Profesionistët shëndetësor lusin qytetarët që të vaksinohen

Për të ju mbajtur të përditësuar me gjendjen momentale me Covid-19, Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me Dr. Egzon Shehun, Specializant në Endokrinologji në QKUK, i cili tregoi për situatën aktuale me pandeminë në Kosovë, ku mes tjerash pohoi:  “Gjendja vazhdon të jetë mjaft e rënduar në Klinikën Infektive 2 (Mjekësi Sportive). Deri më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 gusht, të vitit 1988, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të katërt të inçizuar në studio ‘And Justice For All’, që përmbante dy hitet e tyre ‘One’ dhe ‘To Live Is To Die’. – Në këtë datë, të vitit 2014, dëgjuesit e radios BBC, e kishin vlerësuar pjesën e kitarës në…

Details

Green Fest e ndrit qytetin e Mitrovicës

Nga data 16 e deri më 22 gusht, Mitrovica ka qenë nikoqire e një laramanie aktivitetesh që janë mbajtur në kuadër të ‘Green Fest’.  Aktivitetet janë shtrirë në disa lokacione të qytetit, duke ofruar një program shumë të pasur tek e gjithë audienca. Për të kuptuar më shumë për edicionin e XI-të me radhë të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 gusht, të vitit 2019, pas 19 javësh në pozitën e parë, kënga ‘Old Town Road’, nga Lil Nas X, zëvendësohet me këngën ‘Bed Guy’ nga Billie Eilish, që arriti në pozitat e para në shumë vende të botës. – Në po këtë datë, të vitit 1981, rock bendi The Rolling Stones, lansuan…

Details

Programi i Ballkanistikës një mundësi e re për studentët e ardhshëm

Përzgjedhja e profesionit të studentëve, këtë vit, do të jetë më e begatshme fal themelimit të Programit të Studimit të Ballkanistikës, në Fakultetin e Filologjisë, e cila është mbështetur nga Ambasada Britanike në Prishtinë, Zyra e Komisionerit të Gjuhëve, OSBE-ja dhe nga Universiteti i Prishtinës. Pjesë e programit katërvjeçar të nivelit Baçelor, i akredituar nga…

Details

Dita e përkujtimit të skllevërve

Në natën e 23 gushtit të vitit 1791, në Santo Domingo, sot, Haiti dhe Republika Dominikane, u pa fillimi i kryengritjes që do të luante një rol vendimtar në heqjen e tregtisë transatlantike të skllevërve. ‘Dita ndërkombëtare në kujtim të tregtisë me skllevër dhe zhdukjes së saj’, shënohet çdo 23 gusht dhe kujton tragjedinë e…

Details

Gjendja pandemike në vend vazhdon të jetë e rënduar

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 18.776 doza të vaksinës kundër COVID-19. Gjatë ditës së djeshme (22.08.21), nga 10.710 testime, 1.682 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Ndërsa si pasojë e virusit, është rritur numri i vdekjeve…

Details