Jehona Lumi befason fansat me baladën më të re “Lotët”

Këngëtarja e mirënjohur, Jehona Lumi, na ka befasuar me publikimin e këngës më të re. “Lotët”, kështu titullohet projekti i saj i fundit muzikor që e ka publikuar bashkë me videoklip. Tekstin e këngës e ka shkruar vetë këngëtarja, ndërsa kënga është një baladë që vjen me një interpretim të mrekullueshëm nga Jehona. “Jam shumë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 10 Maj të vitit 1969, rock bendi Led Zeppelin, hyri për herë të parë në tabelën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar kur albumi debutues i grupit shënoi pozitën e 6-të. Pas disa javësh ata kryesuan edhe në Amerikë. Albumi i tyre me emrin ‘Led Zeppelin’ ishte…

Details

Shënohet sot “Dita e Nënave”

Nderimi dhe dashuria për nënat ka ekzistuar për aq kohë sa ka pasur nëna! Festivalet që nderonin nënat në kohërat e lashta shpesh ishin të lidhura me perënditë dhe perëndeshat. Grekët dhe Romakët gjithashtu nderuan figurën e nënës së perëndive të tyre. Në Angli në shekullin e 16-të, kjo festë u bë si e  “E…

Details

Fuqizimi i grave në shoqëri, ende mbetet një sfidë globale

Fuqizimi i grave në shoqëri nënkupton pranimin dhe lejimin e grave të jenë pjesë e vendimmarrjes në asketet shoqërore, politike, kulturore dhe të gjitha sferat tjera. Pabarazitë gjinore janë akoma rrënjësore në çdo shoqëri. Gratë ende përballen me pa barazi të shumta në botë. Fuqizimi i grave bazohet në disa aspekte: të drejtë për të…

Details

Profesori Lul Raka shpallet ‘Evropiani i Vitit 2020’

Profesori i Mikrobiologjisë dhe Kontrollit të Infeksioneve në Universitetin e Prishtinës, Lul Raka, është votuar si ‘Evropiani i Vitit 2020’, çmim që ndahet çdo vit me rastin e Ditës së Evropës nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. Profesor Rakës, çmimi iu nda nga udhëheqësja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, në…

Details

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë me aktivitete të shumta sot për nder të ‘Ditës së Evropës’

‘Dita e Evropës’ është një festë vjetore e bashkimit dhe paqes në Evropë. Data 9 Maj, shënon përvjetorin e deklaratës historike të ministrit të jashtëm të Francës, Robert Schuman, i cili prezantoi propozimin e tij për krijimin e një Evrope të organizuar, për të ndihmuar në mirëmbajtjen e marrëdhënieve paqësore midis vendeve evropiane. Ky propozim,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 9 Maj të vitit 1964, këngëtari Louis Armstrong, ishte në pozitën e parë me këngën e tij ‘Hello Dolly’. Ai ishte artisti më i vjetër që arriti të radhitet vendin e parë në moshën 62 vjeçare.  Rekord të ri vendosi këngëtari 85 vjeçar, Tony Benett në vitin 2011. – Në këtë datë të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 Maj të vitit 1993, grupi ‘The Backstreet Boys’ performuan për herë të parë në Orlando të Amerikës. – Me datën 8 Maj të vitit 1970, bendi The Beatles, lansuan albumin e tyre ‘Let it be’, në Mbretërinë e Bashkuar. – Në po këtë datë të vitit 1976, grupi ABBA, ishte në pozitën…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Kryqit të Kuq’

‘Dita Botërore e Kryqit të Kuq’ festohet çdo vit, me datën 8 Maj. Në po këtë datë, është edhe përvjetori i lindjes së themeluesit të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) dhe njëherazi, fitues i Çmimit Nobel për Paqe, Henry Dunant, i cili lindi në 8 maj, të vitit 1828. Edhe ‘Kryqi i Kuq…

Details