Organizohet Superkupa në ligën e femrave në basketboll

Me konkurrencën e femrave nesër (13.10.21), pritet të fillojë Superkupa nga Liga Unike, bashkëpunim i Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe Federatës Shqiptare të Basketbollit. Në këtë gjysmëfinale, me datën 13 tetor, do të përballen Prishtina-Partizani nga ora 16:00 dhe Penza-Flamurtari nga ora 19:00. Ndërsa, me datën 14 tetor, do të zhvillohet finalja nga ora…

‘DAM Festival’ do të mbahet në muajin nëntor

Festivali i përvitshëm i muzikës klasike DAM edhe këtë vit pritet të sjell koncerte dhe performanca nga muzikantë të dalluar nga e gjithë bota, megjithatë këtë vit për shkak të gjendjes me pandeminë Covid-19, festivali nuk do të mbahet këtë muaj, mirëpo është shtyrë për muajin nëntor. Themeluesi i DAM Festival, Dardan Selimaj, në një…

Sot shënohet ‘Dita e Gjuhës Spanjolle’

Data e sotme, 12 tetori, shënon edhe ‘Ditën e Gjuhës Spanjolle’, e iniciuar nga Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara (UNESCO) dhe është një nga gjuhët kushtuar gjashtë gjuhëve zyrtare të OKB -së. Data për Ditën e Kombeve të Bashkuara për ‘Gjuhën Spanjolle’, u zgjodh sepse gjithashtu sot, shënohet Dita Kombëtare e…