Shënohet sot “Dita e Botërore e Zero Diskriminimit”

Sot (1 mars) shënohet edhe “Dita e Botërore e Zero Diskriminimit”, e cila për herë të parë u organizua me datën 1 mars, të vitit 2014, nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Pikërisht për këtë ditë, Radio KFOR-i kontaktoi kryetarin e Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ), Behxhet Shala, i…

Details

Çfarë përmban numri më i ri i ‘Magazinës 4U’?

Si të gjeni lumturi në gjëra të thjeshta dhe cilat veprime janë më të rëndësishme se fjalët?!, – për këto dhe të tjera tema, do të keni mundësi të lexoni më gjerësisht në editorialin e Magazinës 4U. Stafi i revistës në fjalë ashtu sikurse muajve të tjerë, edhe në numrin e muajit shkurt, do të…

Details

Sot shënohet “Dita Botërore e Terapisë Muzikore”

Data e sotme, 1 mars, shënon ‘Ditën Botërore të Terapisë Muzikore’. Muziko-terapistët janë profesionistë të cilët kujdesen për pacientët e tyre me nevoja fizike dhe emocionale, që me anë të muzikës t’i ndihmojnë ata. Terapistët e muzikës, punojnë në një larmi mjedisesh duke përfshirë shkollat, spitalet, shtëpitë e kujdesit, qendrat ditore, mjediset e komunitetit, vendet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 1 mars 1961 Elvis Presley nënshkroi një marrëveshje pesë vjeçare me producentin Hal Wallis. Gjatë karrierës së tij, Presley realizoi 31 filma artistikë dhe dy filma dokumentarë. – Në këtë ditë të vitit 1973, Pink Floyd lansoi albumin e tyre të tetë “The Dark Side of the Moon”. Me rreth 45 milion kopje…

Details

Të rejat nga teknologjia

Një rekord Ginis, një projekt serioz për të kaluar pushimet në një hapësirë, një paralajmërim serioz për përdorimin e rrjetit 5G, e shumëçka tjetër e karakterizoi javën teknologjike që sapo e kemi lënë pas. Një rekord Ginis, është regjistruar në qiellin e Kinës, ku 600 dronë janë përdorur për “interpretimin” e kryeveprës së Van Gogh-ut,…

Details

Java e parë e muajit mars, e mbushur me premiera filmike

E larmishme është lista e filmave që do të jepen premierë gjatë javës së ardhshme, të cilët përfshijnë kasta fantastike aktorësh dhe përmbajtje interesante, që ia vlen të shikohen. Prandaj Radio KFOR-i, në vijim ju sjell titujt dhe datat e lansimit të këtyre filmave: Filmi: ‘ Sophie Jones’ – Data e publikimit: 02 mars 2021…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 shkurt të vitit 1976, albumi i Paul Simon ‘Still Crazy After All These Years’, u shpërblye me çmimin ‘Albumi i Vitit’ në ceremoninë e 18-të të çmimeve Grammy. Derisa ai pranoi çmimin në skenë, tha se duhet ta falenderoj këngëtarin Stevie Wonder që nuk ka publikuar album këtë vit. Në këtë datë në…

Details

Bota shënon sot ‘Ditën Botërore të OJQ-ve’

Janë të shumta Organizatat Joqeveritare (OJQ) që operojnë gjithandej globit, të cilat krijohen dhe funksionojnë për të tërhequr vëmendjen e Institucioneve relevante për trajtim të problemeve të përditshme të qytetarëve. Për të treguar rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i kontaktoi drejtoreshën ekzekutive të OJQ-së ‘Lady’, znj. Sanija Murati: “Sektori i OJQ-ve është mjet i diagnostikimit…

Details

Nina Simone, artistja që la pas 500 këngë dhe 60 albume

Këngëtarja Nina Simone, mbetet njëra ndër krijueset më të mëdha në industrinë muzikore në SHBA. Ajo njihet për kompozimin e rreth 500 këngëve dhe gjithashtu ka të regjistruara 60 albume. Simone, njihet gjithashtu si gruaja e parë që fitoi çmimin ‘Jazz Cultural Award’, në vitet e 60-ta. Nina Simone, u lind më 23 shkurt, të…

Details