15 Tetori – Dita Botërore e Studentëve

Edukimi është pasaporta e të ardhmes, pasiqë e nesërmja u takon atyre që sot janë përgatitur për të. Fraza të tillë përshkruajnë më së miri rëndësinë e edukimit në një shoqëri. E kur flasim për edukimin, të parët që na vijnë ndërmend janë studentët, të cilët sot shënojnë Ditën Botërore të tyre. Dita Botërore e…

Details

Të kesh një superfuqi, dëshirë e kahmotshme

Të fluturosh, të zotërosh fuqi mbinatyrore, të kesh aftësitë e superheronjve e shumë të tjera, janë vetëm disa nga dëshirat që shprehin njerëzit kur i pyesin se cila do të ishte superfuqia e tyre, nëse do të mund ta kishin një të tillë? Radio KFOR-i ka pyetur disa dëgjues të saj, për të ditur se…

Details

Nesër hapet ekspozita e Mimoza Studenicës

Ekspozita personale “Gruaja”  e artistes së mirënjohur, Mimoza Studenicës, hapet nesër (15 tetor),  në “Shtëpinë e Evropës“ në Prishtinë nga ora 19:00. Me këtë rast, të gjithë artdashësit do të kenë mundësi të shohin nga afër ekspozitën e saj të dytë. “Motivimin e kam marr nga përditshmëria me gruan në qendër“, kështu u shpreh për…

Details

Zhvillohet sot ndeshja futbollistike Kosovë – Mali i Zi

Përfaqësuesja e Kosovës, sot (14 tetor), në stadiumin ”Fadil Vokrri”, nga ora 20:45 do të përballet me malazezët, në kuadër të kualifikimeve për ” Euro 2020”. Njoftohet se pas stërvitjeve të bëra,  lojtarët tanë, janë të gatshëm për ndeshjen e radhës. Kujtojmë se Kosovës i duhen dy fitore dhe një barazim në tre ndeshjet e…

Details

Prishtina pastron, bëhu pjesë edhe ti!

“Projekti i riciklimit” i cili u formua në qershor të këtij viti, nga një grup i nxënësve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Faik Konica” , me qëllim të ruajtjes së ambientit, vazhdon tutje me aktivitetetin e radhës. Përmes Facebook-ut, ata u bëjnë ftesë të gjithë të interesuarve që sot (14 tetor), të dalin…

Details

Ndahet sot çmimi për storien më të mirë mbi varfërinë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në bashkëpunim me ekipin e Agjencive të Organizatës së Kombeve të Bashkuara të Kosovës, sot (14 tetor), në Menzën “Ramiz Sadiku”, nga ora 15:00 mbajnë edicionin e katërmbëdhjetë të çmimit për storien më të mirë të gazetarisë mbi varfërinë në Kosovë. Fituesit, autorë të storieve më të mira do të…

Details

KFOR-i Italian ia dhuron urën “Bailey” Komunës së Deçanit

Në prani të ambasadorit italian në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, komandantit të misionit në Kosovë, Gjeneral Major Lorenzo D’Addario, si dhe autoriteteve civile dhe ushtarake, u mbajt dje (10 tetor) ceremonia për dhurimin e urës “Bailey” nga Italia për komunën e Deçanit. Me këtë rast, Ambasadori italian në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, të pranishmëve iu…

Details

Punëtori muzikore në Termokiss

Qendra e drejtuar nga komuniteti në Prishtinë, Termokiss, sot (11 tetor), nga ora 18:00, organizon një punëtori muzikore e cila fokusohet në trajtimin delikat të aspekteve të ndryshme të audio-produksionit. Në kompjuter është e instaluar Ableton Live, ku të interesuarit mund të eksperimentojnë me muzikë elektronike. Por, për të ditur më shumë rreth këtij aktiviteti,…

Details

Shënohet sot Dita Botërore e Vajzave

Nuk e thonë kot që të kesh një vajzë, do të thotë të pasurosh jetën me hare, të qeshura, lot, ndjeshmëri më të theksuar, por mbi të gjitha të qenit i/e bekuar me një vajzë, do të thotë ta kesh pranë miken më besnike, që do të të shoqërojë deri në fund, varësisht ku e…

Details

Ejani dhe vuloseni të ardhmen tuaj!

Barazia gjinore nuk është vetëm një e drejtë themelore e njeriut, ajo duhet të jetë jetike.  Pabarazitë gjinore mbesin ende të theksuara në shoqëri, ku gratë nuk kanë qasje në punë të mirë dhe nuk paguhen njëjtë me gjininë mashkullore.  Shumëherë,  atyre iu refuzohet qasja në arsimin bazë si dhe në kujdesin shëndetësor. UN Women,…

Details