këtij viti përveç të të…

Details