Bota sot shënon ‘Ditën Botërore të Shëndetit Mendor’

Pa shëndet të mirë mendor nuk mund të kemi as shëndet të mirë fizik, e pikërisht sot (10.10.21), i tërë globi i kushton vëmendje rëndësisë që ka shëndeti mendor, duke shënuar ‘Ditën Botërore të Shëndetit Mendor’.  Shënimi i kësaj date, ka për qëllim ngritjen e vetëdijes për çështjet e shëndetit mendor dhe mobilizimin e përpjekjeve…

Details

Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Vazhdon lansimi i filmave me përmbajtje të frikshme në këtë muaj të festës së shtrigave ‘Halloween’, ku të gjithë ju që parapëlqeni zhanrin e filmave horror, do të keni mundësi të shikoni filma të shumtë, të cilët do të shfaqen për ju. Mirëpo, java që vjen sjell edhe filma të zhanreve të tjera, prandaj ju…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Postës’

Data e sotme 9 tetor, shënon ‘Ditën Botërore të Postës’, për të treguar kështu rëndësinë e këtij shërbimi dhe kontributin që ka posta në shoqëri dhe në ekonominë globale. Shërbimet postare janë shërbimet më të vjetra dhe më të përdorshmet. Ato lindën së bashku me njerëzimin, si një nevojë e domosdoshme komunikimi midis njerëzve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 tetor të vitit 1961, Ray Charles për dy javë qëndroi në pozitën e parë në top listëat amerikane me këngën ‘Hit the Road Jack’. Kjo këngë u pozicionua në pozitën e gjashtë në Angli. Në këtë datë të vitit 1973, Elvis Presley dhe Priscilla u divorcuan pas gjashtë vjetësh martesë. Priscilla e fitoi…

Details

Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Franco Federici, përmbyll mandatin e tij, me mesazhe paqeje

Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it në Prishtinë, sot (08.10.21), mirëpriti grupin muzikorë “Alpini Band” të Brigadës Taurinense (Ushtria italiane), të cilët interpretuan para komandantëve ushtarakë dhe përfaqësuesve të Institucioneve të Kosovë, muzikë dedikuar paqes dhe tolerancës. Përveç koncertit të sotëm, Alpini Band, do të vazhdojnë edhe me katër koncerte të tjera në qytete të ndryshme…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

24 orë transmetim në ditë me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju lansimet e fundit nga artistët më të preferuar nga tregu muzikor vendor dhe ai ndërkombëtar. Lista e lansimeve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 tetor të vitit 1964, Roy Orbison ishte në pozitën e parë në top listen e këngëve më të mira në Angli me këngën ‘Oh Pretty Woman’. Për titullin e këngës ai u frymëzua nga gruaja e tij Claudette Orbison. Në këtë datë të vitit 1971, grupi Led Zeppelin po shijonte javën e 100-të…

Details