Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 24 korrik, feston ditëlindjen këngëtarja e famshme, aktorja dhe producentja Jennifer Lopez, e njohur si JLO, e cila ka lindur në vitin 1970, në New York. Këngëtarja arriti famë në vitin 1999, me lansimin e këngës së titulluar ‘If you had my love’, që u bë një hit masiv, duke i hapur…

Details

Lauresa Xhosha, 13 vjeçarja me katër libra të botuar

Pasioni dhe dashuria për leximin, poezinë dhe letërsinë, e kanë përcjellë vazhdimisht nxënësen e shkollës fillore ‘Nonda Bulka’, Lauresa Xhosha nga Mitrovica, e cila këtë pasion dhe dashuri e ka jetësuar në katër libra të botuar deri më tani. ‘Gëzimet e Jetës’ dhe ‘Këshilla për Fëmijë’ janë dy titujt e parë që ka botuar Lauresa.…

Details

Ndikimi i sportit tek të rinjtë dhe vlerat e tij

“Sporti nuk e zbulon karakterin, ai e tregon atë” është thënia e Heywood Hale Broun, e cila e tregon më së miri arsyen e marrjes së të rinjve me sport. “Sporti ka të bëjë me disiplinën, respektin, vetëkontrollin dhe lojën sipas rregullave”, kështu e thotë 17 vjeçari, Rron Buza i cili me futboll merret që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 korrik, të vitit 2011, këngëtarja Amy Winehouse, ndërroi jetë në Londër, në moshën 27 vjeçare nga mbi doza e drogës dhe alkoolit. Amy Winehouse, ishte këngëtarja e parë femër që fitoi 5 çmime ‘Grammy’, për një natë, duke përfshirë edhe çmimin për ‘Artisten më të Mirë’, ndërsa albumi i saj ‘Rehab’, në…

Details

Rrrron vjen me setin e tij të parë e të fundit për Rave Travel “livestream” për këtë edicion

Edicioni i parë i Rave “LIVE SESSION” po përfundon me performancën e Rrrron-it, të cilit i pëlqejnë gjërat jo konvencionale, mendon që muzika komerciale e radios ka devijuar sensin e muzikës. Ai është fans i skenës muzikore rumune si dhe është një prej krijuesve të “Kult-Ure”, një ndërmarrje  e krijuar për të rritur ndërgjegjësimin social…

Details

Aksesorët që plotësojnë pamjen tonë

Kur flasim për modën, gjithçka fshihet pas detajeve. Janë pikërisht aksesorët, të cilët për dikë mund të jenë jo aq të rëndësishëm apo të domosdoshëm, por në esencë janë ato që i japin jetë një veshjeje edhe atëherë kur ajo mund të jetë shumë e thjeshta. Këtë e pohon edhe znj. Brikena Raça, e cila…

Details

Informimi i drejtë, sfidë tjetër e gazetarisë përgjatë pandemisë ‘CoViD-19’

Ashtu sikurse mjekët, të cilët gjithandej botës u shpallën heronj të pandemisë edhe ndaj profesionit të gazetarisë, bota shprehu mirënjohje për punën, angazhimin, sfidat dhe rreziqet me të cilat u përballën gazetarët, përgjatë pandemisë CoViD-19. Për të prekur edhe më nga afër sfidat e gazetarëve përgjatë kësaj periudhe, Radio KFOR-i ka intervistuar gazetaren dhe moderatoren…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 22 korrik feston ditëlindjen, këngëtarja dhe aktorja amerikane Selena Gomez, e lindur në vitin 1992 në Texas, të SHBA. Ajo lansoi albumin e saj të parë ‘Stars Dance’, në vitin 2013, që arriti në krye të top listës ‘Billboard’. Ajo u bë e famshme fillimisht në rolet e filmave për fëmijë. Në…

Details