Stacion Qendra për Art Bashkëkohor mirëpret ekspozitën “Everlast”

Në hapësirën e ‘Stacion – Qendrës për Art Bashkëkohor’ në Prishtinë, sonte (27.03.19) nga ora 20:00 do të hapet “Everlast”, ekspozitë kjo e artistit Lek M. Gjeloshi dhe e kuruar nga Vala Osmani. Ekspozita “Everlast”, eksploron përmes video instalacionit shumëkanalësh specific, vendndodhjen që bazohet në serinë e punëve monokromatike, i bërë gati për rrugëtim nëpër…

Details

‘DAM Festivali’ nis sonte me plot befasi

Festivali ndërkombëtar i muzikës “DAM”, i cili tashmë ka krijuar identitetin e tij në mbështetje të ideve të reja dhe kreative, sivjet vjen me gjashtë mbrëmje koncertale dhe tri ligjërata. Edicioni i 14-të i festivalit, që nis sot (26.03.19) me performancën e Kuartetit të Parisit, do ta ketë fokusin te Gara Ballkanike e Kompozitorëve dhe…

Details

Teatri Dodona nesër shënon ‘Ditën e Teatrit’ me shfaqjen ‘Fabrika e Kukullave’

Me rastin e ‘Ditës Ndërkombëtare të Teatrit’, që është nesër (27.03.19), Euro Ballkan Institut në bashkëpunim me Teatrin Dodona, do të shfaqin premierën ”Fabrika e kukullave”, me autor Mentor Haliti dhe me regjisor Naser Shatrolli. Sipas regjisorit të kësaj shfaqjeje, Shatrolli në një prononcim për Radio KFOR-in, tha se përmes këtij formati teatror – komedi…

Details

Sesion informues rreth ‘Software Programming & Business Ethics’

Shkolla inovative PBCA Academy, e cila ofron ekselencë në edukimin profesional dhe punë të specializuar praktike në sektorin e Teknologjisë së Informimit dhe Komunikimi , sot (26 mars) duke filluar nga ora 17:00, organizon sesionin informues rreth trajnimit në ‘Software Programming & Business Ethics’. Të gjithë pjesëmarrësit do të jenë edhe pjesë e lojës shpërblyese,…

Details

Arilena Ara së shpejti vjen me projekt të ri muzikor

E ëmbël, e talentuar, natyrale, është kjo këngëtarja e njohur shqiptare, Arilena Ara, e cila ka paralajmëruar publikimin e këngës së saj më të re.  “Të huaj” do të titullohet kënga e cila do të publikohet edhe me videoklip dhe që sigurisht do të shndërrohet në hit, sikur të gjitha projektet e sa të mëparshme…

Details

Sot filloi “Java e arkivit të hapur”

Me rastin e përvjetorit të 68-të të Arkivit të Kosovës nga sot (25 mars), fillon java e arkivit të hapur, ku gjatë kësaj periudhe të gjithë të interesuarit mund të vizitojnë Arkivin e Kosovës, në grupe të organizuara apo edhe si individ. Ambientet që mund të vizitohen përgjatë 5 ditëve janë ‘Rregullimi dhe përpunimi i…

Details

“Dielli, Toka dhe Moti”, është motoja sivjetme për shënimin e ‘Ditës Botërore të Meteorologjisë’

‘Dita Botërore e Meteorologjisë’, tregon kontributin thelbësor të Shërbimeve Kombëtare Meteorologjike dhe Hidrologjike për sigurinë dhe mirëqenien e shoqërisë dhe festohet me aktivitete të ndryshme në mbarë botën. “Dielli, Toka dhe Moti”, kjo është motoja e sivjetme e ‘Ditës Botërore Meteorologjike’, e cila shënohet çdo vit më 23 mars, që nga dita kur hyri në…

Details

Vjen nesër shfaqja për fëmijë ‘Princeshat dhe Dragoi’

Fëmijët që e duan teatrin, këtë të shtunë (23.03. 19), në Teatrin “Dodona”, në Prishtinë, do të mund të ndjekin shfaqjen “Princeshat dhe Dragoi”, me regji të Melihate Qenës. Kjo shfaqje bënë fjalë për katër mbretër në katër mbretëri të largëta, të cilët kanë vetëm nga një vajzë, përderisa e para është e llastuar,  e…

Details