Filmi ‘Home’ shpërblehet me një çmim 'BAFTA' - FOTO

13.02.17

Filmi ‘Home’ në regji të Daniel Mulloy ka fituar mbrëmë (12.02.17) çmimin ‘Best British short film’, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve BAFTA (British Academy Film Awards).

Filmi në fjalë është një bashkëproduksion mes Kosovës dhe Anglisë, ndërsa aty regjisori Daniel Mulloy, trajton vuajtjet e refugjatëve dhe fatin e një familjeje e cila bëhet viktimë e zhvillimeve pa fajin e saj, duke u gjendur në situatë të njejtë me refugjatët e vendeve të Lindjes.

Për regjisorin Daniel, kjo nuk është hera e parë që shpërblehet në këtë ceremoni, ai ka fituar edhe çmimin BAFTA në vitin 2006, me filmin “Antonios Breakfast”.

Në filmin ‘Home’, i cili mbrëmë morri çmim ‘Best British short film’, në rolet kryesore luajnë aktorët: Jack O’Connel, Holliday Graniger, Zaki Ramadani, Andi Bajgora, Edison Dabiqaj, Adriana Matoshi, Armend Ismajli dhe Rifat Smani.

Premiera e filmit “Home’, do të prezantohet në kinematë e Britanisë së Madhe më datën 20 qershor, në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve.

Filmi i cili prek këtë temë të ndjeshme është realizuar në bashkëpunim me DokuFest, Blacksheep dhe Somesuch, me mbështetjen financiare të Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe USAID.

Më posh lajmit ju njohim me të gjithë të nominuarit pë çmimin BAFTA si dhe fituesit e mbrëmshëm të këtyre çmimeve prestigjioze:

Outstanding British film

American Honey

Denial

Fantastic Beasts and Where to Find Them

FITUES: I, Daniel Blake

Notes on Blindness

Under the Shadow

 

EE Rising Star award

Anya Taylor-Joy

Laia Costa

Lucas Hedges

Ruth Negga

FITUES: Tom Holland

 

Best make up & hair

Doctor Strange

FITUES: Florence Foster Jenkins

Hacksaw Ridge

Nocturnal Animals

Rogue One: A Star Wars Story

 

Best original music

Arrival

Jackie

FITUES: La La Land

Lion

Nocturnal Animals

 

Best costume design

Allied

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Florence Foster Jenkins

FITUES: Jackie

La La Land

 

Best sound

FITUES: Arrival

Deepwater Horizon

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Hacksaw Ridge

La La Land

 

Best British short animation

The Alan Dimension

FITUES: A Love Story

Tough

 

Best British short film

Consumed

FITUES: Home

Mouth of Hell

The Party

Standby

 

Best editing

Arrival

FITUES: Hacksaw Ridge

La La Land

Manchester by the Sea

Nocturnal Animals

Best production design

Doctor Strange

FITUES: Fantastic Beasts and Where to Find Them

Hail, Caesar!

La La Land

Nocturnal Animals

 

Best documentary

FITUES: 13th

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years

The Eagle Huntress

Notes on Blindness

Weiner

 

Best film not in the English language

Dheepan

Julieta

Mustang

FITUES: Son of Saul

Toni Erdmann

 

Best adapted screenplay

Arrival

Hacksaw Ridge

Hidden Figures

FITUES: Lion

Nocturnal Animals

 

Best supporting actress

Hayley Squires (I, Daniel Blake)

Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Naomie Harris (Moonlight)

Nicole Kidman (Lion)

FITUES: Viola Davis (Fences)

 

Best animated film

Finding Dory

FITUES: Kubo and the Two Strings

Moana

Zootropolis

 

Best special visual effects

Arrival

Doctor Strange

Fantastic Beasts and Where to Find Them

FITUES: The Jungle Book

Rogue One: A Star Wars Story

 

Best debut by a British writer, director or producer
The Girl With All the Gifts – Mike Carey (writer), Camille Gatin (producer)

The Hard Stop – George Amponsah (writer/director/producer), Dionne Walker (writer/producer)

Notes on Blindness - Peter Middleton (writer/director/producer), James Spinney (writer/director), Jo-Jo Ellison (producer)

The Pass – John Donnelly (writer), Ben A Williams (director)

FITUES: Under the Shadow – Babak Anvari (writer/director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producers)

Best supporting actor

Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)

FITUES: Dev Patel (Lion)

Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)

Jeff Bridges (Hell or High Water)

Mahershala Ali (Moonlight)

Outstanding British contribution to cinema

Curzon Group

 

Best original screenplay

Hell or High Water

I, Daniel Blake

La La Land

FITUES: Manchester By the Sea

Moonlight

 

Best cinematography

Arrival

Hell or High Water

FITUES: La La Land

Lion

Nocturnal Animals

 

Best actor

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)

FITUES: Casey Affleck (Manchester by the Sea)

Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals)

Ryan Gosling (La La Land)

Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

 

Best director

Denis Villeneuve (Arrival)

Ken Loach (I, Daniel Blake)

FITUES: Damien Chazelle (La La Land)

Kenneth Lonergan (Manchester By the Sea)

Tom Ford (Nocturnal Animals)

 

Best actress

Amy Adams (Arrival)

Emily Blunt (The Girl on the Train)

FITUESE: Emma Stone (La La Land)

Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Natalie Portman (Jackie)

 

Best film

Arrival

I, Daniel Blake

FITUES: La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

 

Bafta fellowship

Mel Brooks