< Para 1 2 329 30 31599 600 601 Pas >

Albulena Jashari shpalos ekspozitën e tretë personale

24.01.18

“Akordet e çikave”, titullohet ekspozita e rradhës e artistes së talentuar, Albulena Jashari, e cila do të hapet nesër (25.01.2018), nga ora 17:00, tek “Hani i  2 Robertëve”, në Prishtinë.

Tema që përmbanë kjo ekspozitë e artistes Jashari, ka të bëjë me femrat e lira, të pavarura dhe paqësore.

Ajo që e veçon këtë ekspozitë nga të tjerat, është ekspozimi i disa kitareve që artistja i ka pikturuar e që lidhen me pasionin e saj për muzikën dhe këngën, meqenëse Albulena Jashari tashmë është bërë emër i njohur edhe në sferën muzikore, përmes projekteve të ndryshme muzikore dhe pjesëmarrjeve në festivale.

më shumë...


Alket Zeqiri mahnitë me krijimet e tij - Foto

23.01.18

Pikturat dhe skulpturat e veçanta të artistit Alket Zeqiri, janë bërë temë diskutimi për të gjithë dashamirët e artit pamor.

Alketi shquhet  sidomos për portrete njerëzish, të cilat janë aq origjinale dhe të natyrshme, sa vështirë mund t’i dallosh nëse kemi të bëjmë me fotografi apo pikturë.

Që në moshë shumë të vogël, Alketi ka shfaqur interesim të veçantë ndaj pikturës dhe skultpturës, duke pikturuar e krijuar subjekte të ndryshme që në atë kohë ia kanë ngacmuar kurreshjten.

Idetë, imagjinata por edhe aftësitë ekzekutuese të veprave, i janë shtuar me kalimin e viteve, sidomos pas përcaktimit për të vazhduar studimet në Fakultetin e Arteve.

Ka qenë pjesëmarrës i ekspozitave të shumta kolektive dhe disa projekteve artistike, ku vlen të veçojmë 2 bashkëpunime interesante, atë me organizatën e artistëve “Art Agent” nga Suedia dhe organizatën “Refraction” nga  Shqipëria.

më shumë...


Tri kosovare vlerësohen nga revista ‘Forbes’

23.01.18

Revista prestigjioze ‘Forbes’ ka përzgjedhur udhëheqëset e organizatës jofitim-prurëse ‘Open Data Kosovo’, nga 30-të të rinjët më me ndikim në “Ligj dhe politikat publike”.

Themelueset e kësaj organizate Blerta Thaqi, Dafina Olluri dhe Blinera Meta Shala janë finalistet e listës “30 nën 30 vjeç” në Forbes, për angazhimin e tyre social, duke rritur transparencën e qeverisjes dhe aktivizmin digjital, duke e vënë kështu Kosovën në konkurrencë me vende si Anglia, Danimarka dhe Gjermania.

Dafina Olluri, zëvendës-drejtoreshë në ‘Open Data Kosovo’ tregoi për mundësitë e shumta që ofron teknologjia në punën e tyre: “Në vazhdimësi jemi duke shfrytëzuar të mirat dhe mundësitë që i ofron teknologjia, për ta lehtësuar çasjen e qytetarëve në shërbime si dhe për të luftuar dukuritë negative të shoqërisë, që kanë për bazë mungesën e transparences”, tha Olluri në një njoftim për shtyp. 

më shumë...


Tiara Berisha me më shumë medalje e trofe, se sa vite - Foto

23.01.18

Edhe pse vetëm tetë vjeçare, sukseset e saja në sportin e tenisit nuk kanë të ndalur.
Është kjo vogëlushja nga Gjakova, Tiara Berisha, e cila së fundmi është shpallur tenistja e vitit nga Federata e Tenisit të Kosovës.
Për Tiarën, kjo nuk është hera e parë që ajo shpërblehet me këtë çmim, pasi edhe në vitet e kaluara pikërisht ky shpërblim i ka takuar asaj.
Fillimisht është marrë me sportin e notit duke u shpërblyer me vendin e parë, për të vazhduar më tutje me sportin e tenisit.
Në vitin 2016 ka fituar 4 herë radhazi vendin e parë, kurse më 2017 është shpërblyer 5 herë, duke fituar epitetin “Shpresa e vitit”, krahas tenistëve më të mëdhenjë se ajo në moshë.

më shumë...


Ylli që ndriçon skenën muzikore

22.01.18

Këngëtari i njohur, Yll Limani, ishte sot (22.01.18) i pranishëm në emisionin e mbrëmjes “Meny”, në Radio KFOR, ku foli për hapat e tij të parë në karrierën muzikore, sfidat, të arriturat dhe projektet e tij të ardhshme muzikore.

Yll Limani, paraqitjen e tij të parë publike e ka pasur në Spektaklin muzikor për zbulimin e talentëve të rinjë “The Voice of Albania”, ku ka kaluar deri në gjysëm finale.

Ishte pikërisht ky spektakël muzikor që i hapi rrugët e suksesit në Industrinë e muzikës, pasi shumë shpejt nisi me realizimin e këngëve të shumta muzikore, të cilat u mirëpritën nga publiku i gjerë.

Në pyetjen e moderatores, Vjosa Spahiu, përsa i përket pjesëmarrjeve në Festivale dhe rëndësinë e shpërblimeve që jepen në këto festivale, Ylli theksoi se për të, ka rëndësi opinioni i atyre që pëlqejnë muzikën e tij dhe jo çmimet.

më shumë...


Mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘SAG’ - Fituesit

22.01.18

Ndarja e përvjetshme e çmimeve “The Screen Guild Award” në Los Angeles mbrëmë (21.01.18), ndau çmimet në disa kategori.

Ky manifestim gjigand në botën e filmit dhe televizioni mbledh artistët, gazetarët dhe arritjet më të mëdha profesionale në shumë fusha.

Aktori i famshem Morgan Freeman, u shpërblye me çmimin për ‘Arritje Jetësore’ në aktrim.
Ai shprehu falenderimet dhe nderimet e tij pasi pranoi këtë çmim, ku ndër të tjera tha: “Ky është një nder i madh për mua që zë vend në histori”. Më pas ai falënderoi edhe familjen, miqtë dhe kolegët e tij.
Në këtë eveniment madhështor fituesit në kategorinë e meshkujve për përformancë të jashtëzakonshme, ishin aktorët: Timothee Chalamet me filmin “Call me by your name”, James Franco në performancën në filmin “The Disaster Artist”, dhe Daniel Kaluuya me “Get Out”.
Ndërkaq, aktorja më e mirë në kategorinë e femrave për serinë televizive u shpërblye aktorja Nicole Kidman, për performancën e saj në serialin “Big Little Lies”.  

më shumë...


Shkëlqejnë xhudistet kosovare

22.01.18

Xhudistja Majlinda Kelmendi edhe më tutje mbetet sportistja më e suksesshme në Kosovë dhe jo vetëm me medaljen e saj të artë të fituar në Lojërat Olimpike në Rio, mirëpo edhe me dhjetëra medalje të tjera të fituara në gara të ndryshme sportive.

Kohëve të fundit Kosova është duke u krenuar edhe me xhudiste të tjera, siq është rasti i Nora Gjakovës dhe Distria Krasniqit.

Në Kupën e Botës “Grand Prix”, në Tunizi,  Nora Gjakova ditë më parë fitoi medaljen e artë në kategorinë 57 kg, ku ajo në finale u përballë me garuesen nga Koreja e Jugut, Youjeong Kwon.
Në rrethin e parë Nora e mundi turken Nazlican Ozerler, pastaj tregoi luftë të madhe në përballje me garuesen nga Hong Kongu, Po Sum Leung dhe u kualifikua në gjysmëfinale, ku është treguar shumë më e mirë se Miryan Roper nga Panama. Në finale Nora shkëlqeu përballë xhudistes nga Koreja e Jugut, Youjeong Kwon.

më shumë...


“Një natë në hotel”

22.01.18

“Një natë në hotel” është premiera që do të shfaqet sot në Teatrin e Qytetit të Gjilanit, duke filluar nga ora 19:00. Shfaqja në fjalë i takon zhanrit komedi dhe është rishkruar dhe përshtatur duke trajtuar problematikat aktuale, ku një hotel është privatizuar nga një politikan, por jo në emër të tij.

Se si më tutje zhvillohet ngjarja, ju duhet ta ndiqni nga afër. Regjia është bërë nga Bashkim Ramadani, me autorësi nga Muharrem Shahiqi dhe e rishkruar nga Agush Mulliqi. Artistët që luajnë rolet në këtë shfaqje janë: Ernest Zymberi, Gani Rrahmani, Safete Mustafa, Alban Shahiqi, Njomëza Kalaveshi, Avni Shkodra, Ramadan Kurti, Naser Zymberi, Tringa A. Hasani.

Skenografia është ideuar nga Burim Arifi dhe Blendina Xhema, Kostumografia nga Valdete H. Mustafa, Muzika nga Florim Gagica dhe Dritat nga Fatmir Halili. E neve nuk na mbetet tjetër veçse t’ju dëshirojmë qaste të këndshme!

më shumë...


Florent Abrashi me vetbesim të madh në muzikë

19.01.18

I ftuari në studiot e radios Kfor këngëtari karizmatik, fituesi i talent show-ut “The Voice”, Florent Abrashi ndau me dëgjuesit fillimet e tij në muzikë, botën e artit në sytë e tij dhe planet për të ardhmen. Ai tha se ndihet i sigurtë kur këndon dhe beson që është i mirë në muzikë.

“Besoj që jam i mirë, megjithatë, të tjerët kam deshirë të flasin për punën time. Publiku është juria më e mira por nganjëherë mediet po dështojnë në filtrimin e muzikës së keqe, dhe shumë artista janë viktimë e antivlerave në muzikë”, tha Florenti i cili më tutje shtoi se gjithmonë do të jenë në luftë muzika e mirëfilltë dhe muzika komerciale.

 

më shumë...


Piktori Besnik Xhemaili shpërblehet me çmimin “Honorable Award”

19.01.18

Sukseset e artistëve nga Kosova tashmë kanë kaluar kufinjtë, duke u vlerësuar nga kritikë botërorë të artit pamor.

Piktori i njohur kosovar Besnik Xhemaili, së fundmi është shpërblyer me çmimin “Honorable Award”, nga juria profesionale, në përbërje të kritikëve të artit pamor nga vende të ndryshme të botës, si nga SHBA , Britania e Madhe, Kina, Turqia, Japonia, Rusia dhe nga Korea Jugore, në Bienalen më të rëndësishme të akuarielit “International Watercolor Biennale”, që u mbajt në Pakistan.

Këtë shpërblim, i cili cilësohet si një ndër shpërblimet më të vlefshme të kësaj Bienaleje, artisti Xhemaili e ka fituar duke lënë pas mjeshtër të shumtë të kësaj teknike të artit nga të gjitha vendet e botës.

Mirëpo, ky nuk është shpërblimi i parë ndërkombëtarë që ka pranuar artisti nga Kosova.

më shumë...


< Para 1 2 329 30 31599 600 601 Pas >