Mbahet edicioni i tretë i ‘Prishtina Drum Festival’

Për herë të tretë në Prishtinë do të organizohet festivali i instrumentit të baterisë ‘Prishtina Drum Festival’, duke bërë bashkë komunitetin e këtij instrumenti dhe adhuruesit e tij. Ky edicion do të fillojë me 27 janar, në ambientet e Kino Armata nga ora 18:00, në Prishtinë, ku të ftuar do të jenë baterisët: Granit Paqarada,…

Details

Dhuro gjak, shpëto jetë!

Gjaku është dhurata më e çmuar që dikush mund t’i japë një personi tjetër – dhuratën e jetës! “Gjaku i sigurt shpëton shumë jetë, përmirëson shëndetin për shumë pacientë të cilët kanë nevojë për gjak”, kështu filloi prononcimin për Radio KFOR-in, shefja e dhurimit të gjakut në Transfuzionin e Gjakut, Dr. Safete Maliqi – Qormemeti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 janar të vitit 1978, Bee Gees publikuan albumin ‘Saturday Night Fever’, duke qëndruar për 24 javë në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë. Albumi shënoi një sukses të madh, duke shitur mbi 30 million kopje në gjithë botën dhe duke e berë atë një nga albumet më të shitura…

Details

Këshillat e Nderim Nezirit për kursim të energjisë elektrike

Në vazhdën e kampanjës vetëdijësuese që Radio KFOR-i po realizon këtë herë, po mundohemi të ndërgjegjësojmë qytetarët për rëndësinë që ka kursimi i energjisë elektrike. Përkitazi me këtë çështje, mediumi ynë ka kontaktuar gazetarin dhe moderatorin e njohur, Nderim Neziri, i cili ndau disa këshilla se si të kursejmë energjinë elektrike. “Kursimi i energjisë elektrike…

Details

Florent Abrashi ndan disa këshilla për të kursyer energjinë elektrike

Energjia elektrike pa dyshim që është një nga aspektet më të rëndësishme të stabilitetit jetësor, duke mundësuar që shumë procese të jenë më të lehta. Kursimi i rrymës përveç që sjellë shumë përfitime duke mbrojtur ambientin, ul edhe shpenzimet e energjisë elektrike. Rreth mënyrave për të kursyer energjinë elektrike Radio KFOR-i bisedoi me këngëtarin Florent…

Details

Kursimi i energjisë elektrike kontribuon edhe në mbrojtjen e ambientit

Zbulimi i energjisë elektrike është kthesa më e madhe e historisë së njerëzimit. Energjia elektrike kontribuon dhe kushtëzon pothuajse çdo sferë të jetës, andaj kursimi i saj është obligueshëm për secilin individ. Se kursimi i energjisë elektrike ndikon edhe në mjedisin e planetit tonë, e thotë edhe themeluesja dhe drejtoresha e “Astronomy Outreach of Kosovo”,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 janar të vitit 1968, John Fred dhe bendi Playboy ishin pjesë e top listës së kēngëve më të mira ‘One Hit Wonders’ me këngën ‘Judy In Disguise,’. Kënga u frymëzua nga hiti i  The Beatles ‘Lucy In The Sky’. Ndëraq në këtë datë në vitin 1983, rock bendi Def Leppard publikuan albumin e…

Details