Skënderaj nikoqir i “Panairit të Veshjeve Tradicionale”

Është hapur sot (22.07.19), në Skënderaj “Panairi i Veshjeve Tradicionale”, ku përgjatë dy ditëve do të marrin pjesë gra nga Prishtina, Kaçaniku, Malisheva, Shtimja, Mitrovica, Gjilani, Drenasi dhe Skënderaj, duke i ekspozuar punimet e veshjeve tradicionale shqiptare. Për nder të ardhjes së bashkatdhetarëve për pushime në vendlindje, qyteti i Skënderajt do të jetë nikoqir edhe…

Mitrovica mirëpret edicionin e 9-të të “GreenFest”

Në qytetin e Mitrovicës ka filluar festivali “GreenFest”, i cili sivjet vjen me edicionin e nëntë me radhë. Drejtori i organizatës “7Arte” dhe njëherit edhe drejtor i “GreenFest”, Lulzim Hoti, në një intervistë për Radio KFOR-in ka treguar se ky edicion do të sjellë një laramani aktivitetesh: “Ne si organizatë këtë edicion kemi menduar t’ia dedikojmë…

Filloi festivali “Autostrada Biennale”

Festivali “Autostrada Biennale” ka nisur rrugëtimin me edicionin më të ri, në qytetin e Prizrenit. Këtë vit, festivali në fjalë ka gërshetuar disa fusha artistike dhe po shtrihet në shumë pjesë të qytetit, si në: stacionin e autobusëve, në muzeun arkeologjik, në gjimnazin Gjon Buzuku si dhe në Kalanë e Prizrenit. Në kuadër të akvititetive…

Sot shënohet “Dita e Përafrimit të Numrit π”, numër pa të cilin figurat gjeometrike nuk do të mund të llogariteshin

Data 22 korrik, i është ndarë shënimit të “ Ditës së Përafrimit të Numrit π”. Një numër që gjenë shumë përdorime e është i pashmangshëm në llogaritjet e madhësive të ndryshme gjeometrike. Ligjëruesi në Departamentin e Matematikës në Universitetin e Prishtinës, profesor Ramadan Limani, në një intervistë për Radio KFOR-in tregon për rëndësinë që ka…