Mbahet sesioni i dytë në përkrahje të grave

“SIGMA BMC” partner implementues i Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ) dhe  “Rinia, Punësimi dhe Aftësimi Profesional” (YES), hapin aplikim për vajza dhe gra të moshës 18-35 vjeçe, të cilat kanë ide dhe aspirata të themelojnë biznesin e tyre. Sesioni i parë informues u mbajt në Inkubatorin e Universitetit të Prishtinës, me 20 janar, kurse…

Details

Lansohet së shpejti projekti “Invest in Kamenica”

Platforma “Invest in Kamenica” si dhe OJQ-ja “Germin”, nesër (28 janar), nga ora 10:00, në Kuvendin Komunal të Kamenicës (Salla e Kuvendit Komunal), lansojnë projektin “Invest in Kamenica” (Investoni në Kamenicë). Projekti në fjalë ofron mundësi për investime në Kamenicë, rrjetëzim dhe lidhje në mes të bizneseve, institucioneve dhe organizatave të ndryshme brenda dhe jashtë…

Details

Billie Eilish triumfon në ‘Grammy Awards’

Mbrëmë (26.02) në qendrën e famshme ‘Staples’ në Los Angeles të Kalifornisë u mbajt edicioni i 62-të i ndarjes së çmimeve ‘Grammy’, që konsiderohet si një nga vlerësimet më të mëdha në industrinë e muzikës në botë. Artistja 18 vjeçare Billie Eilish rrëmbeu çmimet kryesore të ceremonisë në fjalë, të gjitha kategoritë që ishte nomuniuar.…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Edukimit’

“Dita Ndërkombëtare e Edukimit’, është një ditë vjetore e cila i kushtohet arsimit. Duhet përmendim se me 3 dhjetor 2018, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, miratoi një rezolutë që shpalli 24 janarin, si “Ditën Ndërkombëtare të Edukimit”, në festimin e rolit të arsimimit për sjelljen e paqes globale dhe zhvillimit të qëndrueshëm si…

Details

Grizzly risjell “Ëndrrat” në tregun muzikor

“U tretën ëndrrat” është një nga këngët më të vjetra dhe më të dëgjuara shqipe, mirëpo një version të ri të kësaj kënge e ka sjellur hip-hop artisti, Vigan Zeqiri, i njohur në skenën muzikore si Grizzly. Për këtë ripërpunim modern, Grizzly ka realizuar edhe videoklip, mirëpo për arsyen se përse e ka zgjedhur këtë…

Details

“Let’s do It Kosova” pastron liqenin e Badovcit

Organizata “Let’s Do It Kosova” e cila merret me ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit në Kosovë, njoftoi se të dielen (26 janar), organizon aksion vullnetarë për pastrimin e liqenit të Badovcit. Nisja e vullnetarëve bëhet nga zyret e “Let’s do It Kosova”, që gjendet në rrugën “Pashko Vasa”, Pejton, nga ora 9:30. Poashtu njoftohet se…

Details

Krijoni video-lojën tuaj përmes ‘Global Game Jam’

‘Global Game Jam’ është ngjarja më e madhe në botë e krijimit të lojërave dhe këtë vit po zhvillohet për herë të dytë nga Girls Coding Kosova dhe komuniteti i Kosovo Game Developers në Kosovë. Një ngjarje globale që ka për qëllim zhvillimin e ideve në krijimin e lojërave, mirëpo përveç kësaj edhe ndarjen e…

Details