Këshilla për të kursyer para gjatë festave

Sezoni i festave në këtë situatë pandemike, mund të jetë edhe shterues i buxhetit! Duke filluar me Halloween dhe duke përfunduar me një festë të madhe të Vitit të Ri, shpenzimet mund të jenë të mëdha dhe shqetësuese. Shpesh mund ta shohim veten duke kaluar në det nga borxhi i kartës së kreditit, i cili…

Details

Mini-maratona ‘Vrapo Babadimër’ vjen me edicionin e 5-të

Për të pestin vit me radhë, në Kosovë do të mbahet mini-maratona ‘Vrapo Babadimër’, e cila për shkak të situatës që ka krijuar pandemia ‘CoViD-19’, këtë herë do të mbahet në mënyrë virtuale. Themeluesi i organizatës jo-qeveritare ‘Projekti 5 Cent’, Jusuf Islami, për Radio KFOR-in ka bërë të ditur se kjo mini-maratonë këtë vit do…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Bankave’

Që nga viti i kaluar, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, datën 4 dhjetor ia ka ndarë shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Bankave. Kjo ditë është shënuar këtë vit edhe në Kosovë, nga Shoqata e Bankave të Kosovës, të cilët kanë organizuar Konventën Vjetore të Shoqatës së Bankave të Kosovës, e cila këtë vit…

Details

Dhurata më e çmuar për fund vit për dikë, është një dozë gjak!

“Dhurimi i gjakut tuaj për dikë, është dhurata më e mirë e festave të fundvitit!”, kjo është motoja e organizimit të dhurimit të gjakut nga “Innovation Centre Kosovo” (ICK) në bashkëpunim me “Kosovo Association of Information and Communication Technology (STIKK). Lidhur me këtë fushatë, Radio KFOR-i kontaktoi, menaxherin e trajnimeve dhe ngjarjeve në ICK, Shpendë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 dhjetor të vitit 18971, Led Zeppelin qëndruan për dy javë në pozitën e pare, në top listën e këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin ‘Four Symbols’ dhe këngën e tyre 8 minutëshe ‘Stairëay to Heaven’. Me këtë album ata shitën mbi 23 milion kopje, vetëm në Amerikë. Në këtë…

Details

“Art Without Limit” ofron shikim të 12-të filmave falas, online

Për nder të “Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar”, Festivali i Filmit “Art Without Limit International Film Festival”, i cili u mbajt online në muajin tetor, në Prishtinë, ka vendosur që sot (3 dhjetor), t’i shfaqë filmat fitues të këtij edicioni. Lidhur me këtë, drejtori artistik i festivalit, Burim Haliti, për Radio KFOR-in…

Details

Vazhdojnë aktivitetet në kuadër të ‘16 ditëve të aktivizmit’

Në kuadër të shënimit të ‘16 ditëve të aktivizmit’, SIT – Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime do të përmbyll aktivitetet në kuadër të ditëve kundër dhunës në familje. Sot dhe nesër (03 dhe 04 dhjetor) nga ora 09:00, SIT ka organizuar aktivitetin “Tuneli i Fundit“, në përkujtim të viktimave, (vrasja e grave/vajzave veçanërisht…

Details