Main News

Ndahet çmimi ‘Nobel për Paqe’

Çmimi ‘Nobel i Paqes’, këtë vit i është ndarë doktorit Denis Mukwege dhe ish të rrëmbyerës nga  ISIS, Nadia Murad, për përpjekjen e tyre për ta ndalur dhunën seksuale në luftëra. Sipas ‘Komitetit të Nobelit’, që e ndan këtë çmim gjinekologu nga Kongo Mukwege dhe stafi i tij kanë trajtuar mijëra pacientë të cilët janë…

Kori i femrave nga Shkupi performon në Prishtinë

Nën organizimin e “Prishtina International Vocal Festival”, më 6 tetor, në Amfiteatrin e ri të Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare, duke filluar nga ora 20:00, do të keni mundësi të dëgjoni “Korin e femrave MKC”. Kori i femrave konsiderohet si një nga karakteristikat më të njohura të “Qendrës Kulturore Rinore”, (MKC) në Shkup. Më poshtë lajmit,…

Urime Dita Botërore e Mësuesve!

‘Dita Botërore e Mësuesve’, festohet çdo vit më 5 tetor që nga vitit 1994, qëllimi i të cilës është mobilizimi i mbështetjes për mësuesit dhe për të siguruar që nevojat dhe dituritë e gjeneratave të ardhshme, të vazhdojnë të plotësohen. Sipas UNESCO-s ‘Dita Botërore e Mësuesve’, është një mundësi e mirë për të treguar që…

Mësoni për dizajn grafik në Prishtinë

Mbi 300 studentë dhe profesionistë të dizajnit grafik nga gjithë bota, do të mblidhen në Prishtinë nesër (05.10.2018) në konferencën ndërkombëtare të dizajnit grafik ‘REDO’.  Konferenca do të mbahet në disa lokacione në Prishtinë; si në ‘Kino Armata’, ‘Shtypshkronjën Rilindja’ dhe në ‘Bibliotekën Kombëtare të Kosovës’, që do të zgjasë deri me 8 tetor të…

Kosova po e shënon ‘Ditën Botërore të Kafshëve’, me aktivitete të ndryshme

Në ‘Ditën Botërore të Kafshëve’, që shënohet sot (04.10.2018), ‘Pylli i arinjve Prishtina’, organizon aktivitete ineteresante për fëmijë dhe prindër në këtë pyll. Këto aktivitetet përfshijnë lojra të llojllojshme atraktive për të gjithë nxënësit, mësuesit dhe prindërit që do të jenë të pranishëm sot, përmes së cilave ata do të kenë mundësi të mësojnë më…

Hapet ekspozita që bashkon komunitetet

Ekspozita Shitëse “URA”, me punime nga punëtoria e pikturës me komunitete do të hapet nesër (04.10.2018), në Prishtinë, organizuar nga Monet Art & Books . Për këtë ekspozitë të financuar nga Kosovo Foundation for Open Society (KFOS) dhe përmbajtjen e saj, për Radio KFOR-in foli artistja Blerta Surroi, iniciatore e kësaj ekspozite: “Është hera e…