Ata që kanë mundësi, le të merren më shumë me bujqësi

Në çdo pjesë të botës, produktet e bëra nga mielli sigurojnë ushqim të përditshëm për miliarda njerëz. Për të festuar rëndësinë globale të miellit në jetën tonë të përditshme, “Muzeu Botëror i Miellit”, ka themeluar edhe “Ditën Botërore të Miellit”, e cila shënohet çdo vit me datën 20 Mars. Radio KFOR-i me këtë rast kontaktoi…

Tarkan – Artisti i ditës së sotme në Radio KFOR

Tarkan Tevetoğlu, i njohur për publikun me nofkën Tarkan, është njëri ndër artistët më të mëdhenj që ka prodhuar industria muzikore turke. Që nga fillimi i viteve të 90-ta, Tarkan ka qenë ndër figurat më të njohura të muzikës pop në Turqi, Evropë dhe në Azinë Perëndimore. Albumi i tij debutues doli në treg në…

Hitet më të reja në Radio K4

Se muzika e mirë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve, këtë fakt e dinë të gjithë e sidomos dëgjuesit e Radio KFOR-it, stafi i të cili mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim sjellim këngët premierë, të cilat i gjeni…

Fundjavë e “ndezur” në Radio KFOR

Miq të dashur të Radio KFOR-it, tek frekuencat tona në mbarë Kosovën, do të gjeni informata të ndryshme, argëtim dhe energji pozitive edhe në këtë fundjavë. Si çdo të shtune edhe nesër (20.03.21), dëgjuesit e Radio KFOR-it do të kenë mundësi të argëtoheni me emisionet ‘Music Zoom’, ‘Retro Remix’, ‘Capital’, ‘Artist Of the Day’ dhe…

Sot shënohet “Dita Botërore e Gjumit”

“Gjumë i rregullt, e ardhme e shëndetshme”, ky është slogani me të cilin shënohet sivjet 19 Marsi, “Dita Botërore e Gjumit”. Duke njohur rëndësinë që ka gjumi i mirë, për një jetë të shëndetshme, kjo ditë është një thirrje për të gjithë profesionistët e gjumit, që të mbrojnë dhe edukojnë njerëzit, për rëndësinë që ka…

Gjendje më e rënduar me ‘CoViD-19’, në Kosovë

Megjithëse është bërë më shumë se 1 vit, që prej shfaqjes së rasteve të para të të prekurve me virusin ‘Covid-19’ në Kosovë, gjendja e pandemisë po vazhdon të jetë gjithnjë e më e rënduar. Këtë e pohon për radio KFOR-in edhe infektologia në Klinikën Universitare të Kosovës, Dr. Njomza Geca, e cila që prej…

‘Diversity of Mitrovica’ mëtojnë të bëjnë bashkë të rinjtë e të gjitha komuniteteve, që pasion e kanë aktrimin

Projekti “Drama for Change”, do të bëjë bashkë të rinjtë e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Mitrovicë dhe rrethinë.  Është organizata joqeveritare Diversity of Mitrovica, e cila ka ftuar të rinjtë të cilët e kanë pasion aktrimin, që të bëhen pjesë e “Drama for Change”. Për të kuptuar më shumë rreth këtij projekti, Radio…

Është hapur aplikimi për bursa ‘Fulbright’, në SHBA

Studentët nga Kosova, tashmë e kanë një mundësi të shkëlqyer për të studiuar në nivelin master në programe të ndryshme në Amerikë, në kuadër të programit ‘Fulbright’, që financohet nga Departamenti i Shtetit Amerikan. Këto bursa ofrojnë mundësi të shumta për studentët nga Kosova, për të studiuar në universitetet më prestigjioze amerikane në fusha të…

Shënohet sot “Dita e Shën Patrikut”

“Dita e Shën Patrikut”, shenjtorit të mbrojtjes së Irlandës, është një festë fetare e cila me kalimin e kohës u bë një festë e kulturës irlandeze. Për irlandezët, kjo është një festë që e ka fillimin rreth vitit 461, kur shenjtori Shën Patrik, besohet se ngriti shumë kisha dhe manastire në Irlandë dhe ktheu shumë…