< Para 1 2 324 25 26599 600 601 Pas >

Nesër ndahen çmimet vjetore në letërsi

14.02.18

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Kujtim Gashi, nesër (15.02.2018) do të ndajë çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore ‘Azem Shkreli’ dhe çmime të tjera letrare.
Shkrimtari Rushit Ramabaja do të shpërblehet me çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore ‘Azem Shkreli’, për të gjithë krijimtarinë dhe  kontributin e dhënë në letërsinë shqipe.

Në një prononcim për Radio KFOR-in shkrimtari Ramabaja tha se ndjehet i vlerësuar më këtë çmim.

“Jo, nuk e kam pritur këtë çmim, por ndjehem shumë i kënaqur që kam arritur të bëj diçka për vendin tim”, theksoi Ramabaja.
Ai po ashtu  shpalosi këndvështrimin e tij mbi letërsinë dhe porositi adhuruesit e librit ta duan sa më shumë atë.
“Shkrimtari gjatë gjithë jetës së vet, synon që të krijoj universin e vet letrar në botën e vet fiktive, njeriu mundohet të jetë më i mirë, që bota të jetë më e mirë dhe shoqëria të jetë më e mbarë”.  

më shumë...


Violinistja Sihana Badivuku prezantohet në Milano

14.02.18

Violinistja e mirënjohur shqiptare, Sihana Badivuku do të jetë pjesë e edicionit të trembëdhjetë të “Rassegna Internazionale di Musica da Camera” që mbahet në Milano të Italisë.

Duke pas një shtrirje të gjerë të prezantimeve të saja, që përfshin periudhën nga muaji Tetor i vitit 2017, deri në Gusht të këtij viti, kur edhe pritet të mbyllet, violinistja shqiptare paraqitjen e radhës do ta ketë më datën 16 Shkurt dhe do të jetë e përcjellur nga orkestra e Milanos.

më shumë...


Ajo që bëhet për hir të dashurisë, është përtej të mirës dhe të keqes!

14.02.18

Porosi të veçanta dashurie, çokollata në formë zemrash, trëndafila të kuq apo edhe dhurata nga ato që mbahen mend, sheshe të shdërruara në ngjyrën simbolike të dashurisë, atë të kuqen, përmes trendafilave të shpërndarë gjithandej. Kjo është pak a shumë panorama e rrugëve të pothuajse të gjitha vendeve të botës, e natyrisht edhe Kosovës.

Kësisoj, të rinjët dhe jo vetëm ata, përpiqen të festojnë ditën e të dashurarve, Shën Valentinin, për t’i kujtuar njëri tjetrit dashurinë që ndjejnë. Shën Valentini është dita në të cilën festojmë të rënit në dashuri, duke shkëmbyer dhurata për t'i kujtuar njëri-tjetrit rëndësinë, bukurinë dhe kënaqësinë e të qenurit të dashuruar. 

Kjo ditë festohet në shumë vende të botës, ndonëse jo të gjithë e dinë zanafillën e kremtimit të saj. 

më shumë...


Festivali ‘FemaArt’ hap thirrje për aplikim

13.02.18

Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet organizon festivalin e parë dhe të vetëm feminist në Kosovë “FEMART”, edicion ky i gjashti me radhë, duke filluar nga data 25 deri më 30 Maj 2018, në Prishtinë.

Mundësia për aplikim është ofruar nga data 09 Shkurt dhe do të jetë e hapur deri më 30 Mars.

Gjithashtu në faqen zyrtare të “FEMART” tregohet edhe për disiplinat artistike që do të përfshihen përgjatë aktivitetit.

FEMART çdo vit angazhon qindra artiste dhe aktiviste nga mbarë bota të cilat shfaqin angazhimet e tyre kreative përmes: Shfaqjeve Teatrale, Filmit, Film Dokumentar, Film të Shkurtër, Leximeve Skenike, Artit Vizuel, Ekspozitave, Performancave, Koncerteve, Promovime Librash, Ligjëratave, Punëtorive, Paneleve të Diskutimeve dhe Prezantime të ndryshme në formë të artit.

më shumë...


Sot shënohet dita botërore e Radios

13.02.18

13 shkurti shënon ditën botërore të Radios.

Radio është medium masiv që arrin audiencën më të gjerë në botë.  Ky medium njihet gjithashtu si një mjet komunikimi i fuqishëm, por me kosto të ulët. Radioja është e përshtatshme për të arritur komunitetet e largëta për të gjitha kategoritë e njerëzve.

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në vitit 2013, shpalli 13 Shkurtin  ‘Ditën Botërore të Radios’.

Radioja është ende mediumi më dinamik, reaktiv dhe i angazhuar, duke iu përshtatur ndryshimeve të shekullit 21 dhe duke ofruar mënyra të reja për të bashkëvepruar dhe marrë pjesë me publikun.

Për më tepër, radioja ka një rol të fortë dhe të veçantë në komunikimin emergjent dhe në lehtësimin e fatkeqësive. Ky medium ofron mundësinë për të ushqyer diversitetin, si një forcë për dialog dhe tolerance në shoqëri.

Objektivat e shënimit të kësaj dite janë të rrisin ndërgjegjësimin e publikut dhe mediave mbi rëndësinë e radios, për të inkurajuar vendimmarrësit për të krijuar dhe siguruar qasje në informata përmes radios,  si dhe për të rritur rrjetëzimin dhe bashkëpunimin ndërkombëtar midis transmetuesve.

Profesori universitar i gazetarisë dhe ish-gazetari i Radios Evropa e Lirë, Rrahman Pacarizi, për Radio KFOR-in tregoi për rëndësinë e radios në shoqëri: 

më shumë...


Teatri Kombëtar në Prishtinë sjell shfaqjen “Bardh”

13.02.18

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, këtë të mërkurë (14 shkurt) vjen shfaqja “Bardh”, me tekst të Dubravko Mihanovic dhe me regji të Fatos Berishës.

Drama “Bardh” e dramaturgut kroat Dubravko Mihanovic është një tregim me dialog minimalistik të dy personazheve, të cilat janë mjeshtri dhe ndihmësi i tij që lyejnë me ngjyrë muret e një banese.

Ata tentojnë të krijojnë një lloj komunikimi, duke filluar bisedën me tema të përgjithshme siq janë futbolli dhe telashet familjare, për t’u futur ngadalë në përkufizime për hapësirën që i rrethon dhe botën e tyre.

Drama “Bardh” është shpërblyer në vitin 1998 me çmimin vjetor kroat të Ministrisë së kulturës së Kroacisë. 

më shumë...


Elvana Gjata rikthehet fuqishëm - Video

12.02.18

Pas një pauze në skenën muzikore, këngëtarja e njohur, Elvana Gjata është rikthyer përmes një koncerti Live, të realizuar me rastin e ditëlindjes së saj.

Në këtë koncert të veçant, artistja ka intepretuar LIVE këngët e albumit të saj të ri, i cili u mirëprit jashtëzakonisht mirë nga fansat e saj të shumtë.

Kësaj rradhe, Elvana ka bashkëpunuar me kantautorin e njohur, Pirro Çako dhe me kompozitorin e njohur nga Shkupi, Darko Dimitrov, ndërsa pothuajse të gjitha tekstet e këngëve janë krijuar nga vet këngëtarja.

më shumë...


Një rrëfim dashurie vjen në teatrin “Dodona”

12.02.18

Për herë të parë, Teatri “Dodona” sjell një rrëfim dashurie me fuqi të jashtëzakonshme poetike, një ndjenjë të frikshme që eksploron lojërat e joshjes, tradhtisë dhe pushtimit, ku veprimi fokusohet në një orë të thjeshtë të kohës së lojës dhe gjuha është e mbushur me metafora, ironi, sarkazëm e humor të zi.

“Kuartet” është një dramë tragjikomike e autorit gjerman Heiner Muller, e përkthyer për herë të parë në gjuhën shqipe nga Alban Beqiraj, e inskenuar nga regjisori austriak, Andreas Pronegg.

Aktori Ermal Rexha, njëherësh producent i shfaqjes, për Radio KFOR-in, deklaroi se ky projekt  ngërthen në vete kërcënimin e kulturës, dallimin e natyrës dhe na lë të kuptohet se shkatërrimi i marrëdhënieve midis gjinive, padyshim mbetet një temë aktuale.

“Përmes këtij projekti, përveç krijimit të një shfaqjeje atraktive dhe domethënëse për dashamirët e teatrit, poashtu kemi krijuar bashkëpunim të shkëlqyeshëm mes teatrit “Dodona”,  regjisorit austriak Andreas Pronegg, ambasadës Austriake në Kosovë si dhe Komunës së Prishtinës, të cilët e kanë përkrahur shumë këtë projekt”, tha mes tjerash producenti Rexha. 

më shumë...


Hapet 'Festivali Olimpik' dhe 'Panairi i Sportit' në Prishtinë

12.02.18

Sot (12.02.2018) në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë zyrtarisht u bë hapja e ‘Festivalit Olimpik Pyeong Chang 2018’.

Në kuadër të këtij festivali për nder të Lojërave Olimpike që po mbahen në Korenë e Jugut, do të hapet edhe Panairi i Sportit ‘Prishtina 2018’. 

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Kujtim Gashi ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në hapjen solemne të këtij festivali. 

Në Panairin e Sportit do të paraqiten klube të ndryshme sportive, përderisa nxënës të shkollave fillore do të kenë mundësi të mësojnë më shumë rreth sporteve të tyre të pëlqyera.
Ndryshe, Kosova është duke u përfaqësuar në Lojërat Olimpike 2018  'Pyeong Chang’ me skijatorin Albin Tahiri.  

më shumë...


Kosova pjesë e Olimpiadës Dimërore në Korenë e Jugut

09.02.18

Ekipi Olimpik i Kosovës ka parakaluar në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike Dimërore ‘PyeongChang 2018’, që po mbahen në Korenë e Jugut.

Ceremonia e happjes së Lojërave Olimpike Dimërore ka filluar nga ora 12:00, ku të gjitha shtetet një nga një kanë kryer parakalimin e tyre.

Ekipit Olimpik të Kosovës i priu skitari i njohur, Albin Tahiri, i cili do paraqitet në pesë disiplina në sportin e skitarisë, në përpjekje për t’i bërë krenarë kosovarët, meqenëse është garuesi i vetëm kosovarë që merrë pjesë në këto Lojra Olimpike.

Ekipi përbëhet edhe nga trajneri Agim Pupovci dhe kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi. 

më shumë...


< Para 1 2 324 25 26599 600 601 Pas >