Sot mbyllet “Panairi i Shkencës dhe Kulturës 2019”

Sot, më 9 dhjetor, shënohet dita përmbyllëse e “Panairit të Shkencës dhe Kulturës 2019”, që për tre ditë me radhë në palestrën sportive “Jeton Tërstena TOTA” në qytetitn e Vushtrris, ka bërë bashkë nxënësitë e shkollave të mesme të Kosovës por edhe të rajonit. “Panairi i Shkencës dhe Kulturës 2019” po organizohet nga OJQ ‘Levizja…

Details

Radio KFOR-i shënoi 20 vjetorin e themelimit

“Radio KFOR-i ka qenë zëri dhe shpirti i misionit të KFOR-it në Kosovë, një zë që ka dërguar mesazhe paqeje, rindërtimi dhe shprese”, ky ishte përshkrimi që Komandanti i KFOR-it, gjeneral Michele Risi, ia bëri punës 20 vjeçare të Radio KFOR-it me rastin e shënimit të 20 vjetorit. Më 6 dhjetor u bënë 20 vite…

Details

Bota sot shënon Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit është shënuar zyrtarisht nga ‘Kombet e Bashkuara’ në vitin 1985, për të festuar fuqinë dhe potencialin e vullnetarizmit. Në këtë ditë vullnetarët dhe organizatat vullnetare ngrisin zërin për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të fituar mirëkuptimin për kontributin që ata japin për komunitetet e tyre. Zyrtari për komunikim media dhe marrëdhënie…

Details

Fidanë të rinj kundër ndryshimeve klimatike

Nën moton #DIMRI PO VJEN, ‘Termokiss’, ‘Ekolektiv’ dhe ‘GAIA Kosovo’ janë bërë bashkë kundër ndryshimeve klimatike. Pikërisht për këtë, më 6 dhjetor, duke filluar nga ora 11:00, do të fillojë marshimi për të cilin ne kemi kuptuar më shumë nga anëtari i ‘Termokiss’ Edonis Hashani: “Global Climate Strike Prishtina është aktivitet nën kampanjën “Fridays for…

Details

‘DokuKino’ feston ditëlindjen e 6-të

Tash 6 vite më parë, qyteti i bukur i Prizrenit u zbukura edhe me kinemanë ‘DokuKino’ e cila përgjatë tërë kësaj kohe, vazhdimisht ka sjellë tek filmdashësitë repertoar të pasur dhe premiera botërore. Në gjashtë vjetorin e funksionimit, ‘DokuKino’ sjell tek të gjithë oferta dhe premiera botërore, për të cilat na tregoi përgjegjësja e Burimeve…

Details

Mbahet edicioni i dytë i konferencës ndërkombëtare “GOT_Data”

“Open Data Kosovo” në bashkëpunim me Fondacionin “ePanstwo”, organizatë kjo që operon në Poloni do të organizojnë edicionin e dytë të konferencës ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. Kjo konferencë një-ditore që do të mbahet të premten (6 dhjetor), duke filluar nga ora 09:00, do të…

Details

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara

3 Dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara. Në një ditë të tillë është jashtëzakonisht e rëndësishme që të kujtojmë se personat me aftësi të kufizuara, në fakt kanë aftësi të shumta. E tëra që duhet të bëjmë është që të sigurohemi që ato aftësi të lulëzojnë dhe të shkëlqejnë me qëllim…

Details