DokuFest dhe Lumbardhi organizojnë diskutim mbi institucionet, konstituencën dhe qytetarinë

Diskutimi në panel do të sillet rreth themeleve dhe parimeve mbi të cilat ndërtohen institucionet e pavarura, sikurse dhe mënyrat se si ato veprojnë dhe ndryshojnë. Ky diskutim do të zhvillohet nga penalistët, Albert Heta (Prishtinë), Ares Shporta (Prizren), Meriç Öner (Stamboll), Teodor Çelakoski (Zagreb), nën udhëheqjen e moderatores, Donjetë Murati. Statusi ligjor, formaliteti dhe…

Details

“Playwrite for Peace” me aktivitet të veçantë mbi ndikimin e identitetit në fushën e artit

“Project Space” do të jetë mikpritës i shumë aktiviteteve të ndryshme gjatë javës së ardhshme e shumë nga këto aktivitete do të realizohen në kuadër të projektit “Playwrite for Peace.” “Playwrite Peace”  na mëson që përmes identiteteve tona ne inspirohemi të krijojmë projekte të artit pamor e gjithsesi edhe formave të tjera. Projekti në fjalë,…

Details

Shënohet nesër Dita Ndërkombëtare e Birrës

3 gusht, Dita Ndërkombëtare e Birrës u vendos për të festuar zanatin e kësaj veprimtarie dhe për të treguar vlerësimin e saj, duke fituar shpejt njohje ndërkombëtare. Në fakt, në shekullin e 16-të, në Bavari, Duka Wilhelm IV, lëshon një ligj për birrën, i cili ndalon përdorimin e të gjitha llojeve të aditivëve duke lënë…

Details

Kursi i Meditimit Trascendental përsëri në Prishtinë

Pas rezultateve të suksesshme të shfaqura tek të gjithë që e kishin aplikuar Meditimin Trascendental, eksperti i këtij lloji të meditimit, Justin Goçi, i cili deri më sot ka instruktuar rreth 900 njerëz , do të mbajë sot (2 gusht) në Hotel Sirius , në Prishtinë, kurse për ata që dëshirojnë të përfitojnë nga dobitë…

Details

Hardh Fest edhe këtë vit me artistë botërorë

Edicioni i këtij viti i “Hardh Fest” –it përveç që do të mbahet afër një muaj më herët sesa  edicioni i vitit të kaluar, në vete përmban edhe shumë surpriza për publikun të cilët do të pushtojë qytetin e Rahovecit. Ronnie Romero nga grupi Rainbow do të jetë artisti kryesor i këtij festivali, ku i…

Details

Koncert enkas për Diasporën

Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, sonte (1 gusht) do të jetë hapësirë e rezervuar për një koncert special për Diasporën, organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. Koncerti në fjalë fillon nga ora 20:00, ku me këtë rast do të marrin pjesë artistë të njohur të skenës vendore…

Details

Përfaqësuesit e KB “Prishtina” shpalosin detaje për U20, në studion e Radio KFOR-it

Këtë vit, Kosova bën histori në fushën e basketbollit, pasi për herë të parë do të jetë nikoqire e organizimit të “Kampionatit Evropian U2” për vajza. Pikërisht për këtë ngjarje, moderatori Fisnik Zymi, ka mirëpritur në emisionin e pasdites “Macchiato Lounge”, kryetrajnerin e Klubit të Kampionatit të Basketbollit “Prishtina”, Fidan Shatrin dhe kryetaren e klubit…

Details

“Dita e Familjes” në Autostrada Biennale

Programi i “Family days”, i cili tashmë ka nisur së realizuari në Prizren, po vazhdon aktivitetet e tij në ‘Autostrada Biennale”, ku çdo të diele, prindërit bashkë me fëmijët e tyre kanë mundësi të shohin nga afër ekspozitat e paraqitura. Qëllimi i realizimit të këtij programit është inkurajimi i prindërve për pjesëmarrje aktive në këto…

Details