Main News

Samir Karahoda dërgon Kosovën në BFI London Festival

Pas sukseseve të vazhdueshme në Industrinë filmike vendore e botërore, regjisori i njohur Samir Karahoda, është pranuar në kategorinë garuese të festivalit prestigjioz “BFI London Film Festival 2019”, që do të mbahet nga 2-13 tetor, në Londër, me filmin e tij dokumentar “Në Mes”. Ky film do të garoj në kategorinë e filmave të shkurtër…

Kosova shënon fitore ndaj Andorrës, në “Parta 2019”

Dy sportistët,  Faton Mustafa dhe Armend Berisha shënuan fitore  në ndeshjen ndaj Andorrës, në lojërat mesdhetare në rërë “Parta 2019”. Djemtë që përfaqësuan Kosovën,  në Beach Volley,  korrën sukses në dy sete ( 21:15 dhe 27:25 ), në kuadër të grupit B. Informacioni në fjalë erdhi nga Komiteti Olimpik i Kosovës,  ku po ashtu njoftuan…

Mbahet ceremonia përmbyllëse e ESMA 2019

Nesër (31 gusht), do të mbahet ceremonia përmbyllëse e edicionit të 8-të të Akademisë Verore Muzikore Evropiane – ESMA 2019. Ceremonia përmbyllëse do të fillojë në orën 19:30, në Biblotekën “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Programi i ceremonisë përmbyllëse do të karakterizohet nga opera, me performancat e përgatitura nga pjesëmarrësit e masterklasave në Teatrin e Këndimit…

Bëhuni vullnetarë, ndihmoni njerëzit në nevojë!

Organizata ‘Toka’ në bashkëpunim me projektet e të rinjve nga ‘Bashkimi Evropian’, kanë organizuar eksperienca vullnetare për të rinjtë të cilët mund të vizitojnë vende të ndryshme të Evropës duke ndihmuar njerëzit me aftësi të kufizuara, ata të cilët vuajnë nga sëmundje të ndryshme dhe persona që kanë nevojë për përkujdesje. Qëllimi i aktiviteteve është…

Nesër shfaqet filmi ambiental “The Day After Tomorrow”

Nesër (30.08.19), me fillim nga ora 20:00, në ambientin e ‘N`aris Lounge Bar’ (afër sheshit të qytetit të Obiliqit) do të shfaqet filmi “The Day After Tomorrow”. Këtë ngjarje po e sjell organizata joqeveritare ‘Keep It Green’ dhe vjen në kuadër të ‘Green Art Fest`19’. “The Day After Tomorrow”, është film nga regjisori Roland Emmerich,…

Përmes artit pasqyrohet gjendja aktuale mjedisore

Projekti me artistët adoleshentë të klubit ARTTEEN, i realizuar nga Galeria Kombëtare e Kosovës, në kuadër të Programit të Edukimit dhe mbështetur nga KUSA ( Kosovo United States Alumni), përmbyllet sonte (29 gusht), përmes ekspozitës “Arti në mbrojtje të ambientit”, që fillon në ora 19:00, në GKK. Të rinjtë pjesëmarrës të kësaj ekspozite, përmes artit…