Gazetarët përballë pandemisë ‘CoViD – 19’

Në përballje me pandeminë ‘CoViD – 19’ edhe gazetarët, bashkë me stafin mjekësor, ishin në vijën e parë të fronit, duke informuar qytetarët për gjithçka rreth këtij virusi të panjohur. Kudo që shpërthente një vatër infeksioni, gazetarët ishin në mesin e akterëve të parë që vraponin atje për të sjellur informacionet më të fundit për…

Details

“DokuFest” po i vazhdon shfaqjet online

Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”, më 7 gusht, filloi edicionin e 19-të me radhë, por për shkak të pandemisë ‘Covid -19’, ky festival është duke u mbajtur online dhe do të zgjasë deri më 25 gusht.  Ketë vit mbi 90-të filma konkurrues që përfaqësojnë 51 vende të ndryshme të botës, do…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 gusht, të vitit 1991, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të pestë ‘The Black Album’. Albumi arriti në pozitën e parë në 8 shtete të botës, përfshirë edhe Amerikën dhe grupi arriti shitje të mbi 16 milion kopjeve. – Në këtë datë, të vitit 2006, një nga themeluesit e grupit Destiny’s…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

E përbërë nga rreth 200 shtete dhe më shumë se 7.5 miliardë njerëz, bota është e mbushur me njerëz, vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. Në Zelandën e Re, në Kivis, për shembull, do të gjeni përqendrimin më të lartë të pronarëve të kafshëve shtëpiake në planet, ndërsa në Nikaragua, ju do të gjeni…

Details

Të gjithë bashkë në betejë kundër virusit ‘Covid-19’

Kryefjala e këtyre muajve vazhdon të mbetet virusi Corona, prandaj në këtë betejë të gjithë jemi bashkë. Situata e pandemisë në Kosovë është përkeqësuar ndjeshëm në ditët e fundit. Covid-19, po vazhdon të infektojë persona të të gjitha moshave pa dallim dhe po vë në rrezik jetën e të gjithëve. Me këtë rast Radio KFOR-i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 11 gusht,  të vitit 2016, gjatë kohës si president i Amerikës, Barack Obama, publikoi listën e këngëve të cilat i dëgjon. Në këtë listë ishin këngët: ‘So Ambitious’, interpretuar nga Jay Z dhe Pharrell, ‘U Got the Look’ nga Prince, ‘Rock Steady’ nga Aretha Franklin, ‘Good Vibrations’ nga Beach Boys dhe disa këngë…

Details