Peja organizatore e maratonës ‘N’Vrap me Çikat’

Më 14 Prill në qytetin e Pejës oragnizohet mini maratona ‘N’Vrap me Çikat’. Kjo maratonë organizohet nga “U Act“, grup ky i vullnetarëve nga Komuna e Pejës që janë të angazhuar në kuadër të projektit “Social Act”, i cili implementohet nga organizata PEN, e që për qëllim ka gjithë përfshirjen sociale dhe barazinë gjinore. Qëllimi…

Details

Tryezë diskutimi për fëmijët që janë të prekur nga autizmi

“Mbështetja psikosociale nga komuniteti dhe roli i Institucioneve” është tryeza e diskutimit që OJQ “Zana” organizon në Sallën e Konferencave – Kati i 3të, Komuna e Klinës, sot më 2 prill, nga ora  11:00 dhe përkrahet nga bizneset klinase. Ky aktivitet zhvillohet në kuadër aktiviteteve me rastin e ‘Ditës Ndërkombëtare të Autizmit’, ku në fokus…

Details

Aktivitete kulturore me rastin e ‘Ditës Botërore të Librit për Fëmijë’

Sot (2 prill) me rastin e ‘Ditës Botërore të Librit për Fëmijë’, Biblioteka “Hivzi Sulejmani” dhe organizata “ETEA” organizojnë aktivitet kulturor si, lexim i mesazhit “Librat na qetësojnë” sponsoruar nga Lituania, përkthyer në gjuhë shqipe nga Selda Safqiu, lexime të veprave letrare nga autorët e Karvanit të Shkrimtarëve për Fëmijë, promovimi i veprave të shkrimtares…

Details

Vrapojmë me ngjyra për një kauzë të përbashkët

Edhe muaji prill do të jetë i pasur me aktivitete të shumta, të tilla si aktiviteti i 13 prillit, “Run with Color”, i cili realizohet për herë të dytë në Kosovë. Garat me ngjyra janë ngjarje që organizohen në gjithë botën me qëllime të ndryshme bamirësie, ku pjesëmarrësit, të veshur në ngjyra të bardha, vrapojnë…

Details

Bashko pjesën tënde me fëmijët autik

Me moton ‘Derisa të gjitha pjesët e puzzle-it të bashkohen’, për nder të Ditës Botërore të Ndërgjegjësimit të Autizmit, që shënohet çdo vit, më 2 prill, Organizata joqeveritare ‘Autizmi Flet ‘ organizon aktivitete të ndryshme, në shënim të kësaj dite. Sot me datën më 2 prill, nga ora 16:00 deri në ora 16:30, do të…

Details

Kino Armata do të sjell javën e filmave bashkëkohor zviceran

Nga data 6 deri më 10 maj, Kino Armata për artdashësit do  të ofroj shfaqjen e filmave bashkëkohor zviceran, të titulluar ‘NeoCinema_CH’. Repertoari do të përfshij shfaqje filmash, seanca pyetje dhe përgjigje, debate dhe masterclasse, të mbështetura nga Ambasada e Zvicrës në Kosovë. Më poshtë lajmit mund t’i shihni filmat që do të shfaqen në…

Details

Sot 1 prilli, dita e gënjeshtrave

1 prilli, ndryshe njihet si dita e gënjeshtrave edhe pse nuk është festë kombëtare, kjo ditë njihet si dita e shakave dhe secili mundohet të krijoj një gënjeshtër të hidhur apo të ëmbël për familjarët, shoqërinë, kolegët apo edhe për shokët dhe shoqet në shkollë. Festa e 1 prillit ka origjinë pagane e cila shënon…

Details

Promovim softueri në Kino Armata

“Pa pagesë si recetë ajvari”, kjo është motoja e konferencës  vjetore ndërkombëtare Software Freedom Kosova (SFK), e e cila ofron promovimin e softuerit të lirë, pa pagesë  dhe njohurive të hapura. Kjo konferencë organizohet nga FLOSSK (Free Libre Open Source Software Kosova), nga data 4 deri më 7 prill, në Kino Armata. Edicioni i tetë…

Details

Këtë muaj mbahet ‘Panairi ‘Prishtina 2019’

Oda Ekonomike e Kosovës do të organizoj Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, i cili do të mbahet në Qendrën e Panaireve, në fshatin Bërnicë. Panairi “Prishtina 2019”, do të mbahet në një hapsirë prej 6000m2 dhe është një manifestim tradicional ndërkombëtar, në të cilin marrin pjesë ndërmarrjet nga Kosova, nga rajoni dhe më gjerë.…

Details