yo Radio Kfor
Degjo Online Mbylle

Radio K4 on Facebook

Our Favourite of the WeekMOVIE BOX

Lajmet e Fundit

Find more about Weather in Pristina, KV
Click for weather forecast


Dua Lipa më 10 Gusht vjen në Prishtinë

23.02.18

Pas triumfit në “Brit Awards”, ku rrëmbeu 2 çmime të rëndësishme, si “Artistja më e mirë femër” dhe “Artistja depërtuese në Britaninë e Madhe “(Best British Breakthrough), këngëtarja e famshme me origjinë kosovare, Dua Lipa, do të vjen në Kosovë.
 

Këtë lajm, Dua Lipa e ka konfirmuar përmes kalendarit të saj të aktiviteteve dhe ngjarjeve që do ti realizoj gjatë këtij viti.

më shumë...


Gazeta e parë në shqip feston 170 vjetorin e botimit

23.02.18

Gazeta e parë e njohur në gjuhën shqipe është botuar për herë të parë në Itali dhe është quajtur “L’Albanese d’Italia’ (Shqiptari i Italisë).
Botimi i parë i kësaj gazete u themelua nga shkrimtari i shquar Jeronim de Rada, më 23 Shkurt të vitit 1848 në Itali. Kjo gazetë ishte e shkruar pjesërisht në gjuhën italiane dhe në gjuhën arbëreshe.

Ndërkaq, në korrik të vitit 1883, u botua revista e parë mujore tërsisht në shqip ‘Flamuri i Arbërit’, po ashtu nga Jeronim de Rada, në Cosenza të Italisë, që trajtonte tema politike, kulturore dhe letrare të asaj kohe. 

më shumë...


Kosova e para në botë me “Patentë-shofer mobil”

23.02.18

Ministria e Punëve të Brendshme, përmes Agjencisë për Regjistrim Civil, e mbështetur nga kompania gjermane “Veridos GmbH – Identity Solutions by Giesecke+Devrient and Bundesdruckerei”, ka lansuar sot projektin “Patentë-shoferi mobil”.
Në ceremoninë e lansimit morrën pjesë, ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, shefi i operacioneve i kompanisë Verdios, Hermann Sterzinger si dhe zyrtarë të lartë vendor dhe ndërkombëtarë.
Kosova është vendi i parë në botë që do të ketë këtë aplikacion për patentë-shoferë, i cili do të jetë në dispozicion për të gjithë qytetarët që kanë patentë-shoferë, i cili mund të lexohet nga telefoni mobil.

Ministri i brendshëm, Flamur Sefaj, tha se ky është inovacioni më i ri dhe i pari në botë.

më shumë...


Ilir Tafa me një sukses tjeter të rëndësishëm

23.02.18

Aktori i mirënjohur kosovar, Ilir Tafa, i cili tashmë është bërë emër i njohur edhe në kinematografinë botërore, tani do të jetë protagonist edhe në serialin “Konak kod Hilmije”, xhirimet e të cilit do të nisin të hënën që vjen.

Në rolet kryesore, krahas Ilir Tafës, do të paraqiten edhe aktorët: Emir Hadzihafizbegovic nga Sarajeva e Tarik Filipovic nga Zagrebi.

Në këtë projekt televiziv, do të merr pjesë edhe këngëtarja e njohur boshnjake, Fahreta Zivojinovic, e njohur mes nesh, si Lepa Brena.
Fjala është për një projekt humoristik, i cili do të jetë një nga realizimet më të veçanta të produksionit të mirënjohur “FIST”, me skenar të Fedja Isovic dhe nën regjinë e Elmir Jukic.

Në një prononcim për radio KFOR-in, aktori Ilir Tafa është shprehur i entuziazmuar për rolin e ri, duke thënë se ky do të jetë një rol sfidues për të.

më shumë...


Konkurs për artistët në Kosovë

23.02.18

‘Stacion’- Qendra e Artit Bashkëkohor në Prishtinë në bashkëpunim me ‘University of the Arts London’ (UAL), po ofron një mundësi për dy artistë ose grup artistësh që të krijojnë një vepër arti në në kuadër të temës të projektit hulumtues që ka për qëllim të ndihmojnë  shoqëritë e dala nga zona e konflikteve.
Natyra e veprave është tërësisht e hapur dhe mund të ketë çfarëdo lloj forme, përfshirë skulpturën, filmin, performancin, artet e bukura dhe fotografinë.
Themeluesi i Qendrës së Artit Bashkëkohor në Kosovë Albert Heta, për Radio KFOR-in tha se ky konkurs fton artëdashësit në Kosovë:

Konkursi mbështet artistë që punojnë në Kosovë me projekte artistike që bazohen në punën me komunitet dhe tregojnë rëndësinë e artit dhe kulturës në shoqëritë që ndodhen në një kohë tranzicioni”, tha Albert Heta.

Ai më tej shtoi, se këto vepra do të shfaqen në disa vende dhe procesi po zhvillohet shumë mirë:
Veprat do të shfaqen në një ekspozitë në Sarajevë dhe në Londër gjithashtu do të bëhen pjesë e programit tonë vjetor  të ekspozitave.
Procesi deri tash ka shkuar shumë mirë, është zgjedhë një juri e cila do të vlerësoj aplikacionet”, shtoi Heta. 

më shumë...


Admirali James Foggo lavdëron kompanitë kosovare

23.02.18

Komandanti i NATO-s Admirali James Foggo në një konferencë për media të mbajtur dje (22.02.18), në shtabin e përgjithshëm të KFOR-it në Prishtinë, ka folur mbi Kosovën dhe të ardhmen e vendit duke thënë se ai sheh stabilitet dhe sundim të ligjit në vend.

Ndër të tjera ai theksoi se kishte lexuar një artikull në revistën “The Economist”, që fliste për dy themeluesit e kompanisë “Gjirafa” dhe kompanisë së prodhimit të frutave ‘Frutomania’.

Admirali tha se ishte takuar me udhëheqësit e këtyre kompanive dhe i kishte uruar ata për sukseset e shumta, duke thënë se këto dy kompani janë modelet më të mira të suksesit: 

më shumë...


Admirali Foggo dhe gjenerali Sir Everard, vizitojnë Kosovën

22.02.18

Komandanti i NATO-s Admirali James Foggo dhe gjenerali Sir James Everard, zëvendës komandant suprem i forcave aleate për Evropë, mbajtën sot (22.02.18) një konferencë për media në ambientet e bazës së Shtabit Të Përgjithshëm të KFOR-it, në Prishtinë.
Admirali Foggo shprehi përkrahjen e NATO-s në Kosovë dhe tha se sheh një të ardhme të ndritshme në Kosovë.
Ai tha se vëren stabilitet, sundim të ligjit duke potencuar se zgjedhjet e fundit në vend u zhvilluan pa incidente dhe kjo është e rëndësishme.

Në fjalimin e tij në këtë konferencë për media, ndër të tjera komandanti i NATO-s, Admirali James Foggo, tha:

E ardhmja e Kosovës është shumë e ndritshme, kam vërejtur se ekziston stabiliteti, sundimi i ligjit, ku kontribuojnë së pari Policia e Kosovës, së dyti EULEX-i - Organizata e Bashkimit Evropian dhe KFOR-i.
 Kam shumë kënaqësi të shoh që kudo që shkoj njerëzit vlerësojnë KFOR-in duke na folur në rrugë dhe duke na falenderuar
”, shtoi admirali Foggo. 

më shumë...


Përkthimi i menjëhershëm në 19 gjuhë - Software i së ardhmes

22.02.18

Në vitin 2015,  kompania e pajisjeve kompjuterike personale “Fujitsu”, krijoi një software për të lehtësuar komunikimin e personave të shurdhër, të quajtur “Live talk”, I cili më parë ishte i disponueshëm vetëm në Japoni.
Përdorimi i tij është i thjeshtë, pasi përdoruesit shkarkojnë aplikimin, zgjedhin gjuhën e preferuar dhe dërgojnë një mesazh zëri.
Marrësi i mesazhit së pari duhet të ketë në aparatin e tij aplikacionin, pastaj e merr mesazhin dhe e përkthen në gjuhën që e ka zgjedhur.
Të gjithë mund të flasin në gjuhën e tyre përkatëse dhe mesazhi do të mbërrijë në çdo aparat në gjuhën e seleksionuar, pavarësisht gjuhës së origjinës.

Versioni për celularët që do të prezantohet nga “Mobile World Congress 2018” (MWC), do të jetë i disponueshëm së shpejti për tabletat, telefonët celularë me sistemin operativ iOS dhe Android. 

më shumë...


Dua Lipa fituese e dy çmimeve në ‘Brit Awards’ - Fituesit

22.02.18

Këngëtarja kosovare Dua Lipa, ka pushtuar skenën e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve ‘Brit Awards’ që u mbajt mbrëmë (22.02.18) në Britani të Madhe.
Në këtë ngjarje prestigjioze të muzikës, ajo ka fituar çmimin ‘Artistja më e mirë femër’.

Këngëtarja e famshme Lipa, po ashtu fitoi edhe çmimin ‘Artistja dëpërtuese në Britaninë e Madhe’ (BritishBreakthroughAct).
Në fjalimin e saj ajo falenderoi të gjithë ata që ndihmuan këngëtarën duke veçuar rëndësinë e grave në shoqëri:
Falënderoj të gjithë që më kanë ndihmuar, miqtë, ekipin dhe familjen time. Gjithashtu edhe çdo grua që ka qenë në këtë skenë para meje dhe që u kanë dhënë vajzave sikur unë, mundësinë për të ëndërruar kaq shumë. Kjo është që më shumë gra të jenë në këtë skenë, të fitojnë çmime dhe të sundojnë në botë”, shtoi ajo në skenë.
Dua Lipa ishte e nominuar në pesë kategori në këtë mbrëmje muzikore: ‘Artistja më e mirë femër’, ‘Kënga më e mirë’, ‘Artistja më e mirë debutuese’, ‘Albumi më i mirë anglez’ dhe ‘Videoklipi më i mirë anglez’.
Në këtë ceremoni prezente ishte edhe kënëgëtarja tjetër nga Kosova Rita Ora, e cila u shfaq me performancën e saj muzikore ‘Your Song’ dhe ‘Anywhere’ ajo po ashtu performoi duetin e përbashkët me këngëtarin Liam Payne me këngën ‘For You’, këngë e cila është kolonë zanore e filmit ‘Fifty Shades Freed’. 

Më poshtë mund ta shihni listën e plotë të fituesve të çmimeve ‘Brit Awards 2018’:

më shumë...


Alban Skënderaj feston 15 vite në skenë

22.02.18

Këngëtari i njohur Alban Skënderaj do të mbajë një koncert recital, në Pallatin e Kongreseve, në Tiranë, më datën 2 mars 2018.
Ky koncert recital i Alban Skënderajt po realizohet me rastin e përvjetorit të tij të 15-të në skenën muzikore, në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të Radio Televizionit Shqiptar.
Në rrjetin social Instagram, në faqen e tij zyrtare, Skënderaj fton adhuruesit e tij që të marrin pjesë dhe shkruan:
“Te dashur miq ju bëj me dije se keni ende mundësi të jeni pjesë e koncertit të datës 4 Mars, “Hapësira e një ëndrre“. Drejtohuni sa me parë për të siguruar biletat tuaja në hyrjen e pasme të pallatit të kongreseve dhe pikave Easypay në Shqiperi, pikave MoneyGram në Kosovë dhe online në www.pentagrami.al”.

më shumë...


Lexo më Shumë