Sportistët bëjnë thirrje për respektim të masave anti-kovid

Personalitete të njohura të fushës së sportit i janë bashkuar fushatës së vazhdueshme të Radio KFOR-it, për respektimin e masave anti-kovid, në mënyrë që së bashku të triumfojmë kundrejt kësaj pandemie, e cila ka izoluar thuajse tërë botën tash e një vit. Volejbolliste e KVF Ferizaj, Hadije Rama, ka bërë thirrje në respektimin e masave…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 shkurt të vitit 1997, këngëtari Michael Jackson, kishte një surprizë për të gjithë. Ai këndoi këngën ‘Elizabeth I love You’, të cilën ai e kishte shkruar për aktoren Elizabeth Taylor. Ai e këndoi këtë këngë në festën e ditëlindjes së 65-të të aktores. Ishte pikërisht data e ditës së sotme e vitit 2011,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Hipopotamëve’

Çdo vit, më 15 shkurt shënohet ‘Dita Botërore e Hipopotamëve’, gjitarëve të tretë më të mëdhenj në botë, pas balenës blu dhe elefantit afrikan. Fjala hipo, përkthehet nga greqishtja e lashtë, që do të thotë kali i lumit. Është vetëm një kontinent në botë që mund të gjeni një hipopotam dhe ai kontinent është Afrika.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

15 shkurti i vitit 2015, padyshim ishte dita e këngëtarëve Mark Ronson dhe Bruno Mars, të cilët arritën 1 milion shitje të këngës ‘Uptown Funk’, vetëm 10 javë pasi ishte publikuar. Këngë ishte kolona zanore e filmit ‘Fifty Shades of Gray’ dhe u bë kënga me e transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë datë…

Details

Të rejat teknologjike të javës që po e lëmë pas

Kohët e fundit kemi parë zbulimet e reja teknologjike të fokusohen gjithnjë e më shumë në dy drejtime: mbrojtjen e ambientin dhe shëndetin e njeriut. Të tilla janë edhe inovacionet që janë prezantuar këtë javë nga gjigandët e teknologjisë: – Gjigandi teknologjik “Xiaomi”, ka zbuluar konceptin e ri, të një telefoni të së ardhmes, që…

Details

‘Shën Valentini’, dita e të dashuruarve

“Vendi më i mirë për tu mbështetur, janë krahët e njëri tjetrit”, është kjo njëra ndër thëniet e shumta që personifikon dashurinë dhe ne e zgjodhëm pikërisht këtë thënie,  në ditën që simbolizon dashurinë, në ditën e “Shën Valentinit”, e cila festohet kudo në botë sot, më 14 shkurt. Për të manifestuar dashurinë që kemi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 shkur të vitit 1999, Lenny Kravitz publikoi super hitin e tij ‘Fly Away’, duke arritur të rënditet në pozitat e para në shumë vende të botës. Pikërisht sot me 14 shkurt në diten e të dashuruarve në vitin 2015, Lady Gaga u fejua me aktorin Taylor Kinney. Ajo konfirmon lajmin dy ditë më…

Details