Main News

Si t’i anashkalojmë vonesat?

Vonesat janë gjithmonë të mërzitshme edhe kur bëhen nga personat tonë më të dashur. Secili nga ne përballet me të paktën një person brenda ditës, që nuk e respekton orarin e saktë, orarin e punës ose orarin e një takimi për drekë. Por, pse ndodhin këto vonesa dhe si të reagojmë nëse jemi persona të…

E mira qëndron në shumëllojshmëri

“Nuk është synimi ynë që të bëhemi si të tjerët, ne duhet të jemi të ndryshëm nga njëri-tjetri, të mësojmë të shohim njerëz të ndryshëm nga vetja jonë dhe t’i respektojmë të tjetër për atë që janë”, është ky një mendim për diversitetin nga poeti Herman Hesse. Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë (IBCM) synon…

Fillon “Java Evropiane e Mobilitetit”

Nën temën “Ec me ne!” edhe në Kosovë sot (16 shtator),  ka nisur “Java Evropiane e Mobilitetit”, e cila është iniciativë evropiane,  që inkurajon qytetet që të prezantojnë dhe të promovojnë masa të qëndrueshme të transportit dhe t’i ftojnë njerëzit të provojnë alternativa tjera të lëvizjes kundrejt përdorimit të automjeteve. Për këtë vit, Komisioni Evropian…

Në Kino “ARMATA” shfaqen filma francez për migrimin

Më 17, 18 dhe 19 shtator, Kino “ARMATA” do të shfaqë tre filma nga seria “Migration” që trajton temën e migrimit. Filmat e kësaj serie do të shfaqen në kuadër të bashkëpunimit të radhës të Kino “Armata” me Aleancën Franceze në Kosovë, Ambasadën e Francës në Kosovë dhe “IF Cinema”. Sipas organizatorëve, filmat që do…

15 qershori – Dita Ndërkombëtare e Demokracisë

Të jetosh në një shoqëri me demokraci të konsoliduar, do të thotë të ushtrosh të drejtat tua themelore pa asnjë cënim të vetëm. Jorastësisht, sot po flasim për demokracinë, sepse 15 shtatori shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, e përcaktuar në vitin 2007 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e cila inkurajon programet për…

„AJO“ promovon albumin e saj të ri

Ky vikend që po vjen do të jetë i mbushur me aktivitete të ndryshme kulturore. Nesër (14 shtator), Kino ARMATA dhe Komuna e Prishtinës  prezantojnë lansimin e EP-albumit “Besa” të muzikantes Vjollca Robelli, me emrin e saj të ri skenik  ‘AJO’. Këngëtarja Vjollca Robelli u transferua në Londër në 2004 për të studiuar vokalin, muzikën…

Rikthehet Superliga, sot zhvillohen dy ndeshje

Superliga rikthehet sot (13 shtator) me dy ndeshje, të javës së katërt. Në Suharekë, “Ballkani” që nuk njeh humbjen pret “Trepçën ’89”, e cila poashtu nuk ka pësuar ende disfatë. Ky takim fillon në ora 16:00 dhe drejtohet nga gjyqtari Visar Kastrati. Tri orë më vonë, në stadiumin “Fadil Vokrri” do të zhvillohet dueli tjetër…

Vikendi sjell festivalin “Ylberi i Prishtinës 2019”

Këtë vikend (14-15 shtator), Prishtina do të mirëpres edicionin e 17-të me radhë të festivalit të fëmijëve “Ylberi i Prishtinës 2019”. Festivali tashmë tradicional, është një ndër ngjarjet më të rëndësishme kulturore për fëmijë që zhvillohet në Prishtinë, ndërsa sivjet mirëpret shumë ansamble e qendra kulturore të fëmijëve, jo vetëm nga qytete të ndryshme të…

Trajnimi multietnik për teatrin bashkon të rinjtë në Prizren

Në kuadër të “Koalicionit të Kosovës për Pajtim”, Qendra për Artin dhe Komunitetin- “Artpolis”,  do të organizojë trajnimin  “Edukimi i Bazuar në Teatër me Bashkëmoshatarë” ku do të përfshijë bashkëmoshatarë nga komuniteti shqiptar, serb, rom, ashkali dhe egjiptian. Programet më të mira dhe më efektive janë ato programe ku përfshihen të rinjtë nga rajoni i…