Sonte në Kinema Jusuf Gervalla, vjen filmi ‘Pranverë e Paharruar në Fshatin e Harruar’

Sonte (18.12.19) në Kinema Jusuf Gërvalla, do të shfaqet filmi ‘Pranverë e Paharruar në Fshatin e Harruar’. Filmi në fjalë është realizuar nga regjisori dhe njëherit skenaristi, Kushtrim Bekteshi, me producent, Mumin Jasharin, ndërsa bashkë-producent janë Sasho Pavlovski (Maqedoni), Musbajdin Qamili dhe Osman Ameti – Skupifest (Maqedoni) si dhe Genc Permeti (Shqipëri). Filmi ‘Pranverë e…

Details

Sonte mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘FIDES 2019’

Forumi për Iniciativa Qytetare (FIQ), sonte (18.12.19) do të organizoj ceremoninë e ndarjes së ‘Çmimeve FIDES 2019’, për të nderuar kontributin filantropik të individëve, organizatave dhe bizneseve në Kosovë dhe Diasporë. Ceremonia në fjalë do të mbahet në Muzeun Kombëtar të Kosovës, në Prishtinë. Për të njëmbëdhjetin vit me rradhë, me ‘Çmimin FIDES’, pritet të…

Details

Sonte në emisionin e mbrëmjes, tema: A duhet t’ju tregojmë fëmijëve të vërtetën për babadimrin?

Të gjithë prindërit e dijnë që historia për babadimrin është një mit dhe nëse përpiqeni të tregoni të vërtetën, ju sigurisht që frikësoheni se mund të lëndoni ndjenjat e fëmijëve tuaj dhe imagjinatën e tyre. Por, a duhet të ndihemi fajtorë që nuk ua tregojmë të vërtetën fëmijëve për babadimrin, dëgjuesja jonë Kujtesa thotë: “Nuk…

Details

Ushtarët paqeruajtës të KFOR-it në mbështetje të mini-maratonës “Vrapo Babadimër”

Me moton “Bëhu babadimër, jepi buzëqeshje një familjeje”, për të katërtin vit me radhë, në Prishtinë është mbajtur mini-maratona “Vrapo Babadimër”.  Me një pjesëmarrje dhe interesim të jashtëzakonshëm, ky edicion ka vazhduar me traditën humanitare, por me shumë ndryshime, të cilat i ka shpalosur për Radio KFOR-in, organizatori, Jusuf Islami:  “Këtë vit, për dallim nga…

Details

Sot në kryeqytet mbahet diskutim mbi racën dhe diskriminimin në shoqëri

Ekzistojnë komunitete në Kosovë që ende vuajnë nga racizmi i institucionalizuar, padrejtësia mjedisore dhe diskriminimi shoqëror. Prandaj, organizata mediale KOSOVO 2.0 po organizon diskutim mbi racën, për t’i qartësuar këto çështje brenda shoqërisë sonë dhe për të kuptuar më shumë bashkërisht rreth këtij fenomeni. Në këtë diskutim janë të ftuar panelistë të profileve të ndryshme…

Details

KFOR-i i dhuron donacion paisje teknologjike “SOS Kopshtit”

Në kuadër të projekteve të CIMIC-ut, ushtarët e KFOR-it në fundjavën që e lamë pas, kanë dhuruar pajisje teknologjike si laptopa, apart fotografik dhe projektor për Qendrën Sociale Edukative “SOS Kopshti”, në Prishtinë. Misioni human i kësaj Qendre Sociale Edukative, është që të mbështesë dhe edukojë fëmijë të moshave të ndryshme nga komunitete të ndryshme…

Details

Në Prishtinë sot organizohet ‘Forumi Filantropik i Grave’

Në kuadër të Muajit të Filantropisë ‘Forumi për Iniciativa Qytetare’ (FIQ), ka organizuar ‘Forumin Filantropik të Grave’ që do të mbahet sot (13.12.19), duke filluar nga ora 10:30 në ‘Bibliotekën Kombëtare të Kosovës’. Ky forum do të përfshijë përfaqësues nga sektori publik dhe shoqëria civile me qëllim të fuqizojë pozitën e grave në shoqëri dhe…

Details