Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 shtator, të vitit 1946, kishte lindur këngëtari, producenti dhe njëherit vokalisti i bendit të famshëm ‘Queen’, Freddie Mercury, në ishullin Zanzibar, në  Afrikë. Freddie Mercury konsiderohet si një nga artistët më të famshëm të të gjitha kohërave. Kënga e tij si pjesë e grupit Queen, e titulluar “Bohemian Rhapsody”, është pjesë e…

Kujdesi ndaj kafshëve shtëpiake përgjatë pandemisë ‘CoViD-19’

Mbajtja e kafshëve shtëpiake aktive dhe të shëndetshme përgjatë periudhës së pandemisë ‘CoViD-19’, është një shqetësim i madh për të gjithë ata që mbajnë kafshë shtëpiake. Ashtu sikurse njerëzit edhe kafshët shtëpiake mund të përjetojnë stres mendor dhe fizik gjatë kohërave të vështira. Por, se a bartet virusi ‘CoViD-19’ nga kafshët tek njerëzit apo anasjelltas,…

Anulohet ‘Festivali i Rrushit – Hardh Fest’

Për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘Covid-19’, është anuluar “Festivali i Rrushit – Hardh Fest”, i cili planifikohej të mbahej nga data e sotme deri më 7 shtator, në Rahovec. Në një njoftim për media, ekipi i këtij Festivali ka bërë të ditur se janë njoftuar nga Policia e Kosovës, se bazuar në…

Fakte interesante në Radio KFOR

Në vijim ju njohim me disa fakte interesante, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – A e keni ditur se në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitin 1980, një ekonomist i zoti, fitoi jackpot-in 14 herë. Ai llogariti kohën e përshtatshme si dhe mundësitë më të mira për kombinimin e numrave…

Këto do të jenë çmimet e parkingjeve në Prishtinë

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Prishtina Parking”, Liridon Restelica, ka bërë të ditur se shumat prej 1 euro dhe 50 cent, do të jenë çmimet e reja të parkingjeve në Prishtinë. Përveç çmimeve, Restelica, ka bërë të ditura edhe detaje tjera sa i përket parkingjeve në kryeqytet:  “Në zonën qendër parkingu tek kafet e vogla do…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 shtator, të vitit 2006, dueti Justin Timberlake dhe Timbaland, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e tyre ‘SexyBack’. Me këtë këngë ata fituan edhe çmimin ‘Grammy’, për ‘Vallëzimin më të Mirë’, në vitin 2007. – Në këtë datë, të vitit 2008, këngëtari…