Muzikë e viteve të 20-ta në Kino Armata

Sonte (23 maj) në Kino Armata, organizohet mbrëmje e veçantë me muzikë salloni, muzikë e Berlinit nga viti 1920, nga ora 20:00. Ansambli “Femmes Fatales” do të ofroj një kombinim të muzikës së filmit ‘The Great Gatsby’ dhe ‘Babylon Berlin’. Mbrëmja në fjalë organizohet nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë, nga bendi muzikor “Femmes Fatales”,…

Roli i babait paraqitet në një ekspozitë

Organizuar nga Ambasada e Suedisë në Prishtinë dhe Organizatat Joqeveritare ‘Democracy for Development’ dhe ‘Center for Counseling, Social Services and Research’, me datën 29 maj, nga ora 10:00 deri në orën 16:00, në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, do të hapet ekspozita me fotografi “Baballarët suedezë dhe kosovarë”. Përmes kësaj ekspozite do të shpalosen të…

Nesër fillon festivali ‘ReMusica’

Festivali i njohur i muzikës ‘ReMusica’, fillon nesër (24.05.19) në Prishtinë, me treshen e njohur të kitaristëve me renome ndërkombëtare, Petrit Çeku, Pedro Ribeiro Rodrigeus dhe Tomislav Vuksic “Trio Elogio”.  Edicioni i sivjetmë ‘ReMusica’, mbahet në Prishtinë, në Amfiteatrin e Ri të Biblotekës Universitare dhe fillon nga ora 20:00. “Trio Elogio” do të luajnë pjesë…

Rinia diskuton për të mirën e komunitetit

Në kuadër të projektit “Pikëpamja”, organizuar nga fondacioni “Shtatëmbëdhjetë”, sot (22 maj), në ora 17:00, vazhdon cikli i bisedave me të ftuarit e fushave të ndryshme, të cilët do të shpalosin punën e tyre dhe do të ndajnë histori inspiruese që do të na bëjnë të mendojmë për veprimet që mund të marrim për ndryshime…