Ismajl Kadare së shpejti me libër të ri

“Proza e shkurtër, në një vëllim”, është libri më i ri i shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Gjatë ditës së djeshme, shkrimtari është takuar me drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani, me ç’rast kanë biseduar rreth botimit të ri të Kadaresë, i cili do të vijë nga Shtëpia Botuese “Onufri”. Lajmin e…

“Butrinti Summer Festival” mban edicionin e tij të 16-të

Festivali ndërkombëtar i teatrit në Butrint “Butrinti 2000” nisi realizimin e tij mbrëmjen e 8 korrikut, duke sjellë në skenë anktike disa shfaqje nga aktorë shqiptarë dhe ndërkombëtar. Në këtë edicion paraqiten trupa nga Maqedonia, Ukraina, Greqia dhe Shqipëria ndërsa për publikun do të shfaqen vepra të autorëve të njohur botërorë duke mos munguar as…

Aktiviteti ‘Festa e Miqësisë’ përmbyllet me sukses

Koncerti i muzikës ‘rock’ në Gjakovë ka përfunduar mbrëmë në qarshinë e vjetër të qytetit. Kjo festë filloi me këngëtarët Redon Makashi, Aleksandër Gjoka dhe Elton Deda. Ky organizim është bërë nga Komuna e Gjakovës dhe ka mbledhur këngëtar nga vendi dhe rajoni.   Natën finale e përmbyllën këngëtarët Anxhela Pelisteri dhe Mateus Frroku.

Universiteti i Prishtinës pret rreth 300 studentë nga gjithë bota

Universiteti i Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, sot do të hapë edicionin e 18-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar. Këtë vit studentë nga rajoni dhe bota do të kenë mundësi të zgjedhin lëndë që mund t’i transferojnë nëpërmes kredive në Universitetet përkatese ku ndjekin studimet. Universiteti veror ndihmon në shkëmbimin e përvojave dhe kulturave ndëretnike duke krijuar lidhje…

Ndërpritni dhënien e lëmoshës!

Komuna e Prishtinës, Qendra për Punë Sociale dhe Policia e Kosovës në mbështetje të GIZI-t kanë hartuar një informatorë (fletushkë) për qytetarë lidhur me informimin për fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë dhe ata që bëjnë punë të rënda. Dje më 05 korrik, në Prishtinë, tek semaforët afër Katedrales u ndanë këto fletushka , duke…

DokuFest publikon programin e filmave garues

Festivali Ndërkombëtar për Dokumentarë dhe Filma të shkurtër, “DokuFest” tashmë ka bërë publik programin e filmave garues në edicionin e17-të të tij. Festivali do të shfaqë 100 filma në gjashtë kategoritë garuese të tij, që përfaqësojnë 40 shtete, përfshirë dhjetë premiera botërore, katër premiera ndërkombëtare dhe një numër të premierave evropiane dhe rajonale. Të gjithë…