< Para 1 2 3599 600 601 Pas >

Së shpejti Gjysmë-maratona në Prishtinë

23.04.18

Federata Atletike e Kosovës, Ministria për Kulturë Rini dhe Sport, Drejtoria për Sport dhe Rini e Komunës së Prishtinës, organizojnë ‘Gjysmë  maratonën  Ndërkombëtare  të Prishtinës’, e cila do të mbahet më datën 29 Prill.

Në faqen zyrtare www.maratonpr.com, ndër të tjera njoftohet se, “Garuesit që e përfundojnë garën do të shpërblehen me certifikata dhe medalje, me emrin dhe rezultatin e vrapimit të tyre.
Një çmim i konsiderueshëm në vlerë totale prej 13.000€, do ti dhurohet garuesve më të mirë në kategorinë e seniorëve, tre në kategorinë e veteranëve, tre garuesve të vrapimit 5km dhe tre garuesve me aftësi të kufizuara. Në të gjitha kategoritë e cekura më lartë, shpërblimet do të ndahen për të dy gjinitë (meshkuj dhe femra).

më shumë...


Mbahet ‘Kongresi Nacional i Rinisë së Kosovës’

23.04.18

Fondacioni “Friedrich -Ebert -Stiftung” organizon ‘Kongresin e parë Nacional të Rinisë së Kosovës’.
“The Future has a Voice. Share yours!” është mototja e aktivitetit që do të mbahet në Muzeun e Kosovës më datat 10 dhe 11 Maj.

Ky Kongres, fton dhe mirëpret të gjitha organizatat rinore për të diskutuar për sfidat e rinisë kosovare dhe më e rëndësishmja për tejkalimin e këtyre sfidave, me ide të përbashkëta dhe krijuese.
Temat që do të diskutohen gjatë takimeve janë: Sfidat në arsim, papunësia e të rinjëve, pjesëmarrja e të rinjëve në vendimmarrje, jeta shoqërore dhe kulturore e të rinjëve dhe Fillimi i një bashkëpunimi afatgjatë.

Thuhet se ky Kongres, do të jetë vetëm një hap i parë për të ndërtuar një zë të përbashkët të rinisë kosovare.

më shumë...


Kori i Pejës “Jusuf Gërvalla” do të jap shfaqje në Francë

23.04.18

Kori i qytetit të Pejës, sot paraqitet me koncert recital në Kinemanë “Jusuf Gërvalla” në Pejë, duke filluar nga ora 20:00.

Kjo ngjarje cilësohet si para-koncert i udhëtimit të korit në festivalin ndërkombëtar të koreve botërore “Nancy voix du monde”, që mbahet nga data 9 Maj deri më 13 Maj në Nancy të Francës, ku Kosova paraqitet për herë të parë.
Vlen theksuar gjithashtu se për këtë koncert është punuar brenda një periudhe shumë të shkurtër dhe është arritur të krijohet një program i nivelit të lartë profesdional.

Në këtë mbrëmje do të paraqiten vepra të ndryshme të kompozitorëve të njohur botërorë, si premiera e kompozitorit kosovar “Siparantum” nga Kreshnik Aliçkaj, vepër e kompozuar enkas për këtë kor.

Në mesin e shumë veprave të njohura do të jetë “Bohemian Rhapsody” nga Queen, që kësaj radhe vjen nën interpretimin e Matej Karaqit në përcjellje të pianistit Agron Shujaku.

më shumë...


Pikturat e Ibrahim Kodrës në Prishtinë

23.04.18

Veprat e çmuara të piktorit të madh Ibrahim Kodra, së shpejti do të jenë pjesë e muzeut që do ta mbajë emrin e tij në Prishtinë. Kështu ka bërë të ditur drejori i kulturës në Komunën e Prishtinës Yll Rugova, në faqen e tij në Facebook, ku shkruan:
Është kënaqësi që sot në 100 vjetorin e lindjes së mjeshtrit të artit Ibrahim Kodra, mund të jap njoftimin në emër të Komunës së Prishtinës se brenda vitit do ta kemi të gatshëm Muzeun Ibrahim Kodra në Prishtinë”.

Ai po ashtu ka theksuar se brenda javëve do ta nënshkruajnë marrëveshjen për nisjen e punimeve të Muzeut Ibrahim Kodra në Prishtinë. ‘Tashmë jemi dakorduar me planin edhe me ‘Fondacionin Kodra në Lugano’, për bartjen e koleksionit të tyre në ekspozim permanent në Prishtinë’, ka theksuar më tej Kodra.

më shumë...


Dren Abazi publikon këngën e re - Video

23.04.18

Kantautori i njohur prishtinas, Dren Abazi, po vazhdon karrierën e tij përmes lansimit të projekteve të ndryshme muzikore, të cilat po mirëpriten nga fansat e tij të shumtë.

Në vazhdën e realizimit të koncerteve të ndryshme me muzikë LIVE, Dreni së fundmi, admiruesve të muzikës së tij i ka dhuruar një projekt të ri muzikor, të cilin e ka titulluar “Deja Vu”, të cilin e ka vizuelizuar edhe me videoklip.
Si rëndom edhe kësaj radhe, tekstin dhe muzikën e kësaj kënge e ka realizuar vet ai, ndërsa është inçizuar në “Red Room Records”.

Miksimin dhe inçizimin e këngës e ka bërë Samer Agolli, ndërsa videoklipin e ka punuar Pinkmoon.

më shumë...


Vende të lira pune në Policinë e Kosovës

23.04.18

Ministria e Punëve të Brendshme, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë në Prishtinë, ka hapur konkurs për vende të lira pune.
Kandidatët që aplikojnë për zyrtarë policorë në Policinë e Kosovës duhet t’i përmbushin këto kritere:

Të jenë vendas të Kosovës;

Të jenë të moshës 18-30 vjeç;

Të kenë të përfunduar shkollimin e mesëm;

Të jenë në gjendje të mirë fizike, mentale dhe emocionale;

Të mos jenë të dënuar për ndonjë vepër penale;

Të mos posedojnë në vend të dukshëm tatuazhe (si në fytyrë, qafë apo duar);

Të kenë integritet personal dhe vlera të larta etike.

Në këtë konkurs Policia e Kosovës do të ndërmerr masa të veçanta të përkohshme me qëllim të garantimit të të drejtave të barabarta gjinore, promovimit të barazisë gjinore me qëllim të rritjes së përfaqësimit të zyrtareve policore gra, në Policinë e Kosovës.

më shumë...


Dita ndërkombëtare e gjuhës angleze

23.04.18

23 Marsi shënon ditën botërore të gjuhës angleze. Anglishtja i përket familjes Indo-Europiane të gjuhëve, prandaj është e lidhur me shumicën e gjuhëve të tjera të folura në Evropë dhe Azinë Perëndimore nga Islanda deri në Indi.

Gjuha e parë, e quajtur Proto-Indo-Europiane, është folur rreth 5.000 vjet më parë nga nomadë, të cilët besohet se kishin udhëtuar në Evropën Juglindore.

Libri ‘English Worldwilde’, shkruar nga profesori David Crystal, thotë se ka rreth 400 milion folës të gjuhës angleze si gjuhë amtare, mirëpo Crystal thotë po ashtu se ka rreth 400 milionë folës, të gjuhës angleze që e përdorin si gjuhë të dytë.

më shumë...


“Simbiozë e Artit Klasik dhe Modern” në Prishtinë

23.04.18

Aromë Antikiteti,  Lëndina e Lotëve,  Blirët e Stellcit,  Figura në Pasqyrë, Figura Kubistike, Monstruoziteti Alepo… janë vetëm disa nga titujt e krijimtarive që kanë zënë vend në muret e Galerisë së Ministrisë së Kulturës (QAFA).

Duke gërshetuar artin klasik me atë modern, ekspozita “Simbiozë e Artit Klasik dhe Modern” shfaqë krijimitarinë artistike të autorit Demush Avdimetaj i cili  frymëzimin, ndër të tjera, e ka gjetur edhe tek historia, legjendat e mitet.
“Tematika në punimet e mia rrjedhë nga antikiteti i lashtësisë dhe njëkohësisht vijëzon në traditën tonë gjerë më sot. Kuptimësia ideore në çdo vepër buron nga brumi autokton i kombit tim dhe ai njerëzor, internacional.  Jeta duhet të ketë vlerën që besoj e meriton simbiozën bashkëdyzueze në PAQE”,  tha Demush Avdimetaj në një intervistë për Radio KFOR-in.
“Simbiozë e Artit Klasik dhe Modern” ka një konglomerat të përzier prej dy gjinive të aritit: pikturë dhe vizatim, ku tre prej tyre janë të realizuara në teknikën mikse, ndërsa të tjerat të filtruara në teknikën  prej tushi e pene.
Në këtë ekspozitë gjithsej janë të shfaqura 30 punime, të cilat janë përzgjedhur në mesin e 130 sosh,  nga kuratori i “Simbiozë e Artit Klasik dhe Modern”,  Nebih Muriqi.

më shumë...


Sot ‘Dita Botërore e Librit dhe e Të Drejtave Autoriale’

23.04.18

23 prilli është përzgjedhur të jetë ‘Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave Autoriale’.
Përcaktimi i kësaj date nuk është bërë rastësisisht. Kjo datë përkon me ndarjen nga jeta të shkrimtarit më të madh të të gjitha kohërave William Shakespeare, ndërsa në të njëjtën datë është ndarë nga jeta edhe Miguel Servantes, autor i librit Don Kishoti i Mançes, që cilësohet si vepra më e përkthyer në botë.

‘Dita ndërkombëtare e Librit dhe e të Drejtave Autoriale’, po shënohet edhe në Kosovë.
Drejtori i Zyrës për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, Valon Kashtanjeva, në një intervistë për Radio KFOR-in tha që Kosova ka shënuar progres sa i përket çështjeve të së drejtës autoriale:

më shumë...


Dita ndërkombëtare e tokës

22.04.18

Dita ndërkombëtare e planetit tonë tokës, shënohet më 22 Prill. Në vitin 2009 Kombet e Bashkuara vendosën që çdo vit në këtë datë të reflektojmë dhe të ngrisim ndërgjegjësimin për tokën, ambientin dhe ruajtjen e planetit tonë.
Toka dhe ekosistemet e saj janë shtëpia jonë.
Në mënyrë që të arrihet një ekuilibër i drejtë midis nevojave ekonomike, sociale dhe mjedisore të gjeneratave të sotme dhe të ardhshme, është e nevojshme të promovojmë harmoninë me natyrën dhe Tokën.

Komuna e Prishtinës, për nder të kësaj dite ka organizuar aktivitetin ‘Bëhu edhe ti mik i Tokës’, për të rritur vetëdijësimin për kujdesin ndaj natyrës dhe planetit.
Njëri nga organizatorët e aktivitetit ‘Bëhu edhe ti mik i tokës’ Ardian Berisha, në një intervistë për Radio KFOR-in na tregoi më shumë për këtë aktivitet:

Bëhu edhe ti mik i tokës, është aktivitet që shënohet në të gjitha vendet e botës dhe festohet nga më shumë se 500 milion njerëz. Në këtë ditë duke filluar nga ora 08:00 deri në mbrëmje do të organizojmë 10 aktivitete që përfshijnë ecjet në natyrë, do të bëhet mbjellja e luleve, pastaj do të organizohen aktivitete të jogas dhe meditimit në natyrë, po ashtu do të behet mbjellja e drunjëve dhe pastrimi i lagjeve dhe qytetit”, shtoi Berisha.

më shumë...


< Para 1 2 3599 600 601 Pas >