“Kosova Kamerfest 2018” po i vazhdon koncertet e larmishme

Dashamirët e muzikës kamertale këto ditë po e shfrytëzojnë rastin të shijojnë vepra të bukura të muzikës klasike, përmes edicionit të 19-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale “Kosova Kamerfest 2018”, i cili po mbahet në Prishtinë. Në një pjesë të intervistës që koordinatori i këtij festivali, Taulant Rruci i ka dhënë Radio KFOR-it, ka…

Details

Marsh solidarizues dhe vetëdijësues për sëmundjen e kancerit

Me moton “Së bashku, mundemi”, Kuvendi i të Rinjve të Lipjanit në bashkëpunim me Grupin e Grave nga Lipjani, nesër (26.10.2018) në Lipjan, në ora 14:00, organizojnë një marsh paqësor. Qëllimi i realizimit të këtij marshi, është solidarizimi me gratë e prekura nga kanceri i gjirit dhe vetëdijësimi i grave dhe vajzave të tjera, për…

Details

Ngritni zërin kundër dhunës në familje

Për të shënuar tetorin si muajin për ngritjen e ndërgjegjësimit publik ndaj dhunës në familje dhe për të promovuar përkrahjen kundër kësaj dukurie, me datën 25 tetor nga ora 17:00, Këndi Amerikan do të organizoj ngjarjen e quajtur “Stand Against Domestic Violence”. Për më shumë hollësi rreth kësaj fushate vetëdijësuese, Radio KFOR-i morri një prononcim…

Details

Nëntori, muaji i aktiviteteve në Kino “Jusuf Gërvalla

Një laramani aktivitetesh e presin qytetin e Pejës. Është Kinemaja “Jusuf Gërvalla” që do i falë qytetit të Pejës dhe Kosovës në përgjithësi, një sërë aktivitetesh kulturore që ngërthejnë në vete shumë sfera. Drejtori i Anibar, Vullnet Sanaja në një intervistë për Radio KFOR-in, ka shpalosur programin e kino “Jusuf Gërvalla”, që ka filluar qysh…

Details

Panel diskutimi ‘Leja prindërore dhe barazia gjinore në Kosovë’

Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon panel diskutimi me temën “Leja prindërore dhe barazia gjinore në Kosovë”, e cila mbahet sot (23.10.18) duke filluar nga ora 16:00, në NANA fashion, food and more, në Prishtinë. Ky panel organizohet në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që implementohet nga Demokracia për zhvillim, ndërsa financohet…

Details