< Para 1 2 323 24 25599 600 601 Pas >

Hapet Qendra Universitare Frankofone edhe në Prishtinë

19.02.18

Të gjithë frëngjishtfolësit në Kosovë tani e tutje do të kenë një vendtakim tjetër ku do të kenë mundësi të shkëmbejnë  dhe të bashkëpunojnë mes vete, brenda në Kosovë dhe me  frengjishtfolësit gjithandej botës.

Nga 16 marsi, në kuadër të Fakultetit Universitar të Prishtinës “Hasan Prishtina”, është hapur edhe ‘Qendra Universitare Frankofone’.

Kosova është pjesë e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, prandaj përveç hapjes së kësaj Qendre, frëngjishtfolësit e Kosovës do të kenë mundësi që përmes këngëve, filmave e shumë aktiviteteve të tjera të takohen edhe në  “Javën e Frankofonisë”.

më shumë...


Filmi ‘Martesa’ shënon suksese të reja

19.02.18

Filmi ‘Martesa’ po vazhdon të shënoj suksese dhe popullaritet edhe jashtë vendit.
Filmi me regji të Blerta Zeqirit do të shfaqet në Festivalin “Kosmorama International Trondheim Film Festival”, që do të mbahet në Norvegji.

Ky film i cili shtjellon historinë e dashurisë së pamundur, sfidon tabutë dhe sterotipet mbi komunitetin LGBT në shoqërinë kosovare. Në këtë festival, ky film do të shfaqet në datat 7, 8 dhe 11 mars të këtij viti.
Në rolet kryesore në këtë film shfaqen aktorët: Ardiana Matoshi, Genc Salihu, Alban Ukaj dhe aktorë tjerë. 

më shumë...


U ndan çmimet ‘BAFTA’ - Lista e fituesve

19.02.18

Akademia britanike e filmit ka mbajtur spektaklin e ndarjes së çmimeve ‘BAFTA’ në Britani të Madhe.  Kjo mbrëmje e madhe e filmit mblodhi artistë nga gjithë bota për të vlerësuar filmin dhe dokumentarët më të mirë vendor dhe ndërkombëtar.

Filmi më i mirë në këtë ngjarje u shpërblye “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri", me regji të Martin Mc Donagh.

Regjisori Mc Donagh tregoi për mesazhin që sjell filmi që krijoi ai:
Filmi jonë është shumë shpresëdhënës në shumë mënyra, por edhe shpreh zemërim dhe nganjëherë zemërimi është mënyra e vetme për t'i bërë njerëzit të dëgjojnë dhe të ndryshojnë, kështu që ne jemi të kënaqur që BAFTA e ka vlerësuar këtë”, ka thënë ai.
Aktori më i mirë është shpallur aktori Gary Oldman për rolin e tij në filmin ‘Darkest Hour’. Ndërkaq, aktorja më e mirë u nderua aktorja amerikane Frances McDormand, për performancën e saj në filmin “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”. 
Aktori Daniel Kaluuya, fitoi çmimin e publikut ‘Rising star award’. Dokumentari "I Am Not Your Negro", u shperblye me çmimin e dokumentarit më të mirë të huaj.
Allison Janney, ishte fituesja e çmimit më të mirë si aktore dytësore, për rolin e saj në filmin "I, Tonya". 
Shumica e të pranishmëve ishin veshur me ngjyrë të zezë në përkrahje të barazisë gjinore dhe në luftimin e ngacmimeve seksuale në punë.

Më poshtë lajmit, mund të lexoni listën e plotë të të nominuarve dhe të njiheni me fituesit e kësaj ceremonie: 

më shumë...


Kosova në Berlinale

16.02.18

Në tregun e madh të filmit, European Film Market, në festivalin prestigjioz Berlinale, që është hapur dje (më 15 Shkurt), Qendra Kinematografike e Kosovës këtë vit stendën e saj e ndan me Qendrën Kombëtare të Kinematografisë së Shqipërisë.
Gjatë këtij festivali, me  mbështetjen e Qendrës Kinematografike të Kosovës do të promovohen 61 filma. Përveç prezantimit të filmave, në Berlinale do të jenë prezent edhe tre aktorët kosovarë, Andi Bajgora, Florist Bajgora dhe Arbresha Grabovci Nixha.

Me qëllim të krijimit të kontakteve dhe shkëmbimit të ideve të reja, gjatë qëndrimit në Berlin, do të organizohet edhe një koktej rasti, ku do të jenë të ftuar përfaqësues të fondeve ndërkombëtare të filmit, partnerë të huaj, producentë dhe përfaqësues të industrisë së filmit. 

më shumë...


Besart Halimi mysafir në Radio KFOR, tregon për albumin e ri - Foto

16.02.18

Sot (16.02.18) mysafir në studion e Radio KFOR-it ishte këngëtari i mirënjohur Besart Halimi në emision me moderatore Vjosa Spahiu-Gola, e cila i drejtoi shumë pyetje të cilat kanë zgjuar kurreshtjen e dëgjuesve të radios.

E si për fillim, Besarti tregoi për dashurinë ndaj këngës të cilën e kishte që nga shkolla fillore, ndërsa kënga e parë profesionale e tij është “Ëndrrat”, e cila vazhdon të pëlqehet aq shumë nga adhuruesit e tij të shumtë.
Ishte pikërisht spektakli i talentëve të rinjë “Ethet e së premtes mbrëma” që organizohej vite më parë në Tiranë, që zbuloi talentin e tij. Në atë kohë ai ishte vetëm 15 vjeç, kur u prezantua para një publiku të madh.

Më tutje Besarti tregoi se edhe pse zhanri i tij i parapëlqyer është balada, ai ka realizuar dy albume live, me hite të ndryshme të zhanrit popullore dhe zbavitëse. Ai tha se këto dy albume janë si një CV për të, duke treguar se ai di dhe mundet të këndojë edhe në zhanre të tjera.

Në pyetjen e Vjosës se a është problem të jesh një artist i kompletuar, ai tha:

“Është shumë problem me qenë një artist i kompletuar. Unë mundohem me qenë vetvetja dhe të bëj atë çka më pëlqen shumë, por punoj edhe për dëshirën e adhuruesve.” 

më shumë...


Universiteti i Prishtinës sot feston 48 vjetorin e themelimit

15.02.18

Universiteti publik i Prishtinës ‘Hasan Prishtina’ sot shënon përvjetorin e 48-të të themelimit.
Për nder të kësaj cermonie rektori i Universitetit të Prishtinës Marjan Dema, ka organizuar një organizim në amfiteatrin e Bibliotekës Qëndore Universitare në të cilën do të shfaqet dokumentari i historikut të universitetit ‘Hasan Prishtina’.
Themelimi i Universitetit të Prishtinës ishte ngjarje historike për qytetarët e Kosovës, në themelimin e saj në shkurt të vitit 1970.

Me këtë ngjarje profesori në departamentin e gazetarisë në ‘Universitetin e Prishtinës’ Milazim Krasniqi, për Radio KFOR-in tha se në këtë pervjetor ende përballet me sfida të shumta.
Universiteti i Prishtinës e pret përvjejtorine vet në një gjendje jo të mirë, si universtet që nuk është shkëputur as nga mentalitetet e kaluara e as nga ndikimi politik dhe si universitet që nuk është integruar as me tregun e punës e as me trendet e universiteteve në hapësirën europiane të unveristeteve”, theksoi Krasniqi.

Profesori Krasniqi po ashtu tregoi për mungesën e fondeve për hulumitme shkencore, dhe shtoi:

më shumë...


Filloi rregullimi i rrugës në fshatin Budisalc të Klinës

15.02.18

Lehtësimi i qarkullimit të banorëve të fshatit Budisalc është projekti i shtrirjes së rrugës 400 metra afër Manastirit e cila filloi dje, falë një donacioni prej 33.000 euro nga Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë si dhe 8.000 euro nga Ministria për Komunitete dhe Kthim.

Implementues i këtij projekti është Organizata Ndërkombëtare për Migrim IOM kurse, vet punimet do të kryhen nga pjesëtarët e FSK-së.

“FSK-ja në kuadër të misionit të vet, vazhdon t’iu kushtojë rëndësi realizimit të projekteve të ndryshme humanitare të cilat janë në shërbim të komuniteteve pa dallim etnie”, tha për radion tonë, Kapiten Egzon Haxhijaj. Kapiteni Haxhiaj po ashtu tha: “Gjatë vitit të kaluar ne si njësi inxhiniere kemi realizuar mbi 12 projekte  humanitare në tërë Kosovën, kemi disa projekte që kemi realizuar në fshatra që janë të banuara nga serbët dhe nga komunitetet e tjera. Po ashtu edhe gjatë këtij viti kemi filluar me projekte të tjera inxhiniere të cilat do t’i realizojmë gjatë vitit, varësisht nga komanda madhore e cila na jep urdhëra neve si njësi inxhinjere.”

më shumë...


Filmi Kosovar shpërblehet në Amerikë

15.02.18

Filmi i prodhuar në Kosovë ‘Agnus Dei’ me regji të Agim Sopit, ka fituar çmimin e filmit më të mirë ‘Best Picture’ në festivalin e filmit ‘Global Motion Picture Awards’, në Kaliforni të SHBA-ve.

Në këtë festival po ashtu çmimin e fotografisë më të mirë ‘Best Cinematography’, e fitoi Menduh Nushi për punën e tij në filmin ‘Agnus Dei’.

Festivali ‘Global Motion Picture Awards’ në juri kishte gjithsej 10 anëtarë profesionistë dhe ka ndarë çmimet në disa kategori.
Filmi i metrazhit të shkurtër ‘Cuerdas’ me regji të Pedro Solis Garcia u shpërblye me çmimin e filmit të shkurtë më të mirë, ndërkaq në kategorinë e dokumentarit më të mirë u shpërblye filmi ‘Inside a Volcano’ nga regjisori Solvi Tryggvason. 

më shumë...


Çifti që u martua në Malin Everest - Foto

14.02.18

Në ditën e të dashurarve, 14 shkurtin, ju sjellim një artikull që ka të bëjë me një çift në Kaliforni, i cili vendosi të martohej në një nga hapësirat më mahnitëse në dispozicion, Majën e Everestit.

Ashley Schmieder dhe James Sissom u martuan në kampin bazë të Majës së Everestit.
Në ditën e dasmës së tyre, temperatura shkoi nga minus 5 gradë në plus 5 gradë dhe çifti kishte veshur çizme dhe syze dielli.

Pikërisht në këtë ambient të veçantë, ata shkëmbyen unazat dhe zotimet për besnikëri ndaj njëri tjetrit.

më shumë...


Marrëveshje bashkëpunimi në mes MKRS-së dhe DokuFest-it

14.02.18

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka nënshkruar sot (14 shkurt), memorandum bashkëpunimi me Festivalin Ndërkombëtar të filmit të shkurtër dhe dokumentarit, DokuFest, i cili ka për synim krijimin e rrjetit evropian dhe regjional të partneritetit kulturor dhe kreativ në Kosovë.

Ky memorandum i nënshkruar nga Ministri Kujtim Gashi dhe drejtori ekzekutiv i DokuFest-it Eroll Bilibani, përkrahur edhe nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF), ka për qëllim mbështetjen dhe fuqizimin e sektorit kulturor dhe kreativ në Kosovë përmes projektit “Kosova Kreative”.

Kjo marrëveshje parasheh adresimin e prioriteteve dhe aktiviteteve që derivojnë nga programi Evropa Kreative.

më shumë...


< Para 1 2 323 24 25599 600 601 Pas >