Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve kërkon ndalimin e fishekzjarreve për fundvit

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve u ka bërë thirrje të gjitha institucioneve përgjegjëse, që të ndalojnë përdorimin e fishekzjarrëve në hapësira publike dhe në hapësira banimi për festat e fundvitit, me qëllim të mbrojtjes së shëndetit të njerëzve, ambientit dhe kafshëve. Në një njoftim për media, drejtoresha ekzekutive e këtij Fondacioni, Elza Ramadani, ka…

Hapet sot ekspozita “INFRARED: Given”

Përmes një njoftimi për media, Organizata “Shtatëmbëdhjetë” tregon se sot (8 dhjetor), nga ora 11:00, do të hapë ekspozitën “INFRARED: Given”, e cila do të jetë e hapur deri më datën 10 dhjetor. Edicioni i 2-të i “INFRARED; Given”, i cili adreson tema në lidhje me çështjet mjedisore, ofron instalacion, fotografi, video dhe shfaqje nga tetë…

Prishtina dekorohet për festat e fundvitit

Festat e fundvitit janë ngjarjet më të rëndësishme të vitit, duke bërë bashkë familjet dhe duke festuar për përmbylljen e vitit, me dëshirat dhe shpresat për një vit edhe më të mirë. Këtë vit për shkak të pandemisë, festojmë në rrethana tjera në përballje me COVID-19, duke respektuar masat anti-covid. Por për të sjellë shpirtin…