Kujdesi ndaj lëkurës, gjatë stinës së vjeshtës

Ndryshimet klimatike ndikojnë edhe në ndryshimin e lëkurës sonë. Gjatë stinës së vjeshtës thatësia ndikon në çarje të shtresës së jashtme të lëkurës, duke çuar në rrezik më të lartë të inflamacionit dhe acarimit. Po ashtu paraqitja e akneve është e zakonshme gjatë kësaj periudhe të vitit. Dermatologia amerikane Nancy Samolitis, tregon se gjatë verës…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Lirisë”

“Dita Botërore e Lirisë” është krijuar në shënim të rënies së “Murit të Berlinit”, muri i cili  u ngrit në vitin 1961 dhe u shemb në vitin 1990. Data e sotme (9 nëntor), nuk ka të bëjë shumë me vetë murin, por më shumë me atë që simbolizonte, rënien dhe fundin e komunizmit në Evropën…

Details

Në Kosovë vazhdojnë aktivitetet në kuadër të ‘Javës së Gjuhës Italiane në Botë’

‘Java e Gjuhës Italiane në Botë’ është një ngjarje kulturore ndërkombëtare, e promovuar nga rrjeti kulturor dhe diplomatik i Italisë për promovimin dhe përhapjen e gjuhës italiane. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se në Kosovë, Ambasada e Italisë në Prishtinë dhe Instituti Italian i Kulturës në Tiranë kanë paraparë organizimin e webinareve,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 nëntor në vitin 1966, John Lennon u takua për herë të parë me gruan e tij të ardhshme  Yoko Ono, në ekspozitën e saj ‘Piktura dhe objekte të papërfunduara’, në Galerinë Indica në Londër. Në këtë ditë të viti 2014, bendi One Direction ishin fituesit e mëdhenj në MTV Europe Music Awards të…

Details

Inovacionet robotike, kryefjala e javës që po e lëmë pas

Me gjithë situatën e krijuar nga pandemia e CoViD-19, teknologjia nuk ka ndaluar asnjëherë, përkundrazi edhe përgjatë këtyre muajve shpesh jemi befasuar nga inovacionet. Javën që sapo kemi lënë pas, Kina na i prezantoi robotët inteligjentë që po përdoren për të ndihmuar pastruesit e rrugëve të shkarkojnë mbeturinat në Shenzhen, të Kinës. Robotët kanë depozitë…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Radiologjisë”

Data 8 nëntor, njihet ndryshe edhe si “Dita Ndërkombëtare e Radiologjisë”. Ishte viti 1895, kur Wilhelm Conrad Rontgen, zbuloi ekzistimin e rrezeve X. Për të shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i kontaktoi, radiologun Ilir Bejta: “Nga viti 1895, trajtimi i sëmundjeve të ndryshme ndryshoi rrënjësisht, prandaj investimi në zhvillimin dhe avancimin e radiologjisë, do të thotë…

Details

Premierat e filmave për muajin nëntor

Si duket gjatë këtij fund viti, do të dëshirojmë të kemi më shumë kohë, për të qëndruar përpara ekraneve televizive apo për të shikuar filmat e shumëpritur, që do të publikohen në SHBA, gjatë muajit nëntor, 2020. Përkundër pandemisë, ky muaj do të jetë përplot premiera filmash mbresëlënës dhe spektakolarë, të zhanreve horror, komedi, aksion,…

Details