Fituesit e çmimeve ‘OSCAR’

05.03.18

Ceremonia e 90-të e çmimeve ‘OSCAR’ është mbajtur mbrëmë (04.2.18) në Los Angeles të SHBA-ve.
Ngjarja më prestigjioze e filmit  në botë mblodhi yjet kinematografike, njerëz nga bota e muzikës dhe artit, regjisorë dhe aktorë nga e gjithë bota të bashkuar për të parë nderimet që ndahen për meritat artistike dhe teknike në industrinë e filmave amerikanë.

Kjo ngjarje vjetore organizohet nga ‘Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit’, për të njohur ekselencën në kinematografi arritjet e vlerësuara nga anëtarësia e votimit të Akademisë.

Fituesve të kategorive të ndryshme u jepet statujë e artë, e quajtur zyrtarisht "Academy Award of Merit", e cila është bërë e njohur me pseudonimin e saj "OSCAR".

Këtë vit kjo ngjarje e rëndësishme kinematografike është udhëhequr nga prezatuesi i famshem Jimmy Kimmel.

Në skenën e madhështore të këtij spektakli u ngjitën fytyra të famshme të kinëmatografisë për të pranuar çmimet.

Filmi që pranoi më së shumti çmime ishte drama romantike ‘The Shape of Water’ në regji të Guillermo del Toro, i nominuar në 13 kategori dhe fitues i katër prej tyre. Aktorja më e mirë u shpall aktorja Frances McDormand, për performancën e saj në filmin ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, ndërkaq si aktori më i mirë u nderua aktori Gary Oldman, me filmin "Darkest Hour".

Me poshtë lajmit mund të njiheni me fituesit kryesor të çmimeve OSCAR’s 2018:

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Mary J. Blige, "Mudbound"

Allison Janney, "I, Tonya" * FITUES

Lesley Manville, "Phantom Thread"

Laurie Metcalf, "Lady Bird"

Octavia Spencer, "The shape of Water"

 

Aktori më i mirë në rol kryesor:

Timothée Chalamet, "Call Me By Your Name"

Daniel Day-Lewis, "Phantom Thread"

Daniel Kaluuya, "Get Out"

Gary Oldman, "Darkest Hour" *FITUES

Denzel Washington, "Roman J. Israel, Esq."

 

Aktorja më e mirë

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – FITUESE

Sally Hawkins, The Shape of Ëater

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

 

Filmi më i mirë

The Shape of Water – FITUES

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Filmi i huaj më i mirë

"A Fantastic Woman" *FITUES

"The Insult"

"Loveless"

"On Body and Soul"

"The Square"

 

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – FITUES

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

 

Regjisori më i mirë

Guillermo del Toro, The Shape of Water – FITUES

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

 

Dokumetari më i mirë

Icarus – FITUES

Abacus: Small Enough to Jail

Faces, Places (Visages, Villages)

Last Men in Aleppo

Strong Island

 

Filmi më i mirë i animuar

Coco – Fitues

The Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

 

Efektet më të mira vizuele

Blade Runner 2049 – FITUES

Guardians of the Galaxy Vol 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Redaktimi më i mirë

 

Dunkirk – FITUES

Baby Driver

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Makijazhi dhe flokët

Darkest Hour - FITUES

Victoria & Abdul

Wonder

 

Kostumografia më e mirë

Phantom Thread - FITUES

Beauty and the Beast

Darkest Hour

The Shape of Water

Victoria & Abdul