Kitaristi Senad Jamini ligjëron për këtë instrument

20.09.18

Qendra ‘Termokiss’ në Prishtinë vazhdon me aktivitete për të rinjë. Sonte nga ora 18:30 në këtë qendër kitaristi Senad Jamini do të mbajë një ligjerim mbi  karakteristikat muzikore, format dhe veçantitë e instrumentit të kitarës.

Në një bisedë për Radio KFOR-in Senadi tregoi më shumë për këtë ngjarje në të cilën ai po ashtu edhe do të performojë:

Eventi i sontëm do të jetë më shumë në formë të ligjeratës. Do të tentoj ta thjeshtezoj një temë mbi disa shkallë muzikore të cilat i hyjnë në punë një kitaristi në mënyrë që të kemi një pasqyrë më të thjeshtë të teorisë dhe harmonisë muzikorem po ashtu në një pjesë do të performoj” tregoi Senadi.

më shumë...


DokuFest pjesëmarrës në Forumin ndërkombëtar të filmit në Portugali

20.09.18

Në mesin e 38 festivaleve të filmit mjedisor nga e gjithë bota, pjesëmarrës do të jetë edhe Dokufest, në në Forumin e Parë Ndërkombëtar të Festivaleve të Filmit Mjedisor, që do të mbahet në Seia të Portugalisë, nga data 13 deri më 15 tetor.
Forumi, i organizuar nga CineEco 2018 dhe Green Film Network (GFN), anëtare e së cilës është edhe DokuFest, është pjesë e edicionit të 24-të të festivalit të filmit mjedisor në Portugali që mbështetet nga Qendra Portugeze e Turizmit.

më shumë...


Artistja Majlinda Kelmendi, me ekspozitë personale në Itali

19.09.18

Artistja e dëshmuar figurative Majlinda Kelmendi, përmes veprave të saja do të hap ekspozitë personale në  Galerinë „Domus Romana”, që do të mbahet më 22 shtator, në Romë të Italisë.

Për ekspozitën respektive, të kuruar nga ‘B17architects’, për Radio KFOR-in foli vet artistja Kelmendi, e cila  thekson konceptet kryesore të fushës së transformimit.

më shumë...


Lulzim Tafa fitues i çmimit të parë për letërsi në Rumani

19.09.18

Për poetin e njohur kosovar, Lulzim Tafa, vlerësimet nga juri të ndryshme profesionale vendore e botërore po ndodhin pothuajse çdo ditë.

Së fundmi, poeti është shpallur fitues i çmimit të parë për letërsi, në Festivalin më të madh ndërkombëtar të poezisë “Mihai Eminescu”, që po mbahet në Rumani.

më shumë...


Kitaristët Tringa dhe Endriti, vijnë me laramani veprash klasike

19.09.18

Kitaristët e rinj Tringa Sadiku dhe Endrit Xërxa, do të performojnë sonte para publikut në Mitrovicë në koncertin e përbashkët të muzikës klasike në galerinë ‘Kosovo Art Exchange Galery’.

Tringa Ademi tregoi ekskluzivisht për Radio KFOR-in për programin e këtij koncerti: 

më shumë...


Shënohet ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’

18.09.18

18 shtatori karakterizohet si ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’, e cila u krijua në vitin 2003 nga Fondacioni i Ujit të Pastër të Amerikës, si një program global i edukimit në terren.
Që të kuptojmë se ku qëndron Kosova sa i përket monitorimit të ujit, Radio KFOR-i  intervistoi  Kryeshefin Ekzekutiv të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit "Prishtina", Ilir Abdullahu, i cili na informoi në detaje rreth kësaj çështjeje.

më shumë...


Ndahen çmimet ‘Emmy Awards 2018’

18.09.18

Është mbajtur mbrëmë (17.09.18) në Los Anxhelos, ceremonia e ndarjes së çmimeve “Emmy’, organizuar çdo vit për të nderuar industrinë e kinematografisë dhe televizionit.

Në vijim Radio KFOR-i ju sjell listën e çmimeve kryesore të cilat u ndanë mbrëmë, në edicionin e sivjetmë, i 70-të me radhë:
 

më shumë...


Sot Dita Botërore e Respektit: “Respekto që të të respektojnë“

18.09.18

Përkufizimin më të mirë përsa i përket respektit, krahas shumë të tillëve nga personalitete të shquara botërore, na e ka lënë poeti i njohur pakistanez Hussein Nishan, i cili këtë virtyt e përkufizon kësisoj:
„Trajtoji njerëzit ashtu siç do të doje të të trajtonin ata ty, foli të tjerëve ashtu siç do të dëshiroje të të flisnin ata ty. Respekti fitohet, nuk dhurohet“.

më shumë...


Të rizbulojmë vendet e fshehura të trashëgimisë kulturore të Kosovës

17.09.18

GAIA Kosova në bashkëpunim me Manastirin ortodoks, mbështetur nga “World Vision”, organizojnë shkëmbimin rinor rreth trashëgimisë kulturore, paqes dhe fesë, në Hoçë të Madhe, nga data 24 deri më 29 shtator.
'Gjatë këtij shkëmbimi të të rinjve, pjesëmarrësit do të kenë mundësi që të mësojnë rreth trashëgimisë kulturore dhe fetare të këtij vendi të Kosovës, të shijojnë ushqimet tradicionale të përgatitura në shtëpi, të vizitojnë qytetin e bukur të Prizrenit, ku kulturat, fetë dhe popujt bashkohen', tha përfaqësuesi i organizatës joqeveritare “GAIA”, Genti Behramaj, në një prononcim për Radio KFOR-in si dhe shpalosi më shumë të dhëna rreth këtij aktiviteti.

më shumë...


‘Green Fest’ fillon pasnesër në Sallën e Sporteve ‘1 Tetori’ në Prishtinë

17.09.18

Festivali i Gjelbër apo ‘Green Fest’ do të fillojë në Prishtinë me datën 19 Shtator, për të prezantuar më shumë se 40 kompani të cilat promovojnë jetën e shëndetshme.
Edicioni i tretë i këtij festivali do të zgjasë deri më datën 21 Shtator 2018 dhe këtë vit organizatorët do t’u ofrojnë qytetarëve trendet e riciklimit, energjisë së ripërtrishme dhe format ekologjike të të jetuarit, tha për Radio KFOR-in, Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha,  i cili na tregoi edhe për qëllimin e këtij festivali: 

më shumë...