Nora Gjakova trimfon në garat e xhudos

Turneu ‘Grand Slam Abu Dhabi’ në xhudo, i ka sjellur fitore të madhe xhudistes Nora Gjakova, e cila në këtë garë ka triumfuar duke mundur xhudisten Anastasiia Konkina në kategorinë -57 kilogramë, që e bëri atë fituese të medaljes së artë. Garat janë zhvilluar në Abu Dhabi ndërsa Nora për të arritur tek medalja e…

Details

Vazhdojnë aktivitetet “Dhuna nuk arsyetohet”

Më 23 tetor në Prishtinë filloi fushata “Dhuna nuk arsyetohet”, e organizuar nga Sektori për Parandalimin e Dhunës në Familje në Drejtorinë  e Policisë në Bashkësi dhe Preventivë, e mbështetur nga OSBE-ja. Fushata në fjalë realizohet në qiell të hapur në  tetë rajone të Policisë, si në: Prishtinë, Gjakovë, Gjilan, Prizren, Pejë, Ferizaj si dhe…

Details

Ligjeratë për ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që po organizohen gjatë muajit të luftës kundër kancerit të gjirit, nesër (27.10.2018) në Qendrën e Kulturës në Ferizaj, do të mbahet një ligjeratë për ndërgjegjësimin e popullatës rreth kësaj sëmundjeje. Ligjërues do të jenë: mjeku obstetër- gjinekologu Dardan Baftiu dhe nutricionistja e njohur Diola Dosti Baftiu, ndërsa rreth…

Details

Filmi kosovar i More Raçës drejt çmimit OSCAR

Kinematografia kosovare çdo ditë po gëzon suksese të mëdha në Industrinë e filmit në botë, duke u vlerësuar nga kritikët më profesional botëror të festivaleve më prestigjioze ndërkombëtare. Së fundmi, filmi “Ajo”i regjisores së talentuar, More Raça, është futur në konkurrencë zyrtare në festivalin garues për  çmimin ‘OSCAR’, në “AFI Fest”, i cili mbahet në…

Details

Së shpejti promovohet përmbledhja “Biber 2” që bashkon komunitetet

Galeria KAE (Kosovo Art Exchange Gallery) me qendër në Mitrovicë, do të bëjë promovimin e përmbledhjes së re të tregimeve ‘Biber’, më 14 nëntor me fillim nga ora 18:00. Konkursi i dytë ‘Biber’ për tregim të shkurtër me temë ‘Pajtimi’, është shpallur në janar të vitit 2017. Në konkurs kanë arritur 385 tregime në gjuhën…

Details

“Kosova Kamerfest 2018” po i vazhdon koncertet e larmishme

Dashamirët e muzikës kamertale këto ditë po e shfrytëzojnë rastin të shijojnë vepra të bukura të muzikës klasike, përmes edicionit të 19-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale “Kosova Kamerfest 2018”, i cili po mbahet në Prishtinë. Në një pjesë të intervistës që koordinatori i këtij festivali, Taulant Rruci i ka dhënë Radio KFOR-it, ka…

Details

Marsh solidarizues dhe vetëdijësues për sëmundjen e kancerit

Me moton “Së bashku, mundemi”, Kuvendi i të Rinjve të Lipjanit në bashkëpunim me Grupin e Grave nga Lipjani, nesër (26.10.2018) në Lipjan, në ora 14:00, organizojnë një marsh paqësor. Qëllimi i realizimit të këtij marshi, është solidarizimi me gratë e prekura nga kanceri i gjirit dhe vetëdijësimi i grave dhe vajzave të tjera, për…

Details

Java e promovimit të autorit amerikan ‘Martin Scorcese’, hyrja falas

E përkrahur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, American Corner Pristina dhe Kino ARMATA në Prishtinë, po promovojnë kulturën alternative dhe dialogun shoqëror, duke shfaqur disa prej punëve më të rëndësishme dhe relevante të autorëve amerikan para publikut Kosovar. Më 17, 18 dhe 20 dhjetor do të shfaqen filmat nga seria “Scorcese 101”,…

Details

“Java e Kombeve të Bashkuara” vazhdon me aktivitetet e saj

Aktiviteti i radhës i “Javës së Kombeve të Bashkuara”, që ia vlen të theksohet është data 24 Tetor ‘Dita e Kombeve të Bashkuara’,  e cila shënohet që nga viti 1948. Pjesë e ”Javës së Kombeve të Bashkuara”, e cila zgjat nga data 20 deri më 26 tetor, është edhe “Orange Day” (Dita e Portokalltë), e…

Details