Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 31 Maj të vitit 2016, këngëtarja e famshme Alicia Keys, njoftoi se ajo nuk do të përdor kozmetikë apo grim në fytyrën e saj. Ajo mori këtë vendim për të fuqizuar gratë në gjithë botën për t’u ndjerë mirë me veten e tyre dhe për të luftuar padrejtësitë që ndodhin ndaj grave. Që…

Details

Sot shënohet “Dita Botërore e Sklerozës Multiple”

“Lidhjet” (Connections), kjo është tema që i është caktuar sivjet shënimit të “Ditës Botërore të Sklerozës Multiple”, e cila shënohet çdo vit, me datën 30 maj. Për të ditur më shumë se çka është skleroza multiple dhe si trajtohet ajo, Radio KFOR-i ka zhvilluar një intervistë me Psikologen dhe Terapisten Stimuluese, në Ambulancën Specialistike të…

Details

Filmat premierë të javës së ardhshme

Nëse dëshironi të mësoni se cilët filma do të shfaqen javën e ardhshme premierë?!, – atëherë këtu është Radio KFOR-i, i cili si rëndom ju mban të përditësuar me datat e publikimit të tyre në kinematë botërore. Për ju dashamirë të filmave, në vijim e keni listën e tyre: Filmi: ‘Changing The Game’ – data…

Details

Sot mbyllet afati për aplikim në UPSHIFT

Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë – PEN, ka njoftuar se sot, më 30 maj, do të mbyllet aplikimi për edicionin më të ri të UPSHIFT. Për të kuptuar më shumë rreth këtij procesi të aplikimit, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Koordinatoren e Marrëdhënieve me Publikun në PEN, Eldena Dakaj: “Si iniciativë kryesore e laboratorit, UPSHIFT kombinon…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 30 Maj të vitit 1964, bendi The Beatles, arritën në pozitën e parë në Amerikë me këngën “Love Me Do”. Kjo këngë u shkrua nga John Lennon dhe Paul McCartney kur ata ishin adoleshent. – Në këtë datë të vitit 2000 albumi i dytë i Eminem ‘The Marshall Mathers LP’,…

Details

Planifikimi i pushimeve të sigurta në kohë pandemie

Meqenëse jemi në prag të stinës së nxehtë dhe me një situatë pak sa më të mirë, sa i përket pandemisë Covid-19, tashmë kemi bërë planet tona për pushimet verore, pas një viti të brishtë e të vështirë që e kemi kaluar të gjithë, pa përjashtim. Në lidhje me këtë çështje, Presidentja e Komisionit Evropian,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot më 29 Maj, feston ditëlindjen ish-anëtarja e grupit Spice Girls, Melanie Brown, e njohur në skenë si Mel B, e lindur në vitin 1975. Në vitin 1997, grupi Spice Girls, ishin në kulmin e karrierës. Vajzat arritën në pozitën e parë në toplistat botërore me këngën ‘Wannabe‘. Melanie po ashtu ishte në pozitën…

Details

Hitet më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR vazhdon të sjellë tek ju hitet më të reja nga tregu vendor dhe ai ndërkombëtar. Këngët më të reja i dëgjoni pikërisht në Radio KFOR, ato janë : Njomza – Over And Done Master KG & David Guetta Ft. Akon – Shine Your Light Dhurata Dora & Maitre Gims – Only You Armin…

Details

Fakte interesante!

Planeti ynë është i mbushur me gjëra interesante, me gjëra të pa zbuluara dhe fakte që ndoshta nuk i keni dëgjuar asnjëherë. Në këtë artikull, prezantojmë disa kuriozitete që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë. – Sigurisht të gjithë ne ëndërrojmë që të biem në dashuri dhe kjo dashuri të na zgjasë gjithë jetën.…

Details