Ismajl Kadare së shpejti me libër të ri

“Proza e shkurtër, në një vëllim”, është libri më i ri i shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Gjatë ditës së djeshme, shkrimtari është takuar me drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani, me ç’rast kanë biseduar rreth botimit të ri të Kadaresë, i cili do të vijë nga Shtëpia Botuese “Onufri”. Lajmin e…

Details

Filma të shkurtër të studentëve të UP shfaqen falas për publikun

Filmat e punuar nga Studentet e UP-së zakonisht përfundojnë në festivale të ndryshme, duke mos pasur hapësirë për adhuruesit e filmave t’i shikojnë ato. Mu për këtë arsye, në “Kino ARMATA”, nesër më 11 korrik, në orën 19:00, do të shfaqen tre filma, si: “Nina Nana” me regji nga Aulona Selmani. Kohëzgjatja e këtij filmi…

Details

Filmi ‘Martesa’ – pjesë e Festivalit në Sarajevë

Filmi ‘Martesa’ me regji të Blerta Zeqirit ka arritur të jetë pjesë e Festivalit të Filmit në Sarajevë. Këtë vit, ky festival ndërkombëtar ka mbledhur artistë, regjisorë nga gjithë bota dhe do të fillojë me 10 gusht të këtij viti. Filmi trajton temën e një dashurie të pamundur të gjendur në rrethana paragjykuese.   Në…

Details

“Butrinti Summer Festival” mban edicionin e tij të 16-të

Festivali ndërkombëtar i teatrit në Butrint “Butrinti 2000” nisi realizimin e tij mbrëmjen e 8 korrikut, duke sjellë në skenë anktike disa shfaqje nga aktorë shqiptarë dhe ndërkombëtar. Në këtë edicion paraqiten trupa nga Maqedonia, Ukraina, Greqia dhe Shqipëria ndërsa për publikun do të shfaqen vepra të autorëve të njohur botërorë duke mos munguar as…

Details

Aktiviteti ‘Festa e Miqësisë’ përmbyllet me sukses

Koncerti i muzikës ‘rock’ në Gjakovë ka përfunduar mbrëmë në qarshinë e vjetër të qytetit. Kjo festë filloi me këngëtarët Redon Makashi, Aleksandër Gjoka dhe Elton Deda. Ky organizim është bërë nga Komuna e Gjakovës dhe ka mbledhur këngëtar nga vendi dhe rajoni.   Natën finale e përmbyllën këngëtarët Anxhela Pelisteri dhe Mateus Frroku.

Details

Së shpejti mbahet Ceremonia e Ndarjes së Çmimeve për Qytetari Aktive

“Ku të gjithë shohin vetëm problemet, ne shohim zgjidhje”-  kjo është motoja e organizimit dhe e ndarjes së çmimeve për të gjithë ata që punojnë dhe bashkëpunojnë për të mirën e të gjithëve. Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të ofrojë energji pozitive dhe inspirim për të identifikuar dhe vlerësuar qytetarët qe po dhurojnë kohë…

Details

Universiteti i Prishtinës pret rreth 300 studentë nga gjithë bota

Universiteti i Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, sot do të hapë edicionin e 18-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar. Këtë vit studentë nga rajoni dhe bota do të kenë mundësi të zgjedhin lëndë që mund t’i transferojnë nëpërmes kredive në Universitetet përkatese ku ndjekin studimet. Universiteti veror ndihmon në shkëmbimin e përvojave dhe kulturave ndëretnike duke krijuar lidhje…

Details

“Kur Epshi Kacafytet me Ankthin Koloristik” nga Klodian Valla

Adhuruesit e pikturës, të enjten më 10 maj 2018, në ora 19:00, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës do të kenë mundësinë t’i shohin 25 punime, të artistit Klodian Valla. Ekspozita me punime të stilit abstrakt dhe surreal, titullohet “Kur Epshi Kacafytet me Ankthin Koloristik”. Njoftohet se në këtë ekspozitë, piktori Valla do të ofrojë…

Details

Ndërpritni dhënien e lëmoshës!

Komuna e Prishtinës, Qendra për Punë Sociale dhe Policia e Kosovës në mbështetje të GIZI-t kanë hartuar një informatorë (fletushkë) për qytetarë lidhur me informimin për fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë dhe ata që bëjnë punë të rënda. Dje më 05 korrik, në Prishtinë, tek semaforët afër Katedrales u ndanë këto fletushka , duke…

Details

DokuFest publikon programin e filmave garues

Festivali Ndërkombëtar për Dokumentarë dhe Filma të shkurtër, “DokuFest” tashmë ka bërë publik programin e filmave garues në edicionin e17-të të tij. Festivali do të shfaqë 100 filma në gjashtë kategoritë garuese të tij, që përfaqësojnë 40 shtete, përfshirë dhjetë premiera botërore, katër premiera ndërkombëtare dhe një numër të premierave evropiane dhe rajonale. Të gjithë…

Details