Edhe në Kosovë shënohet sot ‘Dita Botërore e Trashëgimisë Audio-vizuale’

Data e sotme, 27 tetori, i është ndarë shënimit të ‘Ditës Botërore të Trashëgimisë Audio-vizuale’. Kjo ditë do të shënohet edhe në Kosovë, tregoi kështu për Radio KFOR-in, Drejtoresha e Departamentit të Trashëgimisë Kulturore në MKRS-, zonja Vjollca Aliu: “Minisria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit (MKRS) edhe  këtë vit shënon ‘Ditën e Trashëgimisë Audio-vizuale’, gjithsesi…

Details

Hitet më të dëgjuara në Radio KFOR

Radio KFOR-i vazhdon të sjellë premiera të këngëve më të fundit, të lansuara nga artistë të tregut muzikor vendor dhe ndërkombëtar. Kjo vjeshtë ka qenë e mbushur me muzikë të mirë, me bashkëpunime befasuese dhe këngë që kanë thyer rekorde në platformat më të mëdha muzikore. Në vijim mund të shihni nga lansimet e fundit,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 27 tetor të vitit 2006, Amy Winehouse finalizoi albumin e saj të dytë dhe të fundit ‘Back to Black’. Albumi përmbante pesë super hitet e saj: ‘Rehab’, ‘You know I’m no Good, ‘Back to Black’, ‘Tears Dry on Their Own’ dhe ‘Love is a Losing Game’. Albumi i saj u shpall albumi më i…

Details

Fillon fushata ‘Dashni e Kujdes’ kundër diskriminimit të të prekurve me ‘CoViD-19’

Fillon fushata ‘Dashni e Kujdes’ kundër diskriminimit të të prekurve me ‘CoViD-19’ Fondacioni ‘Aksioni për Nëna dhe Fëmijë’ në bashkëpunim me Institucionin e Avokatit të Popullit dhe me përkrahjen e UNDP-së, kanë filluar Fushatën ‘Dashni e Kujdes’, për t’ju dalë në ndihmë qytetarëve të të gjitha komuniteteve në Kosovë, të cilët ndihen të diskriminuar për…

Details

Të rinj dhe të suksesshëm, model për brezat e rinj

Një model pozitiv (role model) shërben si një shembull frymëzues për të rinjtë që duan të jetësojnë ëndrrat e tyre dhe i tregojnë atyre se si të jetojnë me integritet, optimizëm, shpresë, vendosmëri dhe empati (dhembshuri). Këtë më së miri e dëshmon edhe Rina Binxhiu nga Gjakova, e cila në vazhdën e sukseseve të njëpasnjëshme,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 tetor në vitin 2015, Justin Bieber fitoi 5 çmime në MTV (European Music Awards), dukë përfshirë edhe çmimin e publikut. Taylor Swift fitoi çmimin e këngës më të mirë me këngën‘Bad Blood’, ndërsa Rihanna u shpërblye me çmimin e këngëtares më të mirë të vitit. Në po këtë datë, këngëtarja me famë botërore…

Details

Dobitë e mjaltit dhe vitaminës C

Veçanërisht gjatë sezonës se dimrit dhe në këtë kohë pandemie, vitamina C është shumë e rëndësishme për mbrojtjen e organizmit, pasi ndikon në rritjen e prodhimit të qelizave të bardha, për të mbajtur në gjendje të mirë enët e gjakut, nevojitet për absorbimin e hekurit nga organizmi si dhe rikuperimin e shpejtë në rast sëmundje. Vitamina…

Details