BONEVET feston jubileun e 5-të

Hapësira mësimore “Bonevet”, e cila shërben për të inkurajuar fëmijët që të zbulojnë aftësitë e tyre dhe t’i zhvillojnë me pasion dhe dashuri ato, sot (3 shtator), në sheshin “Ali Podrimja”, në Gjakovë, feston ditëlindjen e tij të 5-të. Ngjarja zhvillohet në ora 17: 30, me ç ‘rast themeluesi i BONEVET, z. Vllaznim Xhiha do…

Së shpejti KOSTT hap dyert për tregun 2 ditorë

Në përkrahje të produkteve bujqësore, më 05 dhe 06 shtator, Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut – KOSTT, me mbështetjen e Komunës së Prishtinës dhe Komunës së Obiliqit hapin dyert për tregun dy ditorë. Përmes këtij aktiviteti krijohen mundësi për të lëshuar hapësirat pa pagesë/falas për prodhuesit e ndryshëm të produkteve bujqësore vendore, që…

Fenomeni i filmave me superheronj

Interesimi i madh për filmat që në fokus kanë një personazh superhero, është diçka e vjetër, sa vetë historia e filmit dhe njëherit është çështja më thelbësore që ka orientuar tregun botëror  të filmit. ‘Spiderman’, ‘Batman’, ‘Captain America’, ‘Aquaman’, ‘Iron Man’, ‘Thor’ e shumë të tjerë janë vetëm disa nga qindra filma me superheronj, që…

Dita e parë e shkollës!

Dita e parë e shkollës është një ndjenjë që nuk përsëritet, prandaj është shumë me rëndësi që të gjithë fëmijët ta përjetojnë sa më mirë këtë ditë të veçantë të tyre. Muaji shtator gjithmonë ka qenë i lidhur ngushtë me shkollimin. Kësaj radhe viti i ri shkollor fillon sot (2 shtator), e kjo ditë po…

Kino ARMATA sjell javën ‘WE ARE HORROR’

Nga sot (02.09.2019), në kino “ARMATA” fillon një cikël i ri i planprogramit, i cili është quajtur ‘WE ARE HORROR’, pasi siç na tregoi drejtori i kinos,  Alush Gashi,  përgjatë javës do të shfaqen filma horror: “Prej sot , 2 shtator, fillon një cikël, një vazhdimësi e asaj që ka bërë Kino tash e 12…

Mbahet sonte Nata e Poezisë

Sonte (2 shtator), në Prishtinë do të mbahet Nata e Poezisë ‘Universi mbetet i heshtur’, organizuar nga Fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”. „Nata e Poezisë“ do të nis në ora 19:00, me tregime të ndryshme që sjellin rrëfime intime të shkruara nga Dhurata Hoti, e që do të lexohen në Project Space. Organizatorët kanë bërë të ditur se…

Samir Karahoda dërgon Kosovën në BFI London Festival

Pas sukseseve të vazhdueshme në Industrinë filmike vendore e botërore, regjisori i njohur Samir Karahoda, është pranuar në kategorinë garuese të festivalit prestigjioz “BFI London Film Festival 2019”, që do të mbahet nga 2-13 tetor, në Londër, me filmin e tij dokumentar “Në Mes”. Ky film do të garoj në kategorinë e filmave të shkurtër…