Zbulimet e fundit teknologjike

Nga pajisjet e sofistikuara teknologjike që po revolucionarizojnë shkencën e mjekësisë, deri tek telefonat e mençur që na ndihmojnë të kryejmë detyrat tona të përditshme, teknologjia po evoluon çdo ditë duke sjellë zbulime të reja. Në këtë artikull kemi sjellë disa nga të rejat e kësaj jave në botën e teknologjisë: “Crimson” sjellë gjeneratën e…

Details

Premierat e filmave për javën e ardhshme

Është një listë e gjatë filmash që do të publikohen javën e ardhshme, filma këta me tematika të ndryshme, të zhanreve komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Smiley Face KillersData e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 nëntor të vitit 1965, The Rolling Stones inçizuan këngën e famshme ‘19th Nervous Breakdown’, në studion RCA në Los Angeles. Në këtë ditë në vitin 1969, Led Zappelin debutuan në Amerikë me këngën ‘Whole Lotta Love, duke u bërë një nga këngët më të dëgjuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitin…

Details

Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re

Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në shumë…

Details

Sot bota shënon ‘Ditën e Vullnetarizmit’

Si shumë data të shënuara dhe të mandatuara nga rezoluta të Kombeve të Bashkuara edhe data e sotme 5 dhjetor, shënohet zyrtarisht në gjithë botën për të nderuar dhe falënderuar vullnetarët për kontributin e tyre të çmuar dhe solidarizimit me rastet që kanë nevojë për ndihmë. Vullnetarizmi përbën një nga aktet më njerëzore dhe bujare…

Details

Fushatë vetëdijesuese kundër martesave të hershme, në kuadër të ’16 Ditëve të Aktivizmit’

Në kuadër të fushatës globale “16 Ditë Aktivizëm”, po realizohet edhe fushata sensibilizuese “Derë më Derë”, me mesazhin “Ndal Martesat e Fëmijëve”, e cila po implementohet nga Rrjeti i Organizatave të Grave Rome, Ashkali dhe Egjiptiane të Kosovës (RROGRAEK),  ku u angazhuan më shumë se 200 anëtare të këtyre komuniteteve në diskutime rreth martesave të…

Details

Njihemi me kryeqytetin e Qipros, Nikosia

Një vend mes dy shteteve dhe kulturave të ndryshme, Nikosia, një kryeqyteti i bukur i Qipros, që duhet patjetër të jetë pjesë e listës së vendeve që duhet ti vizitoni. Një qytet me një popullsi rreth 300 mijë banorë, që jetojnë në një klimë subtropikale, me verë të thatë e të nxehtë dhe një temperaturë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 nëntor të vitit 1973, Paul McCartney publikoi albumin e tij të pestë pas largimit nga The Beatles. Albumi ‘Band on the Run’, që përfshinte këngët: ‘Jet’ dhe ‘Bluebird’ u bë një nga albumet më të suksesshme të këngëtarit. Në këtë datë të vitit 1992, Whitney Houston lansoi këngën e saj të famshme ‘I…

Details

Këshilla për të kursyer para gjatë festave

Sezoni i festave në këtë situatë pandemike, mund të jetë edhe shterues i buxhetit! Duke filluar me Halloween dhe duke përfunduar me një festë të madhe të Vitit të Ri, shpenzimet mund të jenë të mëdha dhe shqetësuese. Shpesh mund ta shohim veten duke kaluar në det nga borxhi i kartës së kreditit, i cili…

Details

Mini-maratona ‘Vrapo Babadimër’ vjen me edicionin e 5-të

Për të pestin vit me radhë, në Kosovë do të mbahet mini-maratona ‘Vrapo Babadimër’, e cila për shkak të situatës që ka krijuar pandemia ‘CoViD-19’, këtë herë do të mbahet në mënyrë virtuale. Themeluesi i organizatës jo-qeveritare ‘Projekti 5 Cent’, Jusuf Islami, për Radio KFOR-in ka bërë të ditur se kjo mini-maratonë këtë vit do…

Details