< Para 1 2 345 46 47274 275 276 Pas >

Kori i Filharmonisë së Kosovës së shpejti me koncert

09.03.18

Të dielën, më 11 mars, në ora 20:00, në Kishën Katolike “Shën Ndou” në Prishtinë, Kori i Filharmonisë së Kosovës, do të mbajë një koncert të muzikës klasike, me dirigjentin e njohur, Marcia Da Silva.

Është hera e dytë që dirigjenti me origjinë nga Brazili që jeton dhe vepron në Londër, Marcia Da Silva, bashkëpunon me Korin e Filharmonisë së Kosovës.

Anëtarja e Korit të Filharmonisë së Kosovës, e cila është pjesë e saj që nga viti 2004, si soliste në kor dhe me orkestër, Diellza Sylejmani Veseli, në një prononcim për Radio KFOR-in, u shpreh mjaft e emocionuar jo vetëm për koncertin e së dielës, ku për herë të parë do të ekzekutohen veprat e sipër cekura, por edhe për pjesëmarrjen e Korit të Filhamornisë së Kosovës në një koncert në Angli.

më shumë...


Në Romë zbulohet kompleksi ushtarak pretorian

09.03.18

Punimet për zgjerimin e sistetim te metrove në kryeqytetin italian, kanë nxjerrë në pah thesarin tjetër arkeologjik në Romë.


Ashtu siç shkrujanë mediat italiane, se në atë që njihet si “sektori C” i metrove është rënë në kontakt me një ndërtesë të vjetër 2000 vjet, që besohet se i përkiste një drejtuesi të lartë ushtarak të pretorianëve, trupa elitë romake që mbronin konsujt, perandorët dhe Senatin.

më shumë...


Flaka Krelani sonte performon LIVE

08.03.18

Të gjithë dashamirët e rokut dhe jo vetëm, sonte (08.03.18) kanë mundësi të shijojnë këngë të ndryshme të kënduara në mënyrë unike Live nga këngëtarja Flaka Krelani me bendin e saj, në ambientin e lokalit “Rockuzinë”, në Prishtinë.

Ju kujtojmë që Flaka karrierën e saj e filloi në spekalin e talentëve të rinj “Ethet”, ku u veçua vokali i saj i fuqishëm.

Pas asaj sfide, shumë shpejt ajo u bë një nga këngëtaret më të njohura të muzikës rok.

Flaka ka marrë pjesë në disa festivale muzikore, duke rrëmbyer edhe çmime të rëndësishme.

më shumë...


Sot festohet dita ndërkombëtare e gruas

08.03.18

Dita ndërkombëtare e gruas shënon ditën e 8 Marsit . Në këtë ditë festohen arritjet sociale, ekonomike, kulturore dhe politike të grave. Kjo ditë shënon gjithashtu një thirrje për veprim dhe për përshpejtim të barazisë gjinore.

Misioni i Qendrës Kosovare për Studime Gjinore synon që të integroj  perspektivën gjinore në të gjitha sektorët e shoqërisë kosovare, nëpërmes ngritjes së vetëdijes për çështje gjinore, zhvillimit të studimeve gjinore, krijimit të politikave të ndjeshme nga aspekti gjinor, përmes hulumtimeve, avokimit dhe lobimit.

Drejtoresha ekzekutive e Qendrës Kosovare për Studime Gjinore, Luljeta Demolli për Radio KFOR-in tregoi për respektimin e të drejtave të grave dhe sfidat me të cilat përballen gratë në Kosovë:

Dallimi në krahasim më rajonin është në punësim të grave dhe me mungesën e një aktiviteti të grave për ty kyqyr në tregun e punës, diku 80% e grave janë jo aktive për tregun e punës dhe 37% janë të pa puna. Pra, papunësia, zhvillimi ekonomik, varfëria janë problemet kyqe që shënon ky 8 Mars”, theksoi Znj. Demolli.

më shumë...


8 Marsi - Dhuro gjak për nënën

08.03.18

Festa e 8 Marsit është një ditë që në vete përfshinë dashuri të pafund, për ato që na dhanë jetë nga jeta e tyre, por në procesin e lindjes, jo të gjitha nënat kalojnë pa probleme.

Pikërisht në këtë ditë, aksioni humanitar “Dhuroje për nënën”, i dedikohet kryesisht dhurimit të gjakut për nënat dhe gratë që kanë probleme ose komplikime gjatë lindjes, e organizuar nga “Innovation Centre Kosovo” (ICK) së bashku me organizatën për familjet në nevojë dhe qendrën e gruas “Mami”.

Dhurimi i gjakut fillon sot (08.03.18) nga ora 10 dhe vazhdon deri në orën 13, në lokalet e  “Innovation Centre Kosovo” pranë Mensës së studentëve, në Prishtinë.

“Aksioni për dhurim të gjakut në “Innovation Centre Kosovo”, në bashkëpunim me Shoqatën e Kompanive të IT-së dhe Qendrën për Transfuzion të Gjakut janë të shpeshta”, tha Shpend Lila, menaxher i departamentit të trajnimeve, ngjarjeve  dhe marrëdhënieve me publik në Innovation Centre Kosovo (ICK). Z. Shpendi shtoi se dhurata më e mirë për 8 Mars është dhurimi i një doze gjak, e cila mund të shpëtojë tre fëmijë të porsalindur.

më shumë...


Urime 7 Marsi, dita e mësuesve nga Irma Libohova - Audio

07.03.18

Këngëtarja e njohur Irma Libohova, e cila shquhet për mënyrën e saj të të kënduarit, energjinë në skenë, dhe vokalin potencial që ka, pavarësisht moshës vazhdon të jetë e pranishme në skenën muzikore shqiptare.

Në repertoarin e pasur të këngëve të saj, bën pjesë edhe një këngë që ajo ia ka  kushtuar mësueses.

Për nder të ditës së mësuesve, 7 marsit, në vijim mund ta degjoni këngën “Mësueses” interpretuar nga Irma Libohova, përmes së cilës ju urojmë këtë ditë të rëndësishme të gjithë atyre që ndër vite kanë shpërndarë e vazhdojnë të shpërndajnë dijen te gjeneratat e ardhshme.

më shumë...


Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur

07.03.18

Në prag të ditës botërore të shëndetit oral, të ftuar në studion e Radio KFOR-it, ishin stomatologu i fëmijëve, Dr. Xheladin Ujkani dhe një paciente e tij e vogël, Era Dushi.

Gjatë emisionit u diskutua për shumë çështje që kanë të bëjnë me mirëmbajtjen dhe kujdesin që duhet treguar të gjithë ndaj dhëmbëve, me theks të veçant për fëmijët, për të cilët Dr. Ujkani dha këshilla e rekomandime të shumta.

Ai tregoi se për të pasur higjien të mirë të gojës, duhet dhëmbët të pastrohen dhe më tutje shtoi: “Pastrimi i dhëmbëve duhet të bëhet që nga dalja e tyre, të pastrohen me gazë dhe të shpëlahen me kamomil. Kur të fillon fëmija të rritet, dhëmbët duhet t’i pastrojë në mëngjes, para shkuarjes në shkollë, pas shkollës dhe para se të flenë.”

Mysafirja e vogël, pacientja e Dr. Xheladinit, Era përveç që tregoi se është shumë e kujdesshme në pastrimin e dhëmbëve ajo këndoi edhe këngën “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”.

më shumë...


Një balerinë dhe një pedagoge e devotshme

07.03.18

E rritur nga një mësues dhe arsimdashës, Sabrije Spahiu, nga fundi i viteve të 70-ta zgjodhi një profesion sfidues dhe të stereotipizuar për shoqërinë në atë kohë. Ajo në vitin 1978 zgjodhi të ndiqte profesionin e baletit dhe nëpërmes këtij arti të bukur diplomoi në ‘Akademinë e Baletit dhe Operës’ në Shkup në klasën e Elizabeta Kushevska, duke thyer të gjitha paragjykimet për këtë profesion të ri në atë kohë. Ajo u bë njëra ndër balerinat e para në Kosovë dhe pas diplomimit iu bashkua  ‘Trupës së Baletit në Teatrin e Kosovës’. E motivuar nga dashuria e madhe për profesionin që kishte zgjedhur për shumë vite, ajo paraqitet në shfaqje të shumta të cilat nxorën në pah përkushtimin dhe talentin për këtë vallëzim delikat. ‘Vallja Pranverore’, ‘Carmen’, ‘Loja e Sizifit’, ‘Bolero dhe Shtrausiana’, janë vetëm disa nga shfaqjet në të cilat është paraqitur Sabrie Spahiu.

Gjithmonë e përkrahur nga familja, sidomos nga babai i cili ishte ithtar i shkollimit dhe emancipimit të gruas, ajo u kthye në një grua të fortë, një nënë e përkushtuar për t'u bërë kështu një pedagoge e më të vegjëlve. Në vitin 2003, ajo hapi studion e baletit ‘Mjellmat’, duke përcjellë pasionin e saj prej balerine te gjeneratat e reja.

Në një bashkëbisedim për Radio KFOR-in ajo tregoi për dashurinë e saj ndaj baletit dhe eksperiencën e saj si mësimdhënëse: “Kënaqësia më e madhe për mua është të punoj me fëmijët, të përcjellë mësimet dhe praktikën time në profesionin e tyre të ardhshëm dhe t'i ndihmoj ata në rrugëtimin e tyre profesional”.  

 

më shumë...


Dita e KFOR-it për Perspektivë Gjinore 2018

06.03.18

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it sot (06.03.18) po organizojnë një konferencë ndërkombëtare për gratë, paqen dhe sigurinë në Kosovë.

Kjo konferencë do të mbahet gjatë tërë ditës, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në Film City në Prishtinë, ku të ftuara për të mbajtur fjalime rreth çështjeve gjinore, do të jenë zyrtare të larta nga institucionet vendore dhe ndërkombëtare, organizata të ndryshme qeveritare dhe joqeveritare të cilat operojnë në Kosovë.

Me këtë rast gjenerali i KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci, tha se KFOR-i dhe NATO-ja janë të përkushtuar të ndërmarrin veprime për të miratuar, për të zbatuar tutje rezolutën 1325 të Kombeve të Bashkuara. Unë jam i nderuar që jemi të gjithë sot këtu me mysafirë të nivelit kaq të lartë, ekspertet e barazisë gjinore prej institucioneve të ndryshme, ushtarak, që të diskutojmë për këtë temë mjaftë të rëndësishme. Më tutje, Gjenerali për Radio KFOR-in shtoi:

më shumë...


Molika Maxhuni me karrierë premtuese në aktrim

06.03.18

Aktorja Molika Maxhuni e cila ka filluar karrierën e saj si aktore para disa viteve, pas përfundimit të ‘Akademisë së Arteve’ në Kosovë, viteve të fundit është paraqitur në shumë role të rëndësishme, shfaqje të shumta, filma studentorë dhe projekte profesionale.

Në një intervistë për Radio KFOR-in, Molika shprehu entuziazmin dhe dashurinë e madhe  për aktrimin.
Ajo është paraqitur në tre filma të metrazhit të gjatë në role të ndryshme. Filmi ‘A dream’, me regji të Bostjan Slatensek, pastaj filmi ‘Aga’ me regji të Lendita Zeqirajt dhe së fundmi në filmin ‘Zana’ në drejtimin e Antoneta Kastratit, xhirimet e të cilit nuk kanë përfunuar ende.
Molika tregoi se filmi ka një rëndësi të madhe në jetën e saj dhe sjellë emocione të mëdha:

 “Filmi eshte univers … Ndjenjën që e jep filmi është shumë e vështirë me shpjegu. Filmi për mua është rendgen i aktorit! Ti lexon të gjitha ndjenat, emocionet, veprimet e mikro-detajet, gjë që tregon që në film nuk mundesh me gënjy, sepse edhe bebëza e syrit të lexohet në kamerë”, theksoi Molika për radion tonë. 

më shumë...


< Para 1 2 345 46 47274 275 276 Pas >