Galeria Kombëtare e Kosovës prezanton kuratorin e “Gjon Milit”

Të hënën, më 8 korrik 2019, duke filluar nga ora 18:00, “Galeria Kombëtare e Kosovës” prezanton kuratorin e edicionit të 16-të, të Bienalit të fotografisë “Gjon Milit”. Kurator i këtij edicioni është João Ribas i cili është shkrimtar dhe kurator nga Porto, Portugali. João Ribas më parë ishte drejtor i “Muzeut të Arteve Bashkëkohore Serralves”,…

Details

Urime ‘Dita Botërore e Çokollatës’

Ëmbëlsi, energji e shije e mirë, të gjitha këto janë arsyeja pse çokollata sot është shija që e duan të gjithë. Duke i njohur vlerat e saja shëndetsore dhe kënaqësinë që sjell shijimi i saj, dita e sotme ‘7 korriku’, i është ndarë shënimit të ‘Ditës Botërore të Çokollatës’. Por çfarë do të thotë çokollata…

Details

Sot fillon Kupa e fanligës së Kosovës

11  Fan klube të skuadrave si : Arsenal, Chelsea, Manchester United, Roma, Inter Milan, Juventus, Real Madrid, Barcelona dhe Bayern Munich, do të ndeshen mes vete, sot (06.07.2019), në Sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë, në ora 19:00. Organizatorja  Aida Gashi, në një prononcim për Radio Kfor-in, ofroi më shumë të dhëna rreth këtij turniri: “Sot…

Details

“Mural Fest” përmes artit bën thirrje për tolerancë

Ka mbetur më pak se një javë që disa hapësira publike në Komunën e Ferizajt të vihen në dispozicion të artistëve të njohur të muraleve, e që përmes artit do të bëjnë thirrje për tolerancë. Drejtoresha në Komunën e Ferizajt, Lebibe Topalli, për Radio KFOR-in njoftoi se sivjet do të jetë edicioni i 4-të me…

Details

Zyrtarizohet në Kosovë sporti i Ragbit

Tashmë Kosovës i është shtuar edhe një federatë e re, përkatësisht sporti i Ragbit dhe ky lajm u zyrtarizua pas takimit që Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi ka zhvlliuar dje (03.07.19), me Ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell. Qëllimi i këtij takimi ishte zyrtarizimi i Federatës së Ragbit në Kosovë dhe promovimit…

Details