Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 10 mars feston ditëlindjen këngëtarja e famshme skoceze, Emeli Sande, e cila ka lindur në vitin1987. Ajo u bë e famshme me hitet: “Read All About It” dhe “Next to me”. Në vitin 2013, në Brit Awards ajo fitoi dy çmime: Artistja më e mirë britaneze dhe çmimin për albumin më të…

Details

Përmes donacioneve të ndryshme, KFOR-i po vazhdon të mbështes popullatën vendase

Që nga shpërthimi i pandemisë në Kosovë, trupat paqeruajtëse të KFOR-it, përveç ruajtjes së sigurisë, ata edhe përmes donacioneve të ndryshme po vazhdojnë të mbështesin popullatën vendase, institucionet shëndetësore, arsimore dhe jo vetëm. Donacioni i fundit i realizuar nga KFOR-i ishte më 1 mars, ku CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak i KFOR-it), në bashkëpunim me LMT-të që…

Details

Efektet anësore të dezinfektuesve të duarve

Në situatën, në të cilën po kalojmë tash e gati 1 vit, përveç maskave mbrojtëse kundër virusit edhe dezinifektantët e duarve, na janë bërë pjesë e pandashme e përditshmërive tona, duke u munduar që ta mbajmë në nivel higjienën tonë personale. Porse, a janë të dëmshme për shëndetin dhe a ekzistojnë rreziqe në përdorimin e…

Details

Festivali ‘MetroSound’ po vazhdon të mbahet online

Teatri Metropol po vazhdon me edicionin e tretë të Festivalit “MetroSound 3”. Sikurse çdo aktivitet artistik i mbajtur kohëve të fundit, për shkak të pandemisë edhe ky aktivitet po zhvillohet online. Programi muzikor i “MetroSounds 3”, ka për qëllim të prezantojë dhe promovojë kulturën alternative shqiptare nëpërmjet performancave shumë të veçanta, nga artistë të rinj…

Details

Mbahet sot “Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 Mars”

Në kuadër të 8 Marsit “Ditës Ndërkombëtare të Gruas”, Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis organizon aktivitetin e titulluar “Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 Mars”. Ky takim synon që nën tingujt e muzikës të lexohen vargjet më të bukura fuqizuese të poetëve të shquar, përmes poetëve:  Arbër Selmani, Flutura Açka dhe…

Details

Së shpejti mbahet webinari “Youth as Human Rights Defenders”

Organizata Jo-Qeveritare ‘Youth Initiative for Human Rights – Kosovo’ (YIHR KS) në bashkëpunim me organizatën partnere ‘NVO Sokrat’, shpallin thirrje për nxënësit/et e të gjitha shkollave të mesme nga komuna e Mitrovicës, Vushtrrisë, Skenderajt dhe të Obiliqit, që të marrin pjesë në webinarin “Youth as Human Rights Defenders”. Ky webinar ka për synim që t’i…

Details